«Ֆրանկոֆոնիայի ավան», ցուցահանդես, ներկայացում. Նազենի Ղարիբյանը ներկայացնում է Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը պատասխանատվությամբ է պատրաստվում Հայաստանում հոկտեմբերին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացվելիք մշակութային միջոցառումներին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Նազենի Ղարիբյանը տեղեկացրեց, որ միջոցառումների նախապատրաստման աշխատանքները նախարարության ուշադրության կենտրոնում են, իրենք պարբերաբար ընդունում են տարբեր ֆրանկոֆոն երկրների պատվիրակություններ:
«Հոկտեմբերի 7-12-ն ընկած ժամանակահատվածում Ազատության հրապարակում ստեղծվելու է Ֆրանկոֆոնիայի ավան: Մենք գիտենք, որ ֆրանկոֆոն 84 երկիր կա, սակայն առանձին տաղավարներով ներկայացված են լինելու այն երկրները, որոնք նախապես կդիմեն մասնակցության համար: Երկրները ներկայանալու են իրենց ավանդական և ժամանակակից մշակույթով: Ավանը գործելու է այդ բոլոր օրերին, ժամը 12:00-20:00-ն: Բացի այդ, ավանի տարածքում բեմ է լինելու, օրվա ընթացքում ներկայացվելու են մշակութային տարբեր համարներ՝ հիփ-հոփից մինչև օպերա, երգ, պար, պերֆորմանսներ»,-տեղեկացրեց Նազենի Ղարիբյանը: Նրա խոսքով՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի օրերին շատերն են ներկայացնում միջոցառումների նախագծեր՝ առաջարկելով հետաքրքիր մտահղացումներ:
«Բացի այդ, Սունդուկյան թատրոնի ձմեռային այգում կազմակերպվելու է հայազգի նկարչուհի Ասիլվայի աշխատանքների ցուցահանդեսը: Այդ օրերին ներկայացում է բեմադրելու նաև Ֆրանսիայում գործող «Սաթե-աթղը» թատերախումբը: Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում երկու օպերա կներկայացվի՝ «Կարինեն» և «Մանոնը»,-հավելեց փոխնախարարը: Նազենի Ղարիբյանի խոսքով՝ գագաթնաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 10-ին անցկացվելու է գալա-համերգ, որի կազմակերպմամբ զբաղված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
Ղարիբյանի առաջարկով կազմակերպվելու է նաև մեկ այլ միջոցառում, որը ցույց է տալու Ֆրանկոֆոնիայի պատմությունը Հայաստանում. ինչու է Հայաստանին պատիվ վիճակվել հյուրընկալել գագաթնաժողովը և ստանձնել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախագահությունը: Միջոցառումը լինելու է ցուցահանդեսի տեսքով և կրելու է «Գիրք և գինի» խորագիրը: «Գիրք և գինի» ցուցահանդեսի շրջանակում կկազմակերպվեն Լեյլա Սլիմանիի և Ժան Մարի Գյուստավ Լեկլեզիոյի գրքերի հայերեն թարգմանությունների շնորհանդեսները, որոնք կանցկացվեն հայկական և ֆրանսիական ավանդույթներով պատրաստած գինիների համտեսմամբ:
2016 թ. նոյեմբերի 27-ին Անտանանարիվուի (Մադագասկար) գագաթնաժողովի ժամանակ Ֆրանկոֆոնիայի երկրի և կառավարությունների ղեկավարները Հայաստանը սահմանեցին որպես 2018 թ. Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը հյուրընկալող երկիր:

YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Armenia’s ministry of culture is preparing with responsibility for the cultural events which will be held on the sidelines of the upcoming La Francophonie summit in Yerevan in October.
Nazeni Gharibyan – deputy minister of culture, told Armenpress that the preparation works of the events are under the spotlight of the ministry, they regularly receive delegations of different La Francophonie countries.
“The Village of La Francophonie will be created in the Freedom Square from the period of October 7-12. We know that there are 84 Francophonie countries, but the countries which will apply in advance will be presented in separate pavilions. The countries will present their traditional and modern cultures. The Village will operate during that days, at 12:00-20:00. Moreover, there will be a stage in the territory of the Village, different cultural performances, such as song, dance, will be held during a day”, the deputy minister said.
She informed that during that days, the exhibition of works of ethnic Armenian painter Asilva will be organized at the winter garden of the Sundukyan theater, as well as performance will be made in the Al. Spendiaryan Opera and Ballet National Academic Theater. Gala-concert will take place on October 10 on the sidelines of the summit, the organization of which is being carried out by the Armenian foreign ministry.
Another event will be held by the proposal of Nazeni Gharibyan which will show the history of La Francophonie in Armenia: why Armenia was honored to host that summit and assume the chairmanship of the International Organization of La Francophonie. The event will be in the form of an exhibition titled “Book and Wine”.