Ընտրությունների 2019-ին անցկացումը նշանակում է երկարաձգել ներքաղաքական ճգնաժամի ժամկետը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նրանք, ովքեր ցանկանում են, որ ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններն անցնեն 2019 թվականին, փորձում են ձգել ներքաղաքական ճգնաժամի ժամկետը: Այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված մինչև տարեվերջ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելն, այն դեպքում, երբ խորհրդարանն ու կառավարությունը բնականոն աշխատում են:
«Երեկ մենք տեսանք, թե խորհրդարանն ու կառավարությունն ինչպես են աշխատում. օրենքի նախագիծ բերեցին խորհրդարան և ամեն ինչ արեցին հրատապ անցկացնելու համար: Ասում էինք, մի գնացեք այդ ճանապարհով: Սրա մասին ասել եմ բանավոր, այցելել եմ Ազգային ժողով, տեղյակ եմ պահել ԱԺ նախագահին, բայց նույն օրն իսկ քվեարկեցին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Լրագրողների այն դիտարկմանը, որ մինչև տարվա վերջ ընտրությունների անցկացման պարագայում խորհրդարանում լիարժեք ընդդիմություն չի ձևավորվի, վարչապետը նշեց, որ ՀՀ սահմանադրությամբ ԱԺ-ի 1/3-ը պետք է լինի ընդդիմություն:
«Երկրում հաստատված է ճգնաժամ, ես չեմ կարողանում հասկանալ այն մարդկանց, որ ասում են՝ ինչու եք լուծում այդ ճգնաժամը: Մենք լուծելու ենք այն: ՀՀ քաղաքացիները լիարժեք պատրաստ են և՛ պլան Ա-ին, և՛ պլան Բ-ին, նույնիսկ պլան Գ-ին»,-ասաց նա:

Delay of early elections until 2019 means prolongation of political crisis – PM Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Those who want the early parliamentary elections to be held in 2019 try to prolong the domestic political crisis, PM Pashinyan told the reporters at the National Assembly.
The reporters asked why the early elections should take place until the end of the year given that the parliament and the Cabinet function normally.
“Yesterday we witnessed how the parliament and the Cabinet work. They introduced a bill to the parliament and did everything to adopt it hastily. We told them not to pursue that path. I said about this orally, visited the National Assembly, kept the parliament speaker informed, but they voted on the same day”, ARMENPRESS reports Pashinyan as saying. To the remark of the reporters that if early elections are held until the end of the year, no full opposition will form in the parliament, the PM responded that according to the Constitution 1/3 of the parliament has to be represented by opposition figures.
“We will solve this crisis. The citizens of Armenia are ready for plan A and plan B, even plan C”, Pashinyan said.