Արայիկ Հարությունյանն այցելել է հացադուլի մեջ գտնվող Հովհաննես Գալստյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 17-ին այցելել է Մատենադարանի մոտ հացադուլ իրականացնող կինոռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին կինոռեժիսորը հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Փետրվարի 17-ին` հացադուլի 15-րդ օրը, մեր համակիրների հավաքի ու բացօթյա համերգի ժամանակ անսպասելի ու հաճելի հանդիպում ունեցա Արայիկ Հարությունյանի հետ։
Նախարարը եկել էր հացադուլը դադարեցնելու հորդորով ու խնդրին ամբողջ խորությամբ ծանոթանալու նպատակով։ Շնորհակալ եմ»,-գրել է Գալստյանը:
«Տատիկիս վարսերը» կինոնկարի ֆինանսավորման դադարեցման պատճառով Հովհաննես Գալստյանը դեկտեմբերի 3-ից հացադուլ էր իրականացրել: Ինըօրհետո ռեժիսորը դադարեցրեց այն ու հանդիպեց մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցի հետ:Հանդիպումը ձայնագրվել է: Ձայնագրությունում, որը լսելու հնարավորություն ունեցան լրագրողները, Լիլիթ Մակունցն Ազգային կինոկենտրոնի տնօրենին հանձնարարում է կնքել նոր պայմանագիր ֆիլմի արտադրության շարունակության վերաբերյալ, վերաձևակերպել ու վերահաստատել այն պարտավորությունները, որոնք կինոկենտրոնն ունի նախագծի հանդեպ, նամակով դիմել ֆիլմի համարտադրողներին, որ բուլղարական և գերմանական կողմերը երկարացնեն ֆիլմի արտադրությանն իրենց մասնակցությունը, որպեսզի չկորչենմիջազգային ներդրումները: Մակունցը նաև պարտադրում է վերահսկման բաժնի հետ գտնել ֆինանսավորման անհրաժեշտ աղբյուրները և զեկուցելկատարողականի մասին:Սակայն հարցիչլուծման պատճառով փետրվարի 3-ին Հովհաննես Գալստյանը վերսկսել է հացադուլը:Մինչ հացադուլը վերսկսելը, Հովհաննես Գալստյանը տարածել էր հայտարարություն՝ նշելով, որ2018-ին ավարտվել է «Պարալլելս Ֆիլմփրոդաքշն» կինոընկերության «Տատիկիս վարսերը» միջազգային կինոնախագծի հանդեպ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ստանձնած պարտավորության կատարման ժամկետը։ Կինոկենտրոնը 2016-ին ամբողջովին կատարել է իր պարտավորությունը՝ աջակցելով նախագծի զարգացմանը։ 2017-ի ապրիլին մշակույթի նախկին նախարար ԱրմենԱմիրյանի հրահանգով ֆիլմի համար նախատեսված գումարի մի մասըժամանակավորապես փոխանցվել է Հայաստանիֆիլմ-հանձնակատարին՝ նախարարության հրատապ այլ ծախսերի համար, հուլիսին վերադարձնելու պայմանով։
Գումարը չի վերադարձվել արտադրող ընկերությանը, ինչի պատճառով ֆիլմի արտադրության պլանը խափանվել է, ընկերությունը կուտակել է պարտքեր։ 2018-ին Կինոկենտրոնն ընդունել է նոր կանոնակարգ, որով, խախտելով օրենքը, չեղարկել է իր կողմից երեք տարի առաջ ստանձնած՝ ֆիլմը ֆինանսավորելու պարտավորությունը։

Араик Арутюнян навестил проводящего голодовку Ованеса Галстяна
Министр ОН Армении Араик Арутюнян навестил проводящего голодовку кинорежиссера Ованеса Галстяна. Как передает«Арменпресс», об этом он пишет на своей странице в Facebook.
«17-го февраля, на 15-й день голодовки, во время собрания и концерта на открытом воздухе наших единомышленников, состоялась неожиданная и приятная встреча с министром ОН Армении Араиком Арутюняном. Он призвал меня прекратить голодовку и захотел детальнее ознакомиться с проблемой»,- пишет кинорежиссер Ованес Галстян.
Как сообщалось ранее, кинорежиссер Ованес Галстян 3-го февраля возобновил голодовку в парке при НС Армении. Как передает«Арменпресс», об этом он пишет на своей странице в Facebook. По его словам, он протестует против госорганов, поскольку считает, что ему чинят препятствия в его правах на творчество и препятствуют компании по производству фильмов.
Он требует восстановить финансирование съемок фильма «Локоны моей бабушки», в соответствии с обязательствами, взятыми в документе номер 329 от 13.11.2015.
«Требую вернуть взятые из бюджета проекта фильма «Локоны моей бабушки» финансы, что было сделано по указанию министра культуры в 2017 году, начать обсуждение модели прозрачного финансирования кинопроцессов. Голодовка может быть прекращена только при соблюдении этих условий»,- пишет он.
Напомним, что Ованнес Галстян впервые объявил голодовку 3 декабря 2018 года, которая продлилась в целом 9 дней.В конце 2018 года истекает срок исполнения обязательств Национальным киноцентром Армении в отношении международного проекта производства фильма «Локоны моей бабушки» кинокомпанииParallelsFilmProduction.
Причиной голодовки Галстяна стало то, что в апреле 2017 года, по приказу тогдашнего министра культуры Армении Армена Амиряна, часть суммы, выделенной для проекта, временно была передана Фильм-комиссионеру Армении для неотложных нужд министерства - с условием возврата.
Деньги не были возвращены, в результате чего были сорваны планы производства фильма, и компания понесла убытки. В 2018 году Национальный киноцентр Армении утвердил новый Устав и в нарушение закона аннулировал принятое ранее обязательство о финансировании фильма.
Производство фильма было приостановлено, а международные инвестиции были заморожены. КомпанииParallelsFilmProductionбыл нанесен финансовый и моральный ущерб, вследствие чего компанией был подан судебный иск в отношении Национального киноцентра Армении.
Необходимо провести оптимизацию в Национальном киноцентре Армении. Об этом на встрече с журналистами 12 декабря заявил продюсер, режиссер, глава компанииParallelsFilmProductionОванес Галстян.
По его словам, проведя соответствующие реформы,за три года киноиндустрию Армении можно вывести из кризиса.
Как заявил продюсер,нерешеннаяпроблема финансирования фильма «Локоны моей бабушки» говорит о том, что у руководствакиноцентра отсутствует желание заниматься продвижением армянского кино.
Ованес Галстян заявил, что если проблема не будет решена, то Армения столкнется с серьезными проблемами.