ՀՀ վարչապետը ՌԴ-ից մատակարարվող գազի սակագնի հարցը ԵԱՏՄ տրամաբանության մեջ է դիտարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանի Հանրապետություն մատակարարվող գազի սակագնի հարցը պետք է լուծվի Եվրասիական տնտեսական միության տրամաբանության մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին վարչապետն ասաց հունվարի 30-ին, լրագրողների հետ զրույցում:
«Ճիշտ կլինի` այդ հարցը լուծվի ոչ թե երկկողմ, այլ Եվրասիական տնտեսական միության տրամաբանության մեջ, որովհետև դա ի վերջո անկյունաքարային նշանակություն ունի տնտեսական միության համար»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` գազի սակագնի հարցը դեռևս բաց է մնում:
«Ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ մենք հստակ պայմանավորվել ենք, որ դա բաց թեմա է, որը պետք է քննարկենք»,- նշեց նա:
2019թ. հունվարի 1-ից Ռուսաստանից Հայաստան մատակարարվող գազի սակագինը կազմում է 1000 խմ-ի համար 165 ԱՄՆ դոլար, նախկին 150 ԱՄՆ դոլարի փոխարեն:
2018թ. դեկտեմբերի 31-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ սակագնի փոփոխությունը սպառողների վրա ազդեցություն չի ունենա:

Gas price should be discussed in the scope of EAEU, not bilateral relations – Pashinyan
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan thinks that the issue of gas price supplied by Russia to Armenia should be solved in the logic of the Eurasian Economic Union, ARMENPRESS reports Pashinyan told the reporters on January 30.
“That issue should be solved in the scope of the EAEU, not bilateral relations, because it’s of key importance for the economic union”, the PM said.
According to Nikol Pashinyan, gas price remains an open issue.
“We have clearly agreed with our Russian partners that it’s an open issue which still needs to be discussed”, he said.
Starting from January 1, 2019 Russian gas price supplied to Armenia rose by 15$, reaching 165$ for 1000 cubic meter.