Հրաչյա Հարությունյանը համաներմամբ ազատ է արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով դատապարտված և պատիժը կրելու համար Հայաստան տեղափոխված վարորդ Հրաչյա Հարությունյանը նոյեմբերի 6-ին համաներմամբ ազատ է արձակվել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Հրաչյա Հարությունյանը:
Հարցին` թե ինչպե՞ս է իրեն զգում, Հրաչյա Հարությունյանը պատասխանեց.
« Ինձ լավ եմ զգում, տրամադրությունս էլ է լավ: Ինչպես կարող եմ վատ լինել, երբ արդեն ազատության մեջ եմ: Շնորհակալ եմ բոլորից, ովքեր ինձ օգնել և աջակցել են», -ասաց Հարությունյանը:
2013թ. հուլիսին Հրաչյա Հարությունյանը Պոդոլսկի մերձակայքում բեռնատարով բախվել էր ուղևորատար ավտոբուսին, ինչի հետևանքով 18 մարդ էր զոհվել, ավելի քան 60 մարդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ էր ստացել: Հրաչյա Հարությունյանը Ռուսաստանում 6 տարի 9 ամիս ժամկետով ազատազրկման էր դատապարտվել: 2017թ. հուլիսի 20-ին Հրաչյա Հարությունյանը տեղափոխվել էր Հայաստանի Հանրապետություն՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար:
Ավելի ուշ, 2018 թվականի հուլիսին դատարանը որոշում էր կայացրել պատժի կրումն ազատ ռեժիմով շարունակելու վերաբերյալ` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերջինը ընտանիքի միակ կերակրողն է:

Грачья Арутюнян освобожден по амнистии
Грачья Арутюнян, который был осужден в РФ и экстрадирован в Армению для отбывания наказания, 6 ноября освобожден по амнистии. Об этом в беседе с Арменпресс сказал Грачья Арутюнян.
На вопрос, как он себя чувствует, Грачья Арутюнян ответил: «Я чувствую себя хорошо, и мое настроение тоже хорошее. Как мне может быть плохо, когда я на свободе? Я благодарен всем, кто помогал мне и поддерживал меня», - сказал Арутюнян.
Водитель грузовика "КамАЗ" Арутюнян в июле 2013 года стал виновником автомобильной аварии близ Подольска, в результате которой погибли 18 человек и более 60 получили травмы разной степени тяжести.
В 2014 году Арутюнян был приговорен российским судом к лишению свободы на срок шесть лет и девять месяцев. В конце июля 2017 года он был экстрадирован в Армению для продолжения отбывания наказания. 18 августа 2017 года суд в Ереване признал принятый российским судом вердикт по делу Арутюняна.