Անվտանգության մարմինները չպետք է հնարավորություն ունենան դառնալու հաշվեհարդարի գործիք որևէ իշխանության ձեռքին. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ ազգային անվտանգության մարմիններն ընդհանրապես իրենց ներդրումն են ունեցել պետության կայացման, նրա անվտանգության ապահովման գործում։ Դա ծավալուն, երբեմն կամ շատ հաճախ չերևացող, բայց խիստ կարևոր աշխատանք է և գործունեություն։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ազգային անվտանգության ծառայության 100-ամյակին և Անվտանգության աշխատողի օրվան նվիրված միջոցառման ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը`շնորհավորելով անվտանգության աշխատակիցներին մասնագիտական տոնի առթիվ:
«Ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները բարդ են և բազմազան։ Դրանք ենթադրում են աշխատանքի անընդհատ և դինամիկ կատարելագործում։ Հետախուզությունը, հակահետախուզությունը, ահաբեկչության դեմ պայքարը, հասարակական կարգի պահպանությունը, մեր սահմանների վերահսկումն աշխատանքի հսկայական ճակատ են, որ դուք պահել ու պահում եք պատվով։
Հայաստանում այս տարվա ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած հեղափոխական իրադարձությունները փոխել են ողջ հասարակության կյանքը։ Մենք ազգովի վերաիմաստավորում ենք մեր անցած ճանապարհը և ուղենշում ապագան։ Այս համատեքստում Ազգային անվտանգության ծառայությունն ստանձնել է առանձնահատուկ դերակատարություն՝ հատկապես օրինականության պահպանման և կոռուպցիայի դեմ պայքարում։ Մենք կասկած չունենք, որ կոռուպցիայի առկայությունը և, հատկապես, դրա տարածումը, ազգային անվտանգությանը սպառնացող խնդիր է։ Այն լրջագույն մարտահրավեր է մեր երկրի և ժողովրդի համար։
Այսօր մենք կառուցում ենք որակապես նոր պետություն, նոր հասարակություն։ Նոր Հայաստանում պիտի բացառվեն կոռուպցիան և կաշառակերությունը, հանցագործություն կատարած անձանց անպատժելիությունը, պաշտոնական դիրքի չարաշահումները և, ընդհանրապես, այն ամենը, ինչը խեղաթյուրում է ժողովրդավարության բուն էությունը»,- նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով` մեզանում նախկինում ընդունված չի եղել ուժային կառույցների ներկայացուցիչների հետ խոսել մարդու իրավունքներից և ժողովրդավարությունից։
«Այսուհետ խոսելու ենք, որովհետև սահմանադրական կարգի պահպանություն նշանակում է, առաջին հերթին, պաշտպանել ժողովրդի իշխանությունը հնարավոր բոլոր ոտնձգություններից։ Մեր հեղափոխության դավանած արժեքները բառացի գրված են մեր երկրի Սահմանադրության մեջ։ Պաշտպանելով ժողովրդին՝ դուք պաշտպանում եք իշխանության աղբյուրը։ Իշխանության որևէ այլ աղբյուր, բացի Հայաստանի քաղաքացիներից, չկա և չի կարող լինել։ Հիշե՛ք, կոռուպցիան պարզապես փող ուտելը չէ։ Համակարգային կոռուպցիան ամենաուղղակի կերպով կապված է իշխանությունը ժողովրդից խլելու և ապօրինաբար պահելու գործընթացների հետ։ Մենք ձեզ հետ միասին և մեր ողջ հասարակության հետ դա թույլ չենք տալու»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ, ցավոք սրտի, Հայաստանում իրավապահ մարմինները ժամանակ առ ժամանակ ներգրավված են եղել երկրում քաղաքական հետապնդումներ իրականացնելու գործին և հիմա նույնպես մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ ժամանակ առ ժամանակ հնչում են մեղադրանքներ, կասկածներ քաղաքական հետապնդումների և այլնի մասին:
«Ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ արձանագրել այն փաստը, որ մեր երկրից և, ընդհանրապես, իրավապահ համակարգից պետք է արմատախիլ անել քաղաքական հետապնդման որևէ կոմպոնենտ: Պետական մարմինները, անվտանգության մարմինները, իրավապահ մարմինները չպիտի լինեն, ի բնե չպիտի հնարավորություն ունենան դառնալու հաշվեհարդարի գործիք գործող իշխանությունների ձեռքին: Եվ ազգային անվտանգության ծառայության, ընդհանրապես, իրավապահ մարմինների յուրաքանչյուր աշխատող պետք է համոզված լինի, որ իր գործողությունները բխում են օրենքից, համապատասխանում են օրենքին, ծառայում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը, օրենքի, մեր երկրի, պետության և ժողովրդի շահերին: Այս սահմանում է, որ պետք է տեղի ունենա մոտեցումը, որ Վետերանների միության հարգելի նախագահն անվանեց գթասրտություն: Ըստ էության, եթե միջնադարյան գթասրտությունը թարգմանենք ժամանակակից տերմինաբանությամբ՝ կհանգենք հենց այս ձևակերպումներին՝ օրինականություն, օրենքի պաշտպանություն, արդար և անկախ դատական համակարգի կայացում և, ընդհանրապես, քննության և քննչական պրոցեսների անաչառություն, որովհետև, եթե միջնադարում մարդկանց ճակատագրերը կախված էին կառավարիչների անձնական, անհատական որոշումներից, ապա մենք պետք է ինստիտուցիոնալ երաշխիքներ ստեղծենք, որ որևէ անհատի կամքով՝ լինի վարչապետ, Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն կամ որևէ այլ պաշտոնյա, որևէ մեկի նկատմամբ որևէ դատավճիռ չկայացվի: Սա է մեծագույն խնդիրը, և որևէ կասկած չկա, որ մենք նվիրված ենք այս գաղափարին և այս տեսլականին»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Security agencies shouldn’t have the chance to become vendetta tools in hands of any government, Pashinyan says
YEREVAN, DECEMBER 20, ARMENPRESS. National security bodies generally have had their contribution in the history of modern Armenia in the establishment of the state and safeguarding its security. This is a voluminous, sometimes or most often unseen, but highly important work and activity, Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said in remarks at an event marking the 100th anniversary of establishment of the National Security Service (NSS) and the professional holiday of NSS agents.
“The challenges of the modern world are complex and various. They imply a constant and dynamic perfection of work. Intelligence, counter-intelligence, anti-terror, maintenance of public order, control of our borders are a huge front of work that you have kept and keep with honor,” Pashinyan said, congratulating the servicemen.
“The Armenian revolutionary events of April-May 2018 changed the life of the entire society. We as a nation are reconsidering the pathway that we passed and are outlining the future. In this context the National Security Service has assumed a special role, especially in maintaining lawfulness and the combat against corruption. We have no doubts that the existence of corruption and especially its spread is a problem jeopardizing national security. It is a serious challenge for our country and people.
“Today we are building a qualitatively new state, new society. Corruption and bribery must be ruled out in New Armenia, impunity of criminals, official misconduct and overall everything that is distorting the very essence of democracy,” Pashinyan said.
According to him, previously it wasn’t accepted to speak about human rights and democracy with security bodies. “We will speak from now on, because upholding constitutional order means to first of all protect the people’s power from all kinds of possible encroachments. The convictions of our revolution are literally written in our Constitution. By protecting the people you are protecting the source of power. There is no other, and there can’t be any other source of power other than the citizens of Armenia. Remember, corruption isn’t simply eating money. Systematic corruption is connected in the most direct way to processes of snatching the power from the people and keeping it unlawfully. Together with you and together with the entire society we will not allow this,” Pashinyan said.
According to Pashinyan, from time to time law enforcement agencies in Armenia have been involved in political persecutions and we live in a time when from time to time accusations and doubts on political persecutions and others are voiced.
“For the record I want to once again note that any component of political persecution should be eradicated from our country and from the law enforcement system. State bodies, security bodies, law enforcement bodies should not be and should not naturally have the chance to become a tool of vendetta in the hands of [any] incumbent government. Each officer of both the national security service and overall law enforcement bodies must be confident that their actions stem from the law, conform with the law, serve the Constitution of the Republic of Armenia, the interests of the law, our country, state and the people”, he said, adding that “we must create institutional guarantees so that no conviction happens against anyone at the will of any individual, be in prime minister, national security service director or any other official. This is the greatest task, and there is no doubt that we are devoted to this idea and vision,” Pashinyan said.