ՀՔԾ-ն վերադարձրել է Սամվել Մայրապետյանի անձնագիրը. ԼՐԱՑՎԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայությունը բավարարել է պաշտպանի միջնորդությունը՝ Սամվել Մայրապետյանի անձնագիրը վերադարձնելու հետ կապված: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հատուկ քննչական ծառայությունից:
Սամվել Մայրապետյանի փաստաբանները տարածած հաղորդագրությունում հայտնում են, որվերադարձնելով Մայրապետյանի անձնագիրը, նույն պատասխանի մեջ ՀՔԾ-ն գրավոր առարկել է, որ Սամվել Մայրապետյանը ՀՀ-ից մեկնի։
«Ավելին՝ պատասխանում ասված է, որ Մայրապետյանի Հայաստանից դուրս գալու ցանկացած փորձ կդիտարկվի որպես քննությունից թաքնվելու գործողություն»,- ասված է հայտարարությունում:
Մայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 38-311 հոդվածի հատկանիշներով (կաշառք ստանալուն օժանդակելը): Դեկտեմբերի 27-ին Սամվել Մայրապետյանը 30 միլիոն դրամ գրավով ազատ էր արձակվել:
Գործարարի պաշտպանները պնդում էին, որ իրենց պաշտպանյալն ունի այնպիսի հիվանդություն, որն անհամատեղելի է կալանքի հետ։ Մայրապետյանի առողջական վիճակի պարզման և գնահատման նպատակով 2018 թ. նոյեմբերի 14-ին նշանակվել էր դատաբժշկական փորձաքննություն։
Փաստաբանների պնդմամբ, Մայրապետյանը ենթաստամոքսային գեղձի բորբոքում ունի, որը Հայաստանում բուժել հնարավոր չէ: Չնայած դրան՝ գործարարը չէր կարողացել մեկնել բուժման, քանի որ ՀՔԾ֊-ն հրաժարվել էր վերադարձնել նրա անձնագիրը:
Այսօր ավելի վաղ Մայրապետյանի փաստաբանները հայտարարել էին, որ անձնագիրը ՀՔԾ-ում պահելու հարցով դիմել են Եվրադատարան, և ՄԻԵԴ-ը հունվարի 2-ին հարցումներ է կատարել ՀՀ կառավարությանը:

Специальная следственная служба удовлетворила ходатайство адвокатов о возвращении паспорта Самвела Майрапетяна
Специальная следственная служба удовлетворила ходатайство адвокатов о возвращении паспорта предпринимателя Самвела Майрапетяна. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе ССС.
Напомним, что в конце прошлого месяца группа адвокатов бизнесмена Самвела Майрапетяна выступила с заявлением о том, что их подзащитному необходимо срочное медицинское вмешательство. «Несколько известных хирургов в результате созванного консилиума пришли к выводу, что в Республике Армения невозможно организовать и обеспечить специализированное лечение, поскольку в Республике Армения нет транслюминального дренирования», - отмечалось в заявлении адвокатов.
Они отметили, что единственным выходом из сложившейся ситуации является срочный переезд Самвела Майрапетяна в Германию. Поскольку его паспорт находится в ССС, адвокатская группа подала заявление в Специальную следственную службу.
Предприниматель Самвел Майрапетян освобожден под залог в размере 30 миллионов драмов. Ему было предъявлено обвинение по признакам статьи 38-311 Уголовного кодекса Армении (пособничество во взяточничестве). Майрапетян был задержан 6 октября.