«Ծառուկյան» խմբակցությունը չի քվեարկելու վարչապետի ընտրությանը. Նաիրա Զոհրաբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ծառուկյան» խմբակցությունը հավատարիմ կմնա ստորագրած հուշագրին և ԱԺ-ում վարչապետի ընտրությանը չի քվեարկի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հավաստիացրեց խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
«ՀՀ վարչապետի առաջադրումը ֆորմալ առաջադրում է: Մենք չենք քվեարկի և թույլ կտանք, որ այն քաղաքական օրակարգը, ըստ որի՝ վարչապետ չի ընտրվում, խորհրդարանը լուծարվում է և մենք գնում ենք արտահերթ խորհրդարանական ընտրության, սպասարկվի: Մենք հավատարիմ կմնանք ստորագրված հուշագրին»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Նա նշեց՝ կարծում է, որ սթափ տրամաբանությամբ առաջնորդվելու դեպքում ՀՀԿ-ն չի առաջադրի վարչապետի թեկնածու, սակայն քաղաքականության մեջ ոչինչ չի բացառվում: Զոհրաբյանը հույս հայտնեց, որ ֆորսմաժոներ չեն լինի:
Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցությունը որոշել է Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում: Վարչապետի ընտրությունն ԱԺ-ում կկայանա հոկտեմբերի 24-ին: Երկու անգամ վարչապետ չընտրելու դեպքում խորհրդարանը կլուծարվի:

Фракция «Царукян» не будет голосовать на выборах премьер-министра: Наира Зограбян
Фракция «Царукян» останется верна подписанному меморандуму и не будет голосовать на выборах премьер-министра. Как передает«Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказала член фракции «Царукян» Наира Зограбян.
«Выдвижение премьер-министра носит формальный характер. Мы не будем голосовать и позволим осуществить ту политическую повестку, которую выдвинул Никол Пашинян. Мы идем на внеочередные парламентские выборы, и фракция «Царукян» останется верна подписанному меморандуму»,-сказала она.
По ее мнению, здравая логика предполагает, что и РПА не выдвинет кандидатуры премьер-министра, однако в политике нельзя исключать любые возможности, тем не менее, Зограбян надеется, что форс-мажоров не будет.