ԵՄ և միջազգային կառույցների համագործակցությամբ Հայաստանում կիրականացվեն շենքերի էներգախնայողությանը միտված լայնածավալ միջոցառումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթը և միջազգային ֆինանսական առաջատար կառույցների ներկայացուցիչները համատեղ այցի շրջանակներում ժամանել են Երևան քննարկելու հանրային և մասնավոր նշանակության շենքերի էներգաարդյունավետության ապահովմանն ուղղված քաղաքական առաջնահերթությունները և կայուն ներդրումային լուծումները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության քաղաքական, մամոլի և տեղեկատվության բաժնից, նույն օրը, Եվրոպական միության և միջազգային ֆինանսական կառույցների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներն հանդիպել են ՀՀ կառավարության պետական նախարարների և ոլորտի փորձագետների հետ և քննարկել շենքերի էներգաարդյունավետության ուղղությամբ ներդրումների մակարդակը բարձրացնելու համար առկա ներուժը և անհրաժեշտ բարեփոխումների շրջանակը:
«Հայաստանում էներգիայի ընդհանուր սպառման մինչև 40 տոկոսը բաժին է հասնում շենքերին՝ զգալիորեն ներազդելով ընտանեկան բյուջեների և շրջակա միջավայրի վրա: Մենք՝ հիմնական ֆինանսական կառույցների հետ միասին այստեղ ենք, որպեսզի Հայաստանի նոր կառավարության հետ քննարկենք, թե որ ուղղությամբ համատեղել օժանդակությունը, որպեսզի զգալի կերպով բարելավվի շենքերի էներգետիկ արդյունավետությունը, ինչպես նաև մարդկանց կենսակերպի մակարդակը՝ վերջնական արդյունքում», նշել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հարցերով Եվրահանձնաժողովի պատասխանատու Լոուրենս Մերեդիթը՝ Եվրամիության անունից:
«Եվրամիության բանկը՝ Եվրոպական հանձնաժողովի և գործընկեր ֆինանսական կառույցների հետ համագործակցությամբ, աջակցում է Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, նպաստելով քաղաքացիների առօրյա կյանքի բարելավմանը: Շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացումը կարևոր է մարդկանց բարեկեցության, էներգիայի և ծախսերի խնայողության, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի տեսանկյունից: Հայաստանում առկա է էներգաարդյունավետության բարձրացման զգալի ներուժ», մեկնաբանել է ԵՄ բանկի Արևելյան հարևանության բաժնի ղեկավար Լիոնել Ռապեյը:
Ընդհանուր ակնարկ
Սույն համատեղ առաքելությունն ավելի լայն նախաձեռնութան մաս է, որը միտված է Եվրոպական միության ընդլայնման և հարևանության տարածաշրջանում շենքերի էներգաարդյունավետության քաղաքականության և ներդրումների աջակցության բարձրացման ուղղությամբ ԵՄ-ի և համագործակից միջազգային ֆինանսական կառույցների ջանքերի ավելացմանը: Նախաձեռնության նպատակն է հեռանալ էներգաարդյունավետության անհատական ծրագրերից դեպի համապարփակ մոտեցում, որն աջակցում է քաղաքականությանը միտված կոնկրետ գործողությունների իրականացմանը և կայուն ներդրումների բարձրացմանը: Հայաստանի կառավարության հետ առաքելությունը և երկխոսությունը ամփոփելուց հետո Եվրոպական հանձնաժողովը միջազգային ֆինանսական կառուցների հետ միասին կսահմանի հանրային և մասնավոր նշանակության շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների առաջնահերթ ոլորտները: Մասնակից կառույցներն են՝ Եվրոպական հանձնաժողովը, Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ), Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ), Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ), Համաշխարհային բանկը (ՀԲ), Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (ՄՖԿ), Գերմանական զարգացման բանկը (ԳԶԲ), Ֆրանսիական զարգացման գործակալությունը (ՖԶԳ) և Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ):

EU and International Finance Institutions step up cooperation for large-scale energy efficiency measures in buildings in Armenia
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. Lawrence Meredith, Director for Neighbourhood East at the European Commission and leading International Financing Institutions (IFIs) are on a joint mission in Yerevan to discuss policy priorities and sustainable investment solutions for energy efficiency in buildings, both public and private, the EU Delegation to Armenia told Armenpress.
Senior EU and IFI representatives met with key government Ministers and sector experts to discuss the potential to scale up investments in energy efficiency in buildings, as well as the necessary reforms.
Speaking on behalf of the EU, European Commission Director responsible for relations with Armenia, Lawrence Meredith said:“In Armenia, buildings consume up to 40% of total energy, which has a significant impact on Armenian families’ budgets and the environment. Together with the main financing institutions, we are here to discuss with the new Armenian government where mobilizing our support would significantly improve energy efficiency in buildings and, ultimately, the living standards of people”.
Lionel Rapaille, EIB, Head of Division, Eastern Neighborhood, commented:“The EU bank, in cooperation with the European Commission and partner financing institutions, supports projects in Armenia contributing to the improvement of everyday life of citizens. Increase of energy efficiency of buildings is important for the wellbeing of people, energy and cost savings, as well as combatting climate change. There is a significant potential for energy performance improvements in Armenia.”
Background:
The joint mission is part of wider EU and partner IFI efforts to increase support for energy efficiency policies and investments in buildings in the EU's enlargement and neighbourhood regions. The initiative aims to move away from individual energy efficiency projects to a comprehensive approach that supports concrete policy actions and scales up sustainable investments. After concluding the mission and dialogue with the Armenian government, the European Commission together IFIs will identify priority areas for support of energy efficiency measures in public and private buildings. The participating institutions are the European Commission, the European Investment Bank (EIB), The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the International Monetary Fund (IMF), the World Bank (WB), International Finance Corporation (IFC), KfW Development Bank (KfW), Agence Française de Développement (AFD), and Asian Development Bank (ADB).