Վարչապետը վստահեցնում է` նախարարությունների օպտիմալացման նպատակը գումարային տնտեսումը չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախարարությունների օպտիմալացման նպատակը կառավարության ֆունկցիոնալ արդյունավետության բարձրացումն է, այլ ոչ թե գումարային տնտեսումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի ներկայացմանը վստահեցրեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանի հարցին:
Իվետա Տոնոյանը նկատեց, որ կառավարության ծրագրում նշված է մինչև 2023թ. աղքատությունը նվազեցնելու մասին կառավարության բարի ցանկությունները, սակայն մի շարք նախարարություններում օպտիմալացման արդյունքում գործազրկություններ են լինելու: «Չեք կարծում , որ կառավարության ծրագրում գործազրկության դեմ պայքարի թեզը հակասում է գործնական քայլերին»,-հետաքրքրվեց Տոնոյանը:
«Մեր նախնական գնահատականով առաջին փուլում 150-200 մարդ կկրճատվի: Հնարավոր է նույնիսկ ավելի քիչ, գուցե և 100-ի սահմաններում լինի: Եվ նրանք կլինեն բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ: Մեր այս փուլի հիմնական նպատակը գումարային տնտեսումը չէ: Մեր նպատակը կառավարության ֆունկցիոնալ արդյունավետությունը բարձրացնելն է: Սակայն այդ համակարգում որքան գումար խնայվի, չի վերցվի համակարգից, կմնա համակարգի մեջ՝ դրա պրոֆեսիոնալ կարողությունները բարձրացնելու նպատակով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ գործազրկության խնդիրը լուծելու նպատակով կստեղծեն հարթակներ, որտեղ մարդիկ աշխատանքի շուկային համապատասխան մասնագիտական որոշակի վերապատրաստում անցնելու և աշխատանքի տեղավորվելու հնարավորություններ կունենան` ըստ շուկայում առկա առաջարկի: «Մշտապես ասվում է, որ այս պահին էլ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանում երեքից չորս հազար թափուր աշխատատեղ կա: Պետք է հասկանանք, թե գործազրկությունն ու աշխատանքի առաջարկն ինչ հարաբերություններ ունեն իրար հետ: Այսինքն՝ մենք գործազրկության խնդիրը դիտարկելիս պետք է դիտարկենք, թե ՀՀ-ում որքան թափուր աշխատատեղ կա, և մենք որպես կառավարություն ինչ պետք է անենք»,-նշեց վարչապետը:
Վարչապետը նշեց, որ կրճատումները կլինեն այնպիսի պաշտոններում, որոնք ենթադրում են մասնագիտական բարձր կարողություններ: Օրինակ` միավորված նախարարությունները չեն կարող ունենալ իրավաբանական երկու վարչություններ: «Ենթադրվում է, որ իրավաբանն էլ, հաշվապահն էլ բարձր որակավորում ունեցող մարդ են: Եվ հետևաբար, բարձր որակավորում ունեցող մարդը, օրինակ` հաշվապահն այսօր Հայաստանի շուկայում ամենապահանջված մասնագիտություններից մեկն է: Ուրեմն այդ մարդիկ պետք է գործազրկության խնդիր չունենան, արագ աշխատանք գտնեն»,-նշեց Փաշինյանը:
Նա ասաց, որ մյուսներն այս փուլում աշխատանքից չեն ազատվի, և վերապատրասման արդյունքում կփորձեն նրանց համար գտնել աշխատատեղ այսօր եղած դաշտում:
«Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի համաձայն՝ նոր կառավարությունը կազմված է լինելու վարչապետից, երկու փոխվարչապետից եւ նախարարներից: Կրճատվում է առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը: Նախագծով նախատեսվում է ունենալ 12 նախարարություններ: Օպտիմալացվելու են ՀՀ սփյուռքի, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի, գյուղատնտեսության նախարարությունները:

Премьер-министр заверяет: цель оптимизации министерств — не экономия денег
Цель оптимизации министерств в Армении — повышение функциональной эффективности правительства, а не экономия денег.
Как передает Арменпресс, в этом заверил премьер-министр Никол Пашинян в ходе презентации программы правительства в Национальном собрании, отвечая на вопрос депутата от партии «Процветающая Армения» ИветтыТоноян.
ИветтаТоноян заметила, что в программе правительства отражены добрые намерения правительства – до 2023г. снизить уровень бедности, но на деле в некоторых министерствах в результате оптимизации ожидаются сокращения.
«Не кажется ли вам, что присутствующий в правительственной программе тезис о борьбе с безработицей противоречит практическим шагам», - поинтересовалась она.
«По нашим предварительным оценкам, на первом этапе будут сокращены 150-200 человек. Возможно, даже меньше – где-то в пределах 100. И это будут специалисты высокой квалификации. Основная наша цель на данном этапе - не экономия денег. Наша цель — повышение функциональной эффективности правительства. И сколько денег по этой системе будет сэкономлено, они не будут взяты из системы, они в ней останутся – с целью повышения профессиональных умений», - сказал Пашинян.
Он отметил, что для разрешения проблемы безработицы будут созданы новые платформы, где у людей будет возможность пройти определенную, соответствующую рынку, профессиональную переподготовку и устроиться на работу – по предложению того же рынка.
«Все время говорится, что даже на данный момент в Армении имеется 3-4 тысячи вакансий в сфере высоких технологий. Следует понять, в каком соотношении находятся безработица и предложение труда. Иными словами, рассматривая проблему безработицы, мы должны понять, сколько в РА вакантных мест и что мы как правительство должны делать», - сказал премьер.
Никол Пашинян также отметил, что сокращения будут в рамках должностей, которые требуют высокой профессиональной подготовки у и умений. Например, объединенные министерства не смогут иметь два юридических управления.
«Предполагается, что и юрист, и бухгалтер – это высококвалифицированные специалисты. Стало быть, человек с высокой квалификацией – например, бухгалтер, это одна из самых востребованных в Армении профессий. И значит, у людей не должно быть проблемы безработицы, они быстро найдут работу», - сказал он.
Он отметил, что на этом этапе другие не будут уволены с работы, и в результате переподготовки они найдут себе работу из предложенной сегодня на рынке.