Ռիսկի խմբերի 40,1 տոկոսը սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստումներ է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սուր շնչառական և գրիպի վարակների կանխարգելման նպատակով ամբողջ Հայաստանում դեկտեմբերի 17-ի դրությամբ պատվաստումներ է ստացել ռիսկի խմբերի 40,1 տոկոսը՝ 54 հազար 129 մարդ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության ՀՎԿ ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի խորհրդական Գայանե Սահակյանը:
Ամբողջ հանրապետությունում պատվաստվածներից 31 հազար 300-ը պատկանում են հատուկ խմբերին՝ փակ հաստատություններում գտնվողներն ու Զինված ուժերի զինծառայողներն են:
«2018 թվականին հանրապետություն ներկրվել է 90 հազար դեղաչափ սեզոնային գրիպի պատվաստանյութ: Առաջին չափաբաժինները ներկրվել են հոկտեմբեր ամսվա վերջին և ամբողջ Հայաստանում պատվաստումները սկսվել են նոյեմբերի 1-ից: Մենք նպատակ ունեինք, որպեսզի մեր ռիսկի խմբերը մինչև սեզոնային գրիպի սկսվելը ստանային պատվաստումները»,- նշեց Սահակյանը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով ռիսկային խմբեր են սահմանվել (Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության դասակարգմանը համահունչ) հղիները, 6 ամսականից մինչև 5 տարեկան երեխաները, քրոնիկ հիվանդություններ ունեցողները, 65 տարեկանից բարձր անձինք, բուժաշխատողները: Վերջին 3 տարվա ընթացքում պատվաստանյութ հատկացվում է նաև Զինված ուժերին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը դիմել է ՀՀ առողջապահության նախարարությանը:
«Դեկտեմբերի 17-ի դրությամբ Հայաստանում պատվաստումներ ստացել են ռիսկի խմբերի 40.1 տոկոսը: Ցուցանիշը բավականին ցածր է, քանի որ ռիսկի խմբերում կան հղիներ և 6 ամսականից մինչև 5 տարեկան երեխաներ և մեր մեջ դեռ կա այն մտածելակերպը, որ փոքրիկներին կամ հղիներին չեն շտապում պատվաստել»,- ընդգծեց Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ այս երկու խմբերը նորություն են Հայաստանի համար, և նախկին տարիներին գրիպի և սուր շնչառական վարակների կանխարգելման նպատակով նրանք պատվաստումներ չեն ստացել: Հղիները համարվում են համար առաջին ռիսկի խումբը սեզոնային գրիպի շրջանում:
«Պատվաստանյութերը բաշխվել են բուժհաստատություններում և առաջին պատվաստումները սկսել են իրականացվել փակ հաստատություններում՝ ծերանոցներ, մանկատներ, հատուկ դպրոցներ»,- նշեց Սահակյանը և հավելեց, որ փակ հաստատություններից քրեակատարողական հիմնարկների համար ոչինչ չեն նախատեսել, քանի որ Արդարադատության նախարարության կողմից պահանջ չի եղել:
Գրիպի և սուր շնչառական վարակների կանխարգելման նպատակով նոյեմբերի 1-ից Հայաստանում պատվաստումներ են իրականացվում:

40,1% представителей групп риска получили сезонные прививки против гриппа
По положению на 17-е декабря, в целях профилактики ОРВИ 40,1% представителей групп риска получили сезонные прививки против гриппа, всего 54.129 человек. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала советник Национального центра Минздрава Армении Гаянэ Саакян.
Из этого числа 31.300 человек принадлежат к контингенту, находящемуся в закрытых учреждениях и являются военнослужащими ВС Армении.
«В 2018 году в Армению было ввезено 90 тысяч доз прививок. Процесс вакцинации населения начался с ноября. Наша цель – чтобы все представители групп риска получили сезонные прививки против гриппа до начала острого сезона»,- сказала она.
По приказу министра здравоохранения Армении, группами риска являются – в соответствии с установками ВОЗ, беременные, дети в возрасте с 6 месяцев до 5 лет, хронические больные, лица старше 65 лет, медработники. В последние годы вакцинация проводится и среди военнослужащих ВС Армении.
«По положению на 17-е декабря, в целях профилактики ОРВИ 40,1% представителей групп риска получили сезонные прививки против гриппа, всего 54.129 человек. показатель невысок, поскольку у нас есть предположение, что прививок избегают беременные, дети в возрасте с 6 месяцев до 5 лет»,- сказала она.
По ее словам, это объясняется тем, что вакцинация этих 2 групп проводится в Армении впервые, и навыки в этих группах пока не приобретены.
По ее словам, в число контингента, находящегося в закрытых учреждениях , не вошли заключенные УИУ, поскольку МЮ Армении запрос на их вакцинацию не предъявил.