Հետագա համաձայնությունը երաշխավորելու համար նախ կիրառել մինչ այժմ կայացածները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպմանն ընդառաջ ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների հրապարակած հայտարարությունը քաղաքական ընթացիկ եզրաբանությանն առընթեր բանակցային փիլիսոփայության հետ կապված կարեւոր բաղադրիչներ է ներառել ։ Համանախագահները խոսում են հանդիպմանը բանակցային բովանդակություն հաղորդելու անհրաժեշտության մասին։
Այսինքն, անկախ ժողովրդներին խաղաղությանը պատրաստելու, հրադադարի դրությունը հարգելու, հռետորաբանությունը ապառազմականացնելու կոչերից, համանախագահները կողմերին վերաբանակցելու են հրավիրում։
Բանակցությունները վերսկսելու կոչին առընթեր եւ դրանից ավելին հայտարարությունը օրակարգային կետեր է ուրվագծում՝ հուշելով, որ բանակցային սեղանի վրա են մադրիդյան սկզբունքներն ու ծրագրային տեսք ունեցող նախագիծը։
Հելսինկյան բանաձեւի հղումից անմիջապես հետո ձեւակերպվել ենբանակցելի կետերի հիմնական բաժինները.
Ա. «Լեռնային Ղարաբաղի շրջակա տարածքների վերադարձ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո
Բ. Միջանկյալ կարգավիճակ Լեռնային Ղարաբաղի համար, որը անվտանգության և ինքնակառավարման երաշխիքներ կտրամադրի
Գ. Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող միջանցք
Դ. Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի ապագա հստակեցում իրավականորեն պարտադիր կամքի արտահայտման միջոցով
Ե. Բոլոր ներքին տեղահանված անձանց ու փախստականների՝ բնակության նախկին վայրեր վերադառնալու իրավունք
Զ. Միջազգային անվտանգության երաշխիքներ, որը կներառի նաև խաղաղապահ գործողություն»:
Այն բաժինը, ուր կոչ է հնչում զերծ մնալ հայտարարություններից եւ քայլերից, որոնք նպատակադրում են «ձևաչափի միակողմանի փոփոխություն կամ ցույց են տալիս պատրաստակամություն վերսկսելու ռազմական գործողությունները, տեսքով հավասար պատասխանատվություն տեղադրելու տպավորություն է թողնում», ըստ էության ռազմական սպառնալիքի կամ հարձակվողապաշտության մեղադրանքը ուղղակի է հասցեագրում։ Ի վերջո, ձեւաչափի փոփոխության հասցեագրումը վերաբերում է հայկական կողմին, որ խաղաղ բանակցության մասին է խոսում, մինչ երկրորդ բաժինը՝ ռազմական սպառնալիքի մասին է, որը վերաբերում է հստակորեն պաշտոնական Բաքվին։ Այստեղ արդեն Բաքուն է, որ հակադրվում է հելսինկյան բանաձեւին կամ միջազգային ընտանիքին, որըսկզբունք է ճշտել՝ ուժի կիրառման բացառումը։ Համահավասարեցման դասական մոտեցումը այստեղ խախտվում է։
Սրանով հանդերձ հայտարարությունը հարցական է ստեղծում այն իմաստով, որ կողմերին հրավիրում է բանակցությունները վերսկսելու։ Մինչդեռ հայկական կողմը պաշտոնապես հայտարարել է, որ բովանդակային բանակցություն չիկարելի ձեռնարկել առանց Ստեփանակերտի։
Մինչեւ այս հարցի հստակեցումը, սակայն կա հիմնական անորոշ, օդում կախված կարեւոր բաժին։ Եթե միջազգային ընտանիքի երաշխավորությամբ բանակցություններ են վերսկսելու, ի՞նչն է երաշխավորում, որ կայանալիք պայմանավորվածությունները հարգվելու են այն կողմից, որը անվերջ խախտում է ու արգելակում նախկին համաձայնությունները. սկսած 94- հրադադարից մինչև ապրիլյան ռազմարկածախնդրությանը հետեւած Վիեննայում, այնուհետեւ Սանկտ Պետերբուրգում եւ ապա Ժնեւում կայացած համաձայնությունները չեն հարգվում Բաքվի կողմից։
Ուրեմն, նախ պետք է երաշխավորել նախապես կայացած համաձայնությունները՝ վերադառնալու համար բանակցային սեղանին։Պարզ է տրամաբանությունը. անհապաղ իրականացնել Վիեննայում որոշվածն ու Պետերբուրգում եւ ապա Ժնեւում վերահաստատվածը. իրենց հերթին իրականացնելու համար 1994 թվականի համաձայնությունը։ Եթե ոչ, դյուրաբեկ պիտի լինի նաեւ հետագա որեւէ համաձայնություն, որի շուրջ բանակցելու են հրավիրվում համանախագահները։
Քաղաքական այս տրամաբանությանը վրա, թվում է, թե հիմնվել է նաեւ պաշտոնական Երեւանի հրապարակած տեսակետը, արտգործնախարարության մամուլի խոսնակի կողմից հնչած՝ «Խաղաղության մթնոլորտի ձևավորումը, ռիսկերի նվազեցման և միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմների և փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումների ներդրումը, ինչպես դա ամրագրվել է Դուշանբեի, իսկ մինչ այդ նաև Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների շրջանակներում, շարունակում են մնալ առարկայական»։ Ակնարկն այստեղ հստակ է. նախ, գործադրել մինչ այժմ կայացած համաձայնությունները, հետո անցնել վերաբնակեցնելու կոչերին եւ օրակարգին։ Այս պահի հրամայականը միջադեպերի կանխարգելմանեւ հետաքննման մեխանիզմների տեղադրումն է ողջ շփման գծի երկայնքով։ Բանակցային օրակարգի կետերը պետք է լինեն այդ բոլորի տեղադրման, մշտադիտարկման, խախտման դեպքերի գրանցման եւ հետաքննության գործիքակազմի, այդ բոլորի միջազգային երաշխավորվածության հարգումը եւկիրառելիության եղանակների ճշտումը։

Чтобы гарантировать будущее соглашение, надо сначала применить те, которые были приняты до сих пор
ЕРЕВАН, 11 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. В заявлении, сделанном сопредседателями Минской группы ОБСЕ в преддверии встречи Пашинян-Алиев, содержались ключевые элементы философии переговоров, связанные с нынешней политической терминологией. Сопредседатели говорят о необходимости согласования содержания встречи.
Другими словами, независимо от призывов подготовить народы к миру, соблюдать режим прекращения огня, демилитаризации риторики, сопредседатели предлагают сторонам возобновить переговоры.
Вместе с призывом к возобновлению переговоров заявление включает в себя и пункты повестки дня, подсказывающие, что на столе переговоров находятся Мадридские принципы и проект программы.
Сразу после Хельсинкского Заключительного акта были сформулированы основные разделы переговоров:
- «Возвращение территорий, окружающих Нагорный Карабах, под контроль Азербайджана;
Б. Промежуточный статус Нагорного Карабаха, который обеспечит безопасность и предоставит гарантии самоуправления;
В. Коридор, соединяющий Армению и Нагорный Карабах:
Г. Дальнейшее разъяснение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха посредством юридически обязывающего волеизъявления
Д. Право всех внутренне перемещенных лиц и беженцев на возвращение на свои прежние места проживания
Е. Международные гарантии безопасности, включая миротворческие операции”.
Раздел, призывающий воздерживаться от заявлений и шагов, направленных на “одностороннее изменение формата или демонстрацию готовности возобновить военные действия, оставляет по форме впечатление равной ответственности», по существу обвинение в военной угрозе или в стремлении к нападению адресувется прямо. В конце концов, вопрос проблемы изменения формата адресован армянской стороне, которая говорит о мирных переговорах, а вторая часть - о военных угрозах, которая четко относится к официальному Баку. И здесь уже Баку, который выступает против Хельсинкской формулы или международного сообщества, которое конкретизировало принцип - исключение применения силы. Классический подход уравнивания здесь нарушен.
Таким образом, это заявление создает вопрос в том смысле, что оно призывает стороны возобновить переговоры. Между тем армянская сторона официально заявила, что без Степанакерта содержательных переговоров быть не может.
До прояснения этого вопроса, в воздухе висит серьезный неопределенный раздел. Если переговоры должны быть продолжены с гарантиями международной общественности, что гарантирует, что договоренности будут соблюдаться стороной, которая бесконечно нарушает и срывает предыдущие соглашения? Соглашения, начиная с прекращения огня 94-го года до последовавшей после апрельской авантюры Венских, затем Петербургских и, впоследствии Женевских, не уважаются со стороны Баку.
Итак, во-первых, мы должны гарантировать предварительные договоренности, достигнутые за столом переговоров. Простая логика: немедленно осуществить то, о чем была достигнута договоренность в Вене, а затем и подтвержено в Санкт-Петербурге, а потом и в Женеве. в свою очередь, для реализации соглашения 1994 года. Если нет, то бессмысленными будут дальнейшиекакие-либо соглашения, по которым сопредседателям предлагается вести переговоры.
На этой политическая логике также, похоже, основывалась на точках зрения официального Ереванасо стороны пресс-секретаря МИД: «Создание атмосферы мира, механизмов снижения рисков и предотвращения инцидентов, а также мер укрепления доверия, что было задокументировано в Душанбе, а до этого также в рамках венских и петербургских саммитов, продолжают оставаться предметными". Суть здесь ясна. Сначала примените достигнутые соглашения, затем перейдите к вопросам переселения и повестке дня. Обязательным требованием этого момента является установка механизмов предотвращения и расследования инцидентов на всей линии соприкосновения. Пункты повестки дня переговоров должны касаться установки, мониторинга, учета и расследования нарушений, уважение международных гарантий всего этого и уточнения способов применения.