Mars InSight միջմոլորակային կայանը կատարելու Է Կարմիր մոլորակի օդերեւութաբանական բյուրոյի դերը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Mars InSight ամերիկյան ավտոմատ միջմոլորակային կայանը ձեռնամուխ Է եղել Կարմիր մոլորակի վրա եղանակային պայմանների կանոնավոր չափումներին: Նրա կողմից հավաքված տվյալները փետրվարի 19-ին հասանելի են դարձել առաքելության կայքում: Այդ մասին հայտնել Է ԱՄՆ-ի Օդագնացության եւ տիեզերական տարածության ուսումնասիրման ազգային վարչությունը (NASA), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այդ ծառայությունը ներկայացնում Է Մարսի վրա եղանակի վերաբերյալ InSight-ի հավաքած տեղեկատվությունը՝ շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանը, քամու արագությունը եւ մթնոլորտային ճնշումը: Փետրվարի 17-ի եղանակը մոլորակի վրա տիպական Է եղել այն վայրի համար, որտեղ գտնվում Է մոդուլը՝ ըստ Ցելսիուսի մինուս 17-ից մինչեւ մինուս 95 աստիճան, քամու առավելագույն արագությունը՝ վայրկյանում 17 մետր»,-հայտարարել են NASA-ում: Տվիչների մի ամբողջ հավաքածուի շնորհիվ, որոնցից երկուսը տեղակայված են անմիջապես մոլորակի մակերեւույթի վրա, կայանը կարող Է ավելի ստույգ գրանցել «եղանակային ցուցանիշները» Մարսի վրա, քան ցանկացած սարք, որն ավելի վաղ ուղարկվել Է Կարմիր մոլորակ: «InSight-ը չափումների արդյունքները գրանցում Է ամեն վայրկյան եւ ամեն օր դրանք ուղարկում Է Երկիր»,-պարզաբանել են NASA-ում: Mars InSight ավտոմատ կայանը, որի ստեղծումը նստել Է 828 մլն դոլար, 2018 թվականի մայիսին արձակվել Է Կալիֆոռնիայի նահանգում ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի Վանդենբերգ բազայից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Межпланетная станция Mars InSight будет выполнять роль метеобюро Красной планеты
Американская автоматическая межпланетная станция Mars InSight приступила к регулярным измерениям погодных условий на Красной планете. Собранные ею данные во вторник стали доступны насайтемиссии. Об этом сообщило Национальное управление США по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA).
"Этот сервис представляет собранную InSight информацию о погоде [на Марсе]: температуру [окружающей среды], скорость ветра и атмосферное давление. Воскресная погода [на планете] была типичной для места, где находится модуль, - от минус 17 градусов до минус 95 градусов по Цельсию, максимальная скорость ветра - 17 м/с", - заявили в NASA.
Благодаря целому набору датчиков, два из которых размещены непосредственно на поверхности планеты, станция способна более точно фиксировать "погодные показатели" на Марсе, чем любой аппарат, ранее отправленный на Красную планету,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"InSight записывает результаты измерений каждую секунду и ежедневно отправляет их на Землю", - пояснили в NASA.
Автоматическая станция Mars InSight, создание которой обошлось в $828 млн, была запущена в мае 2018 года с базы ВВС США Ванденберг в штате Калифорния.