Հիասքանչ բնությունը հանդիպում է 3000-ամյա մշակույթի պատմությանը. Reise-Stories-ի հոդվածը Հայաստանի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական Reise-Stories ճամփորդական կայքէջը ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ հոդված է հրապարակել Հայաստանի վերաբերյալ` «Հայաստան – հիասքանչ բնությունը հանդիպում է 3000-ամյա մշակույթի պատմությանը» վերնագրով: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է հոդվածի հակիրճ թարգմանությունը:
«Երբ առաջին անգամ մեկնում ես Հայաստան, հասկանում ես, որ արժե այցելել այս երկիրը, որն աշխարհում առաջինն է պետականորեն ընդունել քրիստոնեությունը: Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանը աշխարհի ամենահին քաղաքներից է: Այստեղ է գտնվում Մատենադարանը, որտեղ պահպանվում են շուրջ 15.000 հայկական և 5.000 արտասահմանյան ձեռագրեր: Ձեռագրերի շատ նմուշներ եզակի են և մի քանի հարյուր կամ հազար տարվա պատմություն ունեն, ինչպես օրինակ` 986թ. Սանասարյան Ավետարանը կամ 12-րդ դարի աշխարհի քարտեզը:
Երևանում անպայման անհրաժեշտ է նաև այցելել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Հուշահամալիրի տարածքում տարբեր երկրների քաղաքական գործիչներ, ի հիշատակ ցեղասպանության 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի, ծառեր են տնկել: Մայրաքաղաք Երևանից մոտ 60 կմ հեռավորության վրա է գտնվում Սևանա լիճը` Հայաստանի կապույտ մարգարիտը: 1272 կմ² տարածքով այս լիճը ավելի քան երկու անգամ մեծ է, քան գերմանական Բոդենզեե լիճը: Դեպի հարավ տանող ճանապարհին է գտնվում Նորադուզի գերեզմանատունը: Այստեղ կան 9-16-րդ դարերի բազմաթիվ եզակի խաչքարեր:
Արարատ լեռը, որն ունի 5137մ բարձրություն և որի գագաթը տարվա մեծ մասը պատված է ձյունով, գտնվում է Թուրքիայի տարածքում: Լեռը հայերի ազգային խորհրդանիշն է: Մինչ 1915թ. Ցեղասպանությունը Արարատի շրջակայքում հայեր են բնակվել: Ըստ Աստվածաշնչի` մեծ ջրհեղեղից հետո Արարատ լեռան վրա է հանգրվանել Նոյյան տապանը: Տպավորիչ այս լեռը մոտիկից տեսնելու համար կարելի է գնալ Խոր Վիրապ վանք: Այս սրբավայրը հայտնի ուխտատեղի է»:

Gorgeous nature meets the history of the 3000-year-old culture -Reise-Stories’s article about Armenia
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. The German Reise-Stories trip guide published an article with the support of the Armenian Embassy in Germany headlined “Armenia- Gorgeous nature meets the history of the 3000-year-old culture”.
“When you first visit Armenia, you understand that it is worth visiting this country, which was the first country to officially adopt Christianity. Armenia’s capital city Yerevan is one of the oldest cities of the world. Matenadaran is located here where you can see 15 thousand Armenian and 5 thousand foreign manuscripts. Some of the manuscripts are very unique dating back hundreds or thousands of years ago”, ARMENPRESS reports the article reads.
The author also strictly advises to visit the Armenian-Genocide memorial complex. Lake Sevan, Armenia's blue pearl, is located nearly 60kms away from Yerevan and covers an area of 1272 sq/km, which is over twice larger than German Bodensee Lake.
“Mount Ararat, 5137 meters high, and the peak of which is snow-covered almost all year is now in the territory of Turkey. The mountain is the national symbol of Armenians. Until the Armenian Genocide of 1915 Armenians used to live around Ararat Mountain. According to the Bible, after the great flood, Noah's Ark landed on Mount Ararat. For seeing this impressive mountain from a short distance one can go to Khor Virap monastery. This sanctuary is a famous pilgrimage direction”, reads the article.