Վալերի Օսիպյանը կարևորում է համաներման գործընթացում ազատ արձակվող անձանց գործողություններից տուժած պատանդների կարծիքը հաշվի առնելը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը համաներման գործընթացում մեծապես կարևորում է ազատ արձակվող մարդկանց գործողություններից տուժած անձանց, պատանդների կարծիքը հաշվի առնելը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նա նման տեսակետ հայտնեց նոյեմբերի 6-ին ԱԺ-ում՝ պատասխանելով դիտարկմանը, թե ինքը ևս ՊՊԾ գնդի գրավման դեպքերի ժամանակ պատանդ է եղել, իսկ այդ գործողությունը կատարած անձինք հիմա պետք է համաներմամբ ազատ արձակվեն:
«Կիսում եմ զոհվածների հարազատների մտահոգությունը շատերին համաներմամբ ազատ արձակելու համար: Մենք կորցրել ենք ընկերներ՝ լավագույններին: Այս պահին համաներման տեքստում նշված է, որ պետք է հաշվի առնեն պատանդների կարծիքը: Ես կողմ եմ այդ կարծիքին, այո, պետք է իմ և մյուս պատանդների, տուժող ճանաչված անձանց կարծիքը հաշվի առնել: Պետք է հաշվի առնել պատանդների կարծիքը»,-ասաց Օսիպյանը:
Նա նշեց, որ 2016-ի հայտնի իրադարձություններից՝ ՊՊԾ գնդի գրավման գործընթացներից հետո ինքը բազմիցս հայտնել է իր դիրքորոշումը և այն պնդում է նաև հիմա: «Նախաքննության ժամանակ ես սպառիչ ցուցմունքներ եմ տվել և որպես իրավապահ մարմնի կառույցի ղեկավար, կարծում եմ, որ հանցանք կատարած յուրքանչյուր անձ պետք է պատասխան տա օրենքի առաջ»,-նշեց Օսիպյանը:
Նա նաև նշեց, որ կառավարության դռնփակ նիստում արտահայտել է իր կարծիքը, բավարարված է համաներման տեքստով: Օսիպյանը չբացառեց, որ կան կրկնահանցագործությունների ռիսկեր համաներումից հետո: «Սակայն ես ողջունում եմ համաներումը: Այն ինքնին մարդասիրական մոտեցում է: Կան մարդիկ, որոնց վարքը քրեակատարողական հիմնարկներում գնահատում եմ դրական, նրանք կհայտնվեն դրսում: Չեմ բացառում, որ այդ մարդիկ ուղղվել են, բայց նաև չեմ բացառում, որ կրկնահանցագործություններ կլինեն»,-նկատեց նա:
Սակայն նա շեշտեց, որ իրենց՝ ոստիկանության առաջնային գործողություններից են կանխարգելման աշխատանքները: Ոստիկանությունը կիրականացնի այդ պրոֆիլակտիկ բնույթի աշխատանքները, որպեսզի կրկին հանցագործություններ չկատարվեն:

Police Chief attaches importance to taking into account opinions of victims, hostages in clemency process
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. National Police Chief Valeriy Osipyan says he attaches great importance to taking into consideration the opinion of victims of crimes in the clemency process.
Asked today about the clemency covering the gunmen who had ambushed a police station in 2016, when he himself was taken hostage when he was serving as deputy police chief of Yerevan, he said: “I share the concern of the families of the victims on releasing many under the clemency. We’ve lost friends, the finest. At this moment, the clemency act states that the opinions of the hostages must be taken into account. I am in favor of this opinion, indeed, my opinion, as well as the opinion of the other hostages and victims must be taken into account”.
During the attack three police officers were killed.
He said that he has expressed his stance on the matter numerously after the events of 2016. “I have given testimonies during the investigation and as a leader of a law enforcement agency I believe that any person who committed a crime must be held to account,” he said.
Osipyan didn’t rule out that the risk of repeated offenses exists after clemency. “However, I welcome the clemency. It is a humanitarian approach in itself”, he said.
He said that preventive actions are among the priorities of the police, and that they will undertake these preventive works in order to rule out repeated offenses.