Հայաստանի վարկանիշի բարձրացման ու դժվարությունների տարի. քաղաքական գործիչներն ամփոփում են անցնող 2018-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորներից ոմանք 2018-ը համարում են Հայաստանի վարկանիշի բարձրացման, ոմանք էլ՝ դժվարությունների ու լարված տարի. այնուամենայնիվ, բոլորն էլ խոստանում են գալիք տարում կյանքի կոչել նախորդ տարի հնչեցրած բոլոր խոստումները:
«Հայաստանը 2018-ին մտավ համաշխարհային քաղաքագիտության պատմության մեջ որպես երկիր, որտեղ տեղի ունեցավ անարյուն հեղափոխություն: Անցնող տարին Հայաստանի տարին էր, մեր երկրում անարյուն իշխանափոխության տարին էր: Եվ այս առումով սա համարում եմ ամենամեծ ձեռքբերումը: Իսկ հաջորդ տարում կատարվելիք իրադարձությունները մեծապես կախված են մեզանից յուրաքանչյուրից: Իշխանության, կառավարության և մեզանից յուրաքանչյուրի աշխատանքից կախված կլինի՝ կկարողանանք դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությամբ ավարտված հեղափոխությունը տրանսֆորմացնել տնտեսական հեղափոխության, որպեսզի յուրաքանչյուր քաղաքացի իր մաշկի վրա զգա այս հեղափոխության դրական արդյունքները նաև երկրի տնտեսության ոլորտում»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը ևս նշեց, որ այս տարի ներքաղաքական կյանքը նշանավորվեց Հայաստանում տեղի ունեցած ամենաազնիվ, ամենաարդար ընտրություններով, որ երբևիցե տեղի էին ունեցել: «Դեռ այնքան նախադեպեր պետք է ստեղծենք, որ դա դառնա սովորություն: Այսուհետ քաղաքական նոր տարբեր մշակույթների հիմք դրվեց, ինչպես նաև Հայաստանի վարկանիշը համաշխարհային դաշտում բարձրացավ»,-ասաց պատգամավորը:
Սիմոնյանը նկատեց, որ մարդիկ հիմա հավատ ունեն սեփական ուժերի և իշխանության նկատմամբ: Նա նաև շեշտեց, որ պիտի փորձեն այս տարվա ձեռքբերումները գերազանցել:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանն այս տարին Հանրապետական կուսակցության, նաև Հայաստանի համար բավականին դժվար ու լարված համարեց: «Հայաստանի առջև ծագող նոր մարտահրավերները չեն չեզոքանում ու լուծվում պարզապես այն փաստով, որ տեղի է ունեցել իշխանափոխություն: Դրա համար 2019-ին մեր կուսակցության հիմնական գործառույթն է լինելու լինել ընդդիմադիր քաղաքական դաշում որպես ամենասկզբունքային արմատական քաղաքական ուժ՝ փորձելով քննադատությամբ, ահազանգերով բարձրաձայնել այն խնդիրները, որոնք մենք տեսնում ենք Հայաստանի անվտանգության, Արցախի ապագայի, տարածաշրջանում մեր դիրքերի ամրապնդման հետ կապված»,-ասաց պատգամավորը:
Նա նշեց, որ խորհրդարանում չլինելն իրենց զրկելու է ազդեցության որոշակի լծակներից՝ մասնավորապես կառավարությանը խորհրդարանական վերահսկողական գործիքակազմից։ «Սակայն այսօրվա տեղեկատվական միջավայրում այն պարտադիր պայման չէ հանրային քաղաքականությամբ զբաղվելու համար: Մեր թիմը բաղկացած է հմուտ մարդկանցից և մենք գիտենք, թե կառավարության գործունեության նկատմամբ ինչպես ենք վերահսկողություն իրականացնելու՝ չլինելով ԱԺ-ում»,-նշեց Աշոտյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանն այս տարին մեծ ձեռքբերում համարեց այն առումով, որ երկրում, վերջապես, փոփոխություն եղավ և դրանք նոր հնարավորություններ բացեցին այդ փոփոխություններն իրապես կապիտալիզացնելու և լուրջ արդյունքներ արձանագրելու համար: «Կարծում եմ, որ դա շատ կարևոր հանգամանք է: Սրանով պայմանավորված եղան նոր ընտրություններ, նոր արդյունքներ ու խորհրդարան: Մեզ համար մեծ ձեռքբերումը մեր նոր խմբակցությունն է՝ «Լուսավոր Հայաստան» անվամբ: Մեզ սպասվում է նոր ակնկալիքներով լի տարի»,-ասաց Մարուքյանը:
Նա շեշտեց, որ պիտի արդարացնեն այն, ինչի համար իրենց ձայն են տվել՝ լինել ընդդիմություն, հակակշիռ, փոխզսպող ուժ 7-րդ գումարման խորհրդարանում:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Ռուզանն Առաքելյանը նշեց, որ 2018-ին, երբ տարբեր իրավիճակներ էին զարգանում, Դաշնակցությունը կարողացել է ճիշտ կողմնորոշվել: «Այն քայլերը, որոնք մենք արեցինք, կարծում եմ, որ ճիշտ էր թե կուսակցության, թե Հայաստանի համար: Մենք 7-րդ գումարման ԱԺ չանցանք, սակայն ժողովրդի այն զգալի հատվածը, որ մեզ ձայն էր տվել, մեզանից սպասելիքներ ունի։ Եվ ուրեմն մյուս տարի մեր ճիշտ քայլերով պիտի կարողանանք արդարացնել մեր ընտրողների սպասելիքները՝ ելակետ ընտրելով հայրենիքի անվտանգությունը»,-ասաց նա:

‘Year of growing global reputation’, ‘difficulties’: lawmakers recap 2018 in Armenia
YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS. Some Members of Parliament find 2018 to be a year of growth for Armenia’s reputation, while others say it was a tense year of difficulties. However, all of them vow to realize their promises of the past year in the coming year.
“In 2018, Armenia made history in global political science as a country where a bloodless revolution took place. 2018 was Armenia’s year, it was the year of bloodless change of power in our country. And in this context I find this to be the biggest achievement. While the upcoming events of next year greatly depend on each of us. It will depend on the government and the work of each of us whether we will be able to transform the revolution that concluded with the December 9 early election of parliament into an economic revolution, in order for every citizen themselves to feel the positive results of this revolution also in the economy of the country,” Tsarukyan faction MP Naira Zohrabyan told ARMENPRESS.
In turn, Yelk faction MP Alen Simonyan also noted that this year the political life of Armenia was marked with the most honest, fairest elections that have ever taken place. “We still have to create so many precedents for it to become a usual thing. From now on, the foundation for new different political cultures was laid, and Armenia’s reputation grew in the global arena,” MP Simonyan said. He noted that now people have faith for their own strengths and the government. Simonyan added that they must try to exceed the achievements of this year.
Republican Party (HHK) MP Armen Ashotyan, however, says he finds 2018 to be a rather difficult and tense year for both the country and their party. “New challenges facing Armenia are not getting eliminated and solved simply by the fact that a change of power has taken place. That’s why in 2019 the main function of our party will be to be the most principled fundamental political power in the opposition political arena, by trying to raise through criticism and alarms the issues that we see concerning Armenia’s security, the future of Artsakh and strengthening of our positions in the region”, Ashotyan said. The HHK failed to garner minimum required votes in the general election and will not be represented in the next parliament in 2019.
He noted that not being in parliament will deprive them from certain influence tools, namely from parliamentary supervision for the government. “However in today’s informational environment it isn’t a mandatory condition for being engaged in public politics. Our team consists of skilled people and we know how to supervise the government without being in parliament,” Ashotyan said.
Lusavor Hayastan (Luminous Armenia) Party President Edmon Marukyan says 2018 is a great achievement in terms of finally a change having happened in the country, opening new opportunities for truly capitalizing these changes and reaching serious results. “I believe this is a very important fact. New elections, new results and a new parliament happened due to this. For us, a big achievement is our new faction with the name of Lusavor Hayastan. A year full of new expectations awaits us,” Marukyan said.
He emphasized that they must justify their campaigning messages – be opposition, a counterbalance, a checks and balance.
ARF (Dashnaktsutyun) MP Ruzan Arakelyan said their party was able to accurately navigate at times when various situations were developing in 2018. “The steps that we took, I believe, were right for both the party and Armenia. We didn’t [get elected] to [next parliament], but the significant part of the people that voted for us has expectations from us. And that is why in the coming year we must be able to justify the expectations of our voters with right steps, by choosing the country’s security as a starting point,” she said.
The lawmakers also extended holiday greetings and congratulations on New Year and Christmas to everyone.