ՊՆ-ն նախատեսում է առողջական սահմանափակումներ ունեցողների համար ծառայության նոր ձևաչափ գտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որոշակի առողջական սահմանափակումներ ունեցող անձանց համար, ովքեր պետք է պարտադիր ժամկետային ծառայության անցնեն, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կփորձի 2019 թվականի ընթացքում ծառայության նոր ձևաչափ մշակել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ անդրադառնալով բանակից անհիմն առողջական խնդիրներով ազատվելու հարցին:
«Կառավարության որոշումներով կարգավորվել է բանակից անհիմն ազատվելու հարցը: Այժմ մենք ավելի շատ սահմանափակումներով զինծառայողներ ենք զորակոչում, բայց սա ևս խնդրահարույց է: Պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի ԶՈՒ-ում ծառայեն իրականում առողջ անձինք»,- նշեց Տոնոյանը:
Անդրադառնալով Զինված ուժերում առկա խնդիրներին՝ նախարարն ընդգծեց, որ իրենք բոլոր խնդիրները հաղթահարում են և անում առավելագույնը, որպեսզի Զինված ուժերի մարտունակությունը պահեն պատշաճ մակարդակում:
Ինչ վերաբերում է մարտական խնդիրները կատարելուն՝ նախարարն ընդգծեց, որ դա պետք է լինի, թե՛ զինվորների և, թե՛ իրենց ծնողների հպարտությունը:

Defense ministry plans to find new service format for those with certain healthcare restrictions
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. The Armenian defense ministry will try to develop a new service format in 2019 for those persons with certain healthcare restrictions who must serve in the Army, Defense minister Davit Tonoyan told reporters today, reports Armenpress.
“The government’s decisions have settled the issue of avoiding the military service without any reason. Now we are drafting conscripts with more healthcare restrictions, but this is also problematic. We need to do everything so that really healthy people will serve in the Armed Forces”, he said.
As for the existing problems in the Armed Forces, the minister said they overcome all problems and do the utmost to keep the combat readiness of the Armed Forces at the proper level.
As for the fulfillment of the combat tasks, Davit Tonoyan noted that it must be the pride of both soldiers and their parents.
The Republic of Armenia and Armenians around the world celebrate the 27th anniversary of the Armenian Army’s establishment on January 28.