Կներդրվի «Աղտոտողը վճարում է» սկզբունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործադիրը հաստատեց ՀՀ-ում առաջացած ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավարության դրույթների իրականացումն ապահովող 2019-2026 թթ. միջոցառումների ծրագիրն ու գործողությունների պլան-ժամանակացույցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նախատեսվում է ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման նշված դրույթների համակարգված կազմակերպումն ու իրագործումը, ինչը կհանգեցնի ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման բնագավառում միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) անվտանգության ստանդարտների ու ՀՀ օրենքներով ու իրավական ակտերով սահմանված պահանջները բավարարող ՀՀ քաղաքականության բարելավմանն ու արդիականացմանը:
ՀՀ-ում «Աղտոտողը վճարում է» սկզբունքի ներդրմամբ և ռադիոակտիվ թափոնների փոխադրման, վերամշակման, պահման ու թաղման աշխատանքների իրականացման համար համապատասխան արժեքի սահմանմամբ կխթանվի ՀՀ տնտեսության բոլոր բնագավառներում ռադիոակտիվ թափոնների առաջացման ծավալների նվազեցումը, ինչը հանդիսանում է ռազմավարության կարևոր խնդիրներից մեկը:

Будет внедрен принцип: кто загрязняет — тот и платит
Правительство утвердило план и график мероприятий 2019-2026гг., обеспечивающий выполнение положений стратегии безопасного управления в РА радиоактивных отходов и отработанного ядерного топлива.
Как передает Арменпресс, намечена системная организация и выполнение указанных положений стратегии безопасного управления радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом, что приведет к усовершенствованию и модернизации политики РА в отношении обязательств по международным договорам о безопасном использовании атомной энергии, удовлетворяющих стандартам Международного агентства атомной энергии и законам и правовым актам РА.
Внедрение в РА принципа «кто загрязняет — тот и платит» и соответствующей цены за проведение работы по перевозке, переработке, сохранению и захоронению радиоактивных отходов, будет стимулировать снижение образования радиоактивных отходов, что и является одной из главных задач стратегии.