Փաշինյանը չի բացառում անցումային արդարադատության որոշակի մեխանիզմների ներդրումը պետությունից գողացված գումարները վերադարձնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը խնդիր է դրել առաջիկա 5 տարվա ընթացքում զինված ուժերի կարիքների համար ծախսել հավելյալ 2.5 միլիարդ դոլար: Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանակա ընտրությունների նախընտրական քարոզրշավի շրջանակերում Արարատ քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: «Այդ 2.5 միլիարդ դոլարը պետք է վճարեն ձեզ հայտնի կոռուպցիոներները: Եթե նրանք դա կանեն կամավոր, մենք բոլորս հաշվի կառնենք, որ նրանք դա արել են կամավոր: Բայց սա չի նշանակում, որ դա թալանված ամբողջ գումարի չափն է: Ամենակարևոր խնդիրներից մեկն այն է, որ մենք օբյեկտիվորեն կարողանանք գնահատել, թե ինչքան գումար է գողացվել և ինչքան գումար պետք է վերադարձվի: Սա հեշտ աշխատանք չէ, սակայն ես հույս ունեմ, որ մենք բոլորս համբերություն կունենանք այդ աշխատանքը պատշաճ անելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրում շատ կարևոր կետ կա այն մասին, որ Հայաստանում քաղբատարկյալներ այլևս երբեք չպետք է լինեն: «Որպեսզի որևէ մեկը քաղբանտարկյալ չհամարվի, անհրաժեշտ է, որպեսզի որևէ մեկի նկատմամբ ապօրինություն տեղի չունենա, որևէ մեկը հանկարծ քրեական հետապնդմանչենթարկվի չհիմնավորված: Սա չափազանց կարևոր է, իսկ որպեսզի քրեական գործերը լինեն հիմնավորված, անհրաժեշտ է, որ դրանք անցնեն օրենքով սահմանված կարգով: Եվ, իհարկե, նոր Ազգային ժողովը, որը ունենալու է ժողովրդի վստահության քվեն, կարող է իրականացնել որոշակի օրենսդրական փոփոխություններ: Ես ասել եմ, որ շատ հնարավոր է, որ մենք անցումային արդարադատության որոշակի էլեմենտներ ներդնենք, որը ըստ հնարավորության կնախատեսի այս ողջ հնարավորությունները»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա մանրամասնեց, որ պիտի կարողանան մշակել պատրաստի բանաձևեր, թե ինչպե՞ս են վարվելու այն դեպքերում, երբ, օրինակ, ինչ-որ մեկը ներկայացել է քննչական մարմին, հայտարարում է, որ թույլ է տվել չարաշահումներ, գողացել է ինչ-որ չափի գումար և պատրաստ է վերադարձնել այդ գումարը: «Սա շատ կարևոր հարց է, որը մենք պետք է առաջիկայում Ազգային ժողովում քննարկենք: Եվ, իհարկե, հանրությունը նույնպես պետք է այդ քննարկմանը մասնակից լինի, որովհետև մենք մի կողմից տեսնում ենք, որ հանրությունը մեր առաջ պահանջ է դնում, որ մենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում լինենք ավելի արդյունավետ, իսկ մյուս կողմից իրավական ընթացակարգերը շատ դեպքերում թույլ չեն տալիս, որ մենք լինենք բավարար չափով արագ և խնդիրները լուծենք հանրության համար ցանկալի արագությամբ»,- ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Փաշինյանը շեշտեց, որ ոչ մի գործարք ժողովրդի թիկունքում չի լինելու, իսկ ժողովրդից գողացվածը պետք է կոպեկ-կոպեկ վերադարձվի և պետք է ծառայեցվի առաջին հերթին Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությանը և ընդհարապես Հայաստանի հետագա զարգացման համար պետք է դրամագլուխ դառնա: «Սա մեր հստակ քաղաքականությունն է, մենք մտադիր չենք այս քաղաքականությունից մի միլիմետր անգամ շեղվել: Եվ հույս ունեմ, որ դուք դեկտեմբերի 9-ին այս քաղաքականությունը շարունակելու մանդատ կտաք «Իմ քայլը» դաշինքին և մանդատ կտաք անձամբ ինձ»,- նշեց նա:

Правительство Армении поставило перед собой задачу потратить в ближайшие 5 лет на нужды армии дополнительно 2,5 млрд долларов. Как сообщает «Арменпресс», об этом, в рамках предвыборной агиткампании, сообщил жителям города Арарат исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
“Эти 2,5 млрд должны заплатить известные вам коррупционеры. Если они сделают это добровольно, мы все это учтем. Но это не означает, что это размер всей разграбленной суммы. Одной из самых важных задач является то, чтобы мы смогли объективно оценить, сколько украдено и сколько должно быть возвращено. Это нелегкая работа, однако надеюсь, что у нас хватит терпения довести ее до конца”, - отметил Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении отметил, что в предвыборной программе блока “Мой шаг” есть очень важный пункт о том, что политзаключенных в Армении больше не должно быть. “Для того, чтобы никто не мог считаться политзаключенным, необходимо, чтобы ни в чьем отношении не было бы беззакония, чтобы никто необоснованно не подвергся бы уголовному преследованию. Это чрезвычайно важно, а для того, чтобы уголовные дела были бы обоснованы, необходимо, чтобы они протекали в рамках закона. И, конечно, новый парламент, который будет иметь вотум доверия народа, может произвести определенные законодательные изменения. Я говорил, что очень вознюможно, что мы внедрим определенные элементы переходной юстиции, что даст возможность предусмотреть эти проблемы”, – сказал Никол Пашинян.
Он заметил, что надо суметь разработать формулу, как себя вести в случаях, когда, например, кто-нибудь придет в следственные органы и заявит, что допустил злоупотребления, украл такую-то сумму и готов эту сумму вернуть. “Это очень важный вопрос, который нам надо будет в парламенте обсудить. И, конечно, общественность должна также участвовать в этих обсуждениях, поскольку, с одной стороны, мы видим, что общественность ставит перед нами требование, чтобы мы продуктивно боролись с коррупцией, а с другой стороны, правовые процедуры во многих случаях не позволяют, чтобы действовали быстро”, - сказал исполняющий обязанности премьер-министра.