Գալապագոսներում գտել են հսկայական կրիա, որի տեսակն անհետացած Էին համարում 100 տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գալապագոսյան կղզիներում հայտնաբերել են Chelonoidis Phantasticus տեսակի հսկայական կրիա, որը 100 տարի անհետացած Էր համարվում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 20-ին Twitter-ում հայտնել Է Գալապագոսյան կղզիների Ազգային բնայգին:
«Գիտարշավի մասնակիցները, որը գլխավորում են Ազգային բնայգին եւ Galapagos Conservancy կազմակերպությունը, Ֆեռնանդինա կղզում հայտնաբերել են Chelonoidis Phantasticus տեսակի կրիայի հասուն Էգի, որի ներկայացուցիչները, ինչպես կարծում Էին, անհետացել են 100 տարի առաջ»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Գալապագոսներում այժմ ապրում են ընդհանուր առմամբ 11 տեսակի հսկայական կրիաներ: Մինչ այժմ եւս չորս տեսակ Էր անհետացած համարվում: 1978 թվականին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Գալապագոսյան կղզիները ներառել Է Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցուցակում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На Галапагосах нашли гигантскую черепаху, вид которой считали вымершим 100 лет
Гигантская черепаха вида Chelonoidis Phantasticus, который в течение 100 лет считался вымершим, обнаружена на Галапагосских островах. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в среду в Twitter сообщил Национальный парк Галапагосских островов.
"Участники экспедиции, возглавляемой Национальным парком и организацией Galapagos Conservancy, обнаружили на острове Фернандина взрослую самку черепахи вида Chelonoidis Phantasticus, представители которого, как считалось, вымерли 100 лет назад", - сказано в сообщении.
На Галапагосах сейчас обитает в общей сложности 11 видов гигантских черепах. Еще четыре до этого момента считались вымершими. В 1978 году ЮНЕСКО внесла Галапагосские острова в Список объектов всемирного наследия.