ԱՄՆ-ում ստեղծելու են երկրի, գուցեւ աշխարհի ամենահզոր գերհամակարգիչը. Business Insider
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի իշխանությունները, Intel ընկերության հետ համատեղ, պլանավորում են ձեռնամուխ լինել նորագույն գերհամակարգչի ստեղծմանը, որը, ինչպես սպասվում Է, կարող Է ամենահզորը լինել Միացյալ Նահանգներում, իսկ գուցեեւ աշխարհում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Business Insider հրատարակությունը:
Նրա տվյալներով՝ նախագծի վրա աշխատելու են Intel-ը, նրա ենթակապալառուն՝ Cray ընկերությունը եւ ԱՄՆ-ի Էներգետիկայի նախարարությունը: Համակարգչի մշակումը, որը կստանա Aurora անվանումը, իրականացվելու Է Չիկագոյում (Իլինոյսի նահանգ) Արգոնի ազգային լաբորատորիայում, որն Էներգետիկայի նախարարության հետազոտական կենտրոնն Է: «Մեքենայի» ստեղծումը պլանավորվում Է ավարտել 2021 թվականին: Ինչպես հայտարարել են Էներգետիկայի նախարարությունում, Aurora-ն կդառնա ԱՄՆ-ի առաջին գերհամակարգիչը, որի արտադրողականությունը կկազմի 1 Էքսաֆլոպս: Դա նշանակում Է, որ այն ընդունակ Է վայրկյանում կատարել առնվազն մեկ քվինտիլիոն (1000 000 000 000 000 000) գործողություն: Արգոնի լաբորատորիայի տնօրենի օգնական Ռիք Սթիվենսի խոսքով՝ բացառված չԷ, որ աշխատանքների ավարտվելու պահին Aurora-ն ամենահզոր համակարգիչը կդառնա ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլեւ աշխարհում:
Ինչպես սպասվում Է, Aurora-ն կկիրառվի, մասնավորապես, այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ Էներգետիկան, գիտությունը, պաշտպանությունը: Իշխանությունները հայտարարում են, որ նոր գերհամակարգիչը կօգտագործվի տարբեր հետազոտություններ անցկացնելիս, որոնցով զբաղվում են ԱՄՆ-ի գիտական ինստիտուտներն ուռ ազգային լաբորատորիաները: Խոսքը կարող Է վերաբերել, այդ թվում, տիեզերքի, դեղորայքային պատրաստուկների ստեղծման, միջուկային մշակումների բնագավառի հետազոտություններին: Ինչպես նշել են Intel-ում, Aurora-ն հինգ անգամ ավելի արագ կաշխատի, քան ներկայուն ամենահզոր գերհամակարգիչը՝ ամերիկյան IBM-ի արտադրության Summit-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в США намерены построить самый мощный в стране суперкомпьютер
Власти США совместно с компанией Intelпланируют приступить к созданию новейшего суперкомпьютера, который, как ожидается, станет самым мощным в Соединенных Штатах, а может и в мире. Как передает Арменпресс, об этом сообщило изданиеBusiness Insider.
По его данным, работать над проектом будут Intel, ее субподрядчик - компания Cray и министерство энергетики США. Разработка компьютера, который получит название Aurora, будет вестись в Аргоннской национальной лаборатории в Чикаго (штат Иллинойс), являющейся исследовательским центром Минэнерго. Создание "машины" планируется завершить в 2021 году.
Как заявили в Минэнерго, Aurora станет первым суперкомпьютером в США, производительность которого составит один эксафлопс. Это означает, что он будет способен совершать не менее 1 квинтиллиона (1 000 000 000 000 000 000) операций в секунду. По словам Рика Стивенса, помощника директора Аргоннской лаборатории, не исключено, что к моменту завершения работ Aurora станет самым мощным компьютером не только в США, но и в мире, но это будет зависеть от темпов создания аналогичных эксафлопсных вычислительных супермашин в других странах, отметил Business Insider.
Как ожидается, Aurora будет применяться, в частности, в таких сферах, как энергетика, наука, оборона. Власти заявляют, что новый суперкомпьютер будет использоваться при проведении различных исследований, которыми занимаются научные институты и национальные лаборатории США. Речь может идти в том числе об исследованиях в области космоса, создании лекарственных препаратов, ядерных разработках. Как отметили в Intel, Aurora будет работать в пять раз быстрее, чем самый мощный на данный момент суперкомпьютер - Summitпроизводства американской IBM.