Ստորագրվել է հայ-հունական ռազմական համագործակցության 2019թ. ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը փետրվարի 26-ին ընդունել է Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի միջազգային հարաբերությունների դիրեկտորատի տնօրեն, դեր ծովակալ Միխայիլ Նաումի գլխավորած պատվիրակությանը:
հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են 2018թ. երկկողմ համագործակցության ոլորտում կատարված աշխատանքները: Համագործակցության հիմնական ուղղություններն են անձնակազմի մարտավարական պատրաստությունը, ռազմական կրթությունը, ռազմական բժշկության, ավիացիայի, մարդկային ռեսուրսների կառավարման և այլ ուղղություներով փորձի փոխանակումը, ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, ինչպես նաև ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններն ու տեղեկատվության փոխանակումը: Նախորդ տարվա պլանավորված միջոցառումների 83 տոկոսն իրականացվել է:
Հանդիպման ընթացքում համաձայնեցվել և ստորագրվել է հայ-հունական ռազմական համագործակցության 2019թ. ծրագիրը: Այն ներառում է 20 միջոցառում Հայաստանում և Հունաստանում: Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել նաև բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:

Подписан план армяно-греческого военного сотрудничества на 2019 год
Начальник департамента оборонной политики министерства обороны Республики Армения Левон Айвазян 26 февраля принял делегацию во главе с директором Директората международных связей Генерального штаба национальной обороны Греции Михаилом Наумом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, в ходе встречи были подведены итоги проведенных в 2018 году совместных работ. Основными направлениями сотрудничества являются тактическая подготовка кадров, военное образование, обмен опытом в области военной медицины, авиации, управления персоналом и других сферах, военно-техническое сотрудничество, а также военно-политические консультации и обмен информацией. В прошлом году были выполнены 83% запланированных мероприятий.
В ходе встречи был согласован и подписан план армяно-греческого военного сотрудничества на 2019 год. В план включено 20 мероприятий, которые пройдут в Армении и Греции. Также достигнута договоренность о развитии сотрудничества в многосторонних форматах.