Ճապոնիայի Այակո արքայադուստրը հրաժարվել Է տիտղոսից եւ ամուսնացել հասարակ մարդու հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյի Մեյձի տաճարում հոկտեմբերի 29-ին տեղի Է ունեցել Այակո արքայադստեր եւ նրա ընտրյալի՝ Կեյ Մորիտայի պսակադրության արարողությունը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Մայնիտի» թերթը: «Հարսի սանրվածքն արված Էր Հեյան դարաշրջանի (794 – 1185 թվականներ) ոճով, եւ նրան հագցրել Էին ավանդական հանդերձ՝ կարմիր եւ կանաչ նախշերով»,- նշել Է հրատարակությունը: 28-ամյա արքայադուստր Այակոն 2002 թվականին վախճանված Նորիհիտոյի, որը Ճապոնիայի Ակիհիտո կայսեր զարմիկն Է, դուստրն Է: Այակոյի 32-ամյա ամուսինն արիստոկրատ չԷ, նա աշխատում Է «Նիպոն Յուսեն» խոշոր նավագնացային ընկերությունում:
Թերթը նշում Է, որ, ըստ ավանդույթի՝ կանայք, ովքեր ամուսնանում են կայսերական ընտանիքի անդամների հետ, ինքնաբերաբար դառնում են դրա անդամը: Միեւնույն ժամանակ աղջիկներն, ովքեր իրենց ամուսնական կապերով են կապում հասարակ մարդու հետ, ինչպես Այակոն, պետք Է հրաժարվեն տիտղոսից: Անցյալ շաբաթ արքայադուստրը հրաժեշտ Է տվել Ակիհիտո կայսերը եւ արքունիքի անդամներին: Ըստ որում, Japan Times-ի տեղեկություններով՝ հարսանիքից անմիջապես հետո Այակոն պետությունից կստանա 1,3 միլիոն դոլարի չափով վճարում, որպեսզի կարողանա պահպանել այն ապրելակերպը, որը համապատասխանում Է իր նախկին կարգավիճակին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Японская принцесса Аяко отказалась от титула и вышла замуж за простолюдина
Церемония бракосочетания принцессы Аяко и ее избранника Кэя Мориты прошла в храме Мэйдзи в Токио в понедельник, как передает Арменпресс, об этом сообщает газета "Майнити".
"Прическа невесты была сделана в стиле эпохи Хэйан (794 - 1185 годы ), и невесту одели в традиционное одеяние с красными и зелеными узорами", - отмечает издание.
28-летняя принцесса Аяко - дочь скончавшегося в 2002 году Норихито, который являлся двоюродным братом императора Японии Акихито. 32-летний муж Аяко не является аристократом, он работает в крупной судоходной компании "Ниппон Юсен".
Газета отмечает, что, по традиции, женщины, которые выходят замуж за членов императорской семьи автоматически становятся ее частью. В то же время девушки, которые связывают себя узами брака с простолюдином, как Аяко, должны отказаться от титула.
На минувшей неделе принцесса простилась с императором Акихито и членами королевского двора.
При этом, по сведениям Japan Times, сразу после свадьбы Аяко получит от государства выплату в размерое $1,3 млн долларов для того, чтобы она могла сохранить образ жизни, соответствующий ее прежнему статусу.