«Լուսավոր Հայաստանը» հարգանքի տուրք մատուցեց 2008 թ. մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը Ալ. Մյասնիկյանի հուշարձանի մոտ հարգանքի տուրք մատուցեց 2008 թ. մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ գարնան առաջին օրն իրենց համար 2008 թ. սկսած դարձել է սգո օր:
«Որպես քաղաքական գործիչներ, ամեն ինչ անում ենք, որ մարտի 1-ը չկրկնվի, իսկ դրա համար պետք է այնպիսի պետական կառավարման համակարգ կառուցել, որ այլևս երբևէ Հայաստանում չլինի նման բռնություններով իշխանության եկող ուժ, չլինի անպատժելիություն: Հիմա մենք ունենք իրավիճակ, երբ այդ ամենը դետալավորված քննության առարկա է դառնում, մենք էլ ուշադրությամբ հետևում ենք, որ թե՜ բացահայտվեն 10 զոհերի սպանությունները կատարողները, թե՜ հանգամանքները դրանց կատարման, այսինքն` այս ամենն ամբողջությամբ պետք է վեր հանել»,- ասաց Մարուքյանը:
Կուսակցության նախագահը հույս հայտնեց, որ Մարտի 1-ի գործն ամբողջությամբ կբացահայտվի:
«Իշխանություններն են պնդում, որ Մարտի 1-ը բացահայտված է: Ես հուսով եմ, որ նաև դատարանում արդեն կտեսնենք և՜ կազմակերպիչներին, և՜ սպանողներին, և՜ հանգամանքներն այդ օրվա, և հասարակությունը կգնա դեպի հաշտեցում»,- նշեց Էդմոն Մարուքյանը:

YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. The opposition Lusavor Hayastan (Luminous Armenia) party paid tribute to the victims of the March 1, 2008 events today at the A. Myasnikyan statue in Yerevan.
The area nearby the statue was one of the main gathering points of the 2008 post-election protests, where clashes took place.
MP Edmon Marukyan, President of Lusavor Hayastan, told reporters today that since 2008 the first day of spring has become a day of mourning for them.
“As politicians, we are doing everything in order for a March 1 not to be repeated, and for this we must built such a state governance system so that never again a government will come to power with such violence, so that impunity doesn’t exist. Now we have a situation when this all is becoming subject to scrutiny, and we are closely following for those who committed the murders of the 10 victims to be revealed, the circumstances of these crimes, meaning this all must be raised completely,” he said.
He expressed hope that the March 1 case will be completely revealed.
“The government claims that the March 1 case is revealed. I hope that we will see the organizers, murderers and circumstances also in court, and the society will go for reconciliation,” he said.