Փաշինյանը չի բացառում անցումային արդարադատության որոշակի մեխանիզմների ներդրումը պետությունից գողացված գումարները վերադարձնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը խնդիր է դրել առաջիկա 5 տարվա ընթացքում զինված ուժերի կարիքների համար ծախսել հավելյալ 2.5 միլիարդ դոլար: Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանակա ընտրությունների նախընտրական քարոզրշավի շրջանակերում Արարատ քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: «Այդ 2.5 միլիարդ դոլարը պետք է վճարեն ձեզ հայտնի կոռուպցիոներները: Եթե նրանք դա կանեն կամավոր, մենք բոլորս հաշվի կառնենք, որ նրանք դա արել են կամավոր: Բայց սա չի նշանակում, որ դա թալանված ամբողջ գումարի չափն է: Ամենակարևոր խնդիրներից մեկն այն է, որ մենք օբյեկտիվորեն կարողանանք գնահատել, թե ինչքան գումար է գողացվել և ինչքան գումար պետք է վերադարձվի: Սա հեշտ աշխատանք չէ, սակայն ես հույս ունեմ, որ մենք բոլորս համբերություն կունենանք այդ աշխատանքը պատշաճ անելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում շատ կարևոր կետ կա այն մասին, որ Հայաստանում քաղբատարկյալներ այլևս երբեք չպետք է լինեն: «Որպեսզի որևէ մեկը քաղբանտարկյալ չհամարվի, անհրաժեշտ է, որպեսզի որևէ մեկի նկատմամբ ապօրինություն տեղի չունենա, որևէ մեկը հանկարծ քրեական հետապնդմանչենթարկվի չհիմնավորված: Սա չափազանց կարևոր է, իսկ որպեսզի քրեական գործերը լինեն հիմնավորված, անհրաժեշտ է, որ դրանք անցնեն օրենքով սահմանված կարգով: Եվ, իհարկե, նոր Ազգային ժողովը, որը ունենալու է ժողովրդի վստահության քվեն, կարող է իրականացնել որոշակի օրենսդրական փոփոխություններ: Ես ասել եմ, որ շատ հնարավոր է, որ մենք անցումային արդարադատության որոշակի էլեմենտներ ներդնենք, որը ըստ հնարավորության կնախատեսի այս ողջ հնարավորությունները»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա մանրամասնեց, որ պիտի կարողանան մշակել պատրաստի բանաձևեր, թե ինչպե՞ս են վարվելու այն դեպքերում, երբ, օրինակ, ինչ-որ մեկը ներկայացել է քննչական մարմին, հայտարարում է, որ թույլ է տվել չարաշահումներ, գողացել է ինչ-որ չափի գումար և պատրաստ է վերադարձնել այդ գումարը: «Սա շատ կարևոր հարց է, որը մենք պետք է առաջիկայում Ազգային ժողովում քննարկենք: Եվ, իհարկե, հանրությունը նույնպես պետք է այդ քննարկմանը մասնակից լինի, որովհետև մենք մի կողմից տեսնում ենք, որ հանրությունը մեր առաջ պահանջ է դնում, որ մենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում լինենք ավելի արդյունավետ, իսկ մյուս կողմից իրավական ընթացակարգերը շատ դեպքերում թույլ չեն տալիս, որ մենք լինենք բավարար չափով արագ և խնդիրները լուծենք հանրության համար ցանկալի արագությամբ»,- ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Փաշինյանը շեշտեց, որ ոչ մի գործարք ժողովրդի թիկունքում չի լինելու, իսկ ժողովրդից գողացվածը պետք է կոպեկ-կոպեկ վերադարձվի և պետք է ծառայեցվի առաջին հերթին Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությանը և ընդհարապես Հայաստանի հետագա զարգացման համար պետք է դրամագլուխ դառնա: «Սա մեր հստակ քաղաքականությունն է, մենք մտադիր չենք այս քաղաքականությունից մի միլիմետր անգամ շեղվել: Եվ հույս ունեմ, որ դուք դեկտեմբերի 9-ին այս քաղաքականությունը շարունակելու մանդատ կտաք «Իմ քայլը» դաշինքին և մանդատ կտաք անձամբ ինձ»,- նշեց նա:

Pashinyan doesn’t rule out introduction of some mechanisms of transitional justice for return of money stolen from state
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. The Armenian government has set a task to spend additional 2.5 billion USD to cover the needs of the Armed Forces in the next 5 years, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said at the meeting with the residents of Ararat town on the sidelines of the pre-election campaign, reports Armenpress.
“These 2.5 billion USD must be paid the corporations well known to you. If they do this voluntarily, we all will consider the fact that they have done it on voluntary basis. But it doesn’t mean that this is the whole amount of the stolen money. The most important thing for us is to be able to objectively assess how much money has been robbed and how much money must be returned. It’s not an easy work, but I hope we all will have a patience to properly do this job”, the acting PM said.
Pashinyan said there is a key point in the pre-election program of My Step alliance according to which there shouldn’t be political prisoners in Armenia ever. “In order for anyone not to be considered as a political prisoner, no illegality should take place against anyone, no one should be prosecuted on ungrounded basis. This is very important, but in order for the criminal cases to be well-grounded, they need to pass by the procedures prescribed by law. And of course, the new parliament, which is going to have the people’s trust vote, can make certain legislative changes. I have said that it is very probable that we introduce some elements of transitional justice which will envisage all these opportunities”, he said.
The acting PM noted that they must be able to develop ready resolutions on what actions need to be taken in cases, when, for instance, someone has been presented to the investigative body and announces that he has made abuses, robbed money and is ready to return it. “This is a very important issue which we need to discuss in the parliament in the future. And of course, the public should also participate in this discussion because on the one hand we see that the public puts a demand before us to be more effective in the anti-corruption fight, but on the other hand the legal procedures in most cases do not enable us to be quick enough and solve the issues with the pace desirable for the public”, Nikol Pashinyan said.