Հրաչյա Հարությունյանը համաներմամբ ազատ է արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով դատապարտված և պատիժը կրելու համար Հայաստան տեղափոխված վարորդ Հրաչյա Հարությունյանը նոյեմբերի 6-ին համաներմամբ ազատ է արձակվել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Հրաչյա Հարությունյանը:
Հարցին` թե ինչպե՞ս է իրեն զգում, Հրաչյա Հարությունյանը պատասխանեց.
« Ինձ լավ եմ զգում, տրամադրությունս էլ է լավ: Ինչպես կարող եմ վատ լինել, երբ արդեն ազատության մեջ եմ: Շնորհակալ եմ բոլորից, ովքեր ինձ օգնել և աջակցել են», -ասաց Հարությունյանը:
2013թ. հուլիսին Հրաչյա Հարությունյանը Պոդոլսկի մերձակայքում բեռնատարով բախվել էր ուղևորատար ավտոբուսին, ինչի հետևանքով 18 մարդ էր զոհվել, ավելի քան 60 մարդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ էր ստացել: Հրաչյա Հարությունյանը Ռուսաստանում 6 տարի 9 ամիս ժամկետով ազատազրկման էր դատապարտվել: 2017թ. հուլիսի 20-ին Հրաչյա Հարությունյանը տեղափոխվել էր Հայաստանի Հանրապետություն՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար:
Ավելի ուշ, 2018 թվականի հուլիսին դատարանը որոշում էր կայացրել պատժի կրումն ազատ ռեժիմով շարունակելու վերաբերյալ` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերջինը ընտանիքի միակ կերակրողն է:

YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Hrachya Harutunyan, who was convicted for a traffic accident in Russian and extradited to Armenia, was released from jail on November 6 under amnesty, Harutyunyan told about this in an interview with ARMENPRESS.
“I feel well, I am in a good mood. How can I be bad if I am in freedom? I am thankful to everyone who supported me”, he said.
In July 2013 Hrachya Harutyunyan collided into a bus with a truck as a result of which 18 people had died and 60 were injured. Hrachya Harutyunyan was convicted to imprisonment of 6 years and 9 months in Russia. In July 2017 Harutyunyan was extradited to Armenia.
Later, in July 2018 the court made a decision to continue the imprisonment in an open regime, given that Harutyunyan is the only provider of the family.