WYG-ը համաձայնել է կատարել ուղևորահոսքի հետ կապված  նոր ուսումնասիրությունը առանց լրացուցիչ վճարի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական WYG ընկերությունը, որը հանձն է առել Երևանի տրանսպորտային ցանցի բարեփոխումների գործընթացը, ուղևորահոսքի հետ կապված ուսումնասիրություն կկատարի, որի արդյունքը հայտնի կլինի ամենաուշը մինչեւ 2019թ. փետրվարի սկիզբ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի ավագանու նիստի ժամանակ քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ասաց, որ եթե նոր ուսումնասիրության արդյունքում նախորդի համեմատ մինչեւ 20 տոկոս շեղում լինի, ապա հնարավոր կլինի շարունակել աշխատանքները ընկերության մշակած ցանցի նախագծի վրա, եթե 20 տոկոսից ավելի շեղում լինի, ապա, ըստ WYG ընկերության իսկ ներկայացուցիչների պնդման, անհրաժեշտ է նոր ցանց մշակել, այլապես սխալ տվյալների հիման վրա արված մոտ $200 մլն արժողությամբ բարեփոխումը կլինի համապատասխանաբար սխալ եւ անարդյունավետ:
«WYG-ը համաձայնել է կատարել կետային նոր ուսումնասիրությունը՝ առանց լրացուցիչ վճարի, և այն, որ ընկերությունն այս նոր ուսումնասիրության համար լրացուցիչ գումար չի ակնկալում, լավագույնս ապացուցում է, որ ընկերությունն ինքը համոզված է, որ հին տվյալների վրա հիմնված աշխատանքը կարող էր լուրջ խնդիրներ առաջացնել նախ եւ առաջ իր համար:Այս պահի դրությամբ եւ նախկինում երբեւէ WYG-ը ավարտուն երթուղային ցանց չի ներկայացրել: Ցանցը պատրաստ լինելու դեպքում դեռ բավական երկար ժամանակ է անհրաժեշտ՝ այն ներդնելու, պարզ ասած՝ նոր տրանսպորտ ունենալու համար»,- նշեց Մարությանը:
WYG բրիտանական խորհրդատվական ընկերությունը, որին դեռ 2016թ. պատվիրվել է 850 հազար դոլարով մշակել Երեւանի տրանսպորտային ցանցը, իր աշխատանքի համար որպես ելակետ վերցրել է հնացած տվյալներ՝ քաղաքի ուղեւորահոսքերի վերաբերյալ: Նախնական ուսումնասիրությունների արդյունքում ներկայացվել է երթուղային ցանցի, վճարման համակարգի միայն մեկ տարբերակ: Ընդ որում, միասնական տրանսպորտային համակարգի նախնական առաջարկի մեջ մետրոյի գործոնը հաշվի չի առնվել:

Британская компания WYG согласилась провести новое исследование транспортной сети без дополнительной оплаты
Британская компания WYG приняла процесс реформирования транспортной сети Еревана и проведет исследование пассажиропотока, результаты которого станут известны не позднее февраля 2019 года. Как сообщает Арменпресс, мэр Еревана Айк Марутян отметил, что если новое исследование приведет к отклонению до 20 процентов по сравнению с предыдущим, то можно будет продолжить работу над проектом развития сети, если же отклонение составит более 20 процентов, по словам представителей WYG, необходимо разработать новую сеть, в противном случае основанные на неправильных данных реформы стоимостью в 200 миллионов долларов будут неверными и неэффективными.
«WYG согласилась провести новое исследование без какой-либо дополнительной оплаты, и то, что компания не ожидает дополнительных денег для этого нового исследования, лучше всего доказывает ее убежденность в том, что работа на основе старых данных может вызвать серьезные проблемы в первую очередь для нее. В данный момент и ранее WYG не предоставляла законченную транспортную сеть. Для того, чтобы сеть была готова, потребуется достаточно много времени», - сказал Марутян.
Британская консалтинговая компания WYG, которой еще в 2016 года была поручена разработка ереванской транспортной сеть за 850 тысяч долларов, в качестве отправной точки для своей работы взяла устаревшие данные о пассажиропотоках города. В результате предварительных исследований была внедрена только одна версия маршрутной сети.