«Հայաստան»  հիմնադրամի գործադիր վարչության տնօրենի թափուր պաշտոնի համար մրցույթ է հայտարարվել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը հայտարարում է մրցույթ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր վարչության տնօրենի թափուր պաշտոնի համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մրցույթի պայմանները և մրցութային հանձնաժողովի կազմը հաստատվել է Հանրապետության Նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի կողմից:
Գործադիր վարչության տնօրենը, հաշվետու լինելով հոգաբարձուների խորհրդին, գլխավորում է գործադիր վարչությունը և պետք է.
• համակարգի Հիմնադրամի գործադիր վարչության գործունեությունը և կապը Հիմնա- դրամի տեղական մարմինների հետ,
• ծրագրերի իրականացման, ֆինանսական խնդիրների վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին և տեղական կառույցներին,
• համակարգի Հիմնադրամի գործունեության ծրագրի, տարեկան հաշվետվության, տարեկան բյուջեի և դրա կատարման հաշվետվության նախապատրաստումը, ներկայացնի այդ փաստաթղթերը հոգաբարձուներին,
• ապահովի Հիմնադրամի գործունեության թափանցիկությունը, հանրության տեղեկացվածությունը հիմնադրամի մասին,
• համակարգի Հիմնադրամի գործունեության մոնիտորինգը և գնահատումը,
• ապահովի Հիմնադրամի ֆինանսատնտեսական գործունեության իրականացումը,
• կատարի և վերահսկի որոշ գնումներ,
• ապահովի հոգաբարձուների խորհրդի և դրա նախագահության նիստերի կազմակերպումն ու անցկացումը, այդ թվում` ապահովի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին տեղեկատվական նյութերով, որոշումների նախագծերով և վարի նիստերի արձանագրությունները,
• ապահովի Հիմնադրամի մասնակցային գործունեությունը` ստեղծելով և պահպանելով հարաբերություններ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կառա- վարման մարմինների, հոգաբարձուների խորհրդի անդամների և տեղական մարմինների հետ,
• համագործակցի և համակարգի համատեղ ծրագրեր այլ հիմնադրամների, նվիրատու կազմակերպությունների, Սփյուռքի կառույցների հետ,
• կատարի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի, դրա նախագահության և նախագահի հանձնարարականները:
Գործադիր վարչության տնօրենը պետք է բավարարի որակավորման և փորձի հետևյալ պայմաններին`
• մագիստրոսի կամ դրան համարժեք կոչում տնտեսագիտության, հասարակական կամ գործարար կառավարման, միջազգային հարաբերությունների կամ հիմնադրամի գործունե- ությանն առնչվող այլ բնագավառում,
• միջազգային, արտասահմանյան կամ մասնավոր աղբյուրներից ֆինանսավորվող՝ զարգացման կամ շինարարության ոլորտի ծրագրերի իրականացման կամ միջազգային կազմակերպություններում կամ հարակից այլ աշխատանքի առնվազն 7 տարվա փորձ (որից առնվազն 3 տարին՝ ղեկավար պաշտոնում),
• կառավարման ակնհայտ ունակություններ, անձնակազմի ղեկավարման և թիմի կառուցման փորձ,
• արդյունավետ կապերի հաստատման և պահպանման ունակություն մի շարք կողմերի, ներառյալ` պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ՀԿների, գործարար և միջազգային շրջանակների հետ,
• ճկունություն, պատասխանատու վերաբերմունք և նվազագույն վերահսկմամբ աշխատելու ունակություն,
• հայերեն և անգլերեն լեզուներով բանավոր և գրավոր ազատ հաղորդակցման ունակություն. այլ լեզուների իմացությունն առավելություն է,
• համակարգչային ունակություններ (MS Office, Ինտերնետ):
Բոլոր հայտերը պետք է ներկայացվեն Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի կադրերի բաժին՝ մինչև ս.թ. օգոստոսի 31-ը: Հայտը պետք է պարունակի՝
• ուղեկցող նամակ (առավելագույնը` 2 էջ), որտեղ նկարագրվում է, թե ինչպես է դիմողը պատկերացնում պաշտոնի բարդությունը (մարտահրավերները), և ինչպես են դիմողի փորձն ու կրթությունը թույլ տալիս հաղթահարել այդ բարդությունը (մարտահրավերները),
• ինքնակենսագրություն, որը բացահայտում է դիմողի որակավորումը և փորձը,
• անձնագրի պատճեն,
• աշխատանքային գրքույկից քաղվածք (Հայաատանի Հանրապետության քաղաքացիների համար),
• բարձրագույն (հետբուհական) կրթության մասին փաստաթղթերի (վկայագիր և ներդիր)՝ սահմանված կարգով վավերացված պատճեններ,
• երեք երաշխավորագրեր (նախընտրելի է մասնագիտական)
• մասնագիտական գիտելիքներն ու գործնական կարողությունները հավաստող փաստաթղթեր (հոդվածներ և այլն):
Հայտերը ներկայացվում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր վարչություն. հասցե՝ Հայաստանի Հանրապետություն, ք. Երևան, 0010, Կառավարական 3- րդ մասնաշենք, e-mail: [email protected]; հեռախոս +37410 521505+106:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա հուլիսի 2-ին յուրացումներ կատարելու, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպության ծառայողի կողմից լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով բերման էր ենթարկվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Արա Վարդանյանը: Փաստական հանգամանքների ճնշման ներքո Վարդանյանը խոստովանել էր, որ տնօրինելով հիմնադրամին տրամադրված 25 միլիոն դրամի վարկային գծով բանկային քարտը, դրա միջոցներն օգտագործել է անձնական նպատակներով, այդ թվում դրանք ուղղելով տարբեր առցանց խաղատներում խաղադրույքներ կատարելուն: Ավելի ուշ Արա Վարդանյանը 1 մլն դրամ գրավի դիմաց նրա խափանման միջոցը փոխվել էր և նա ազատ էր արձակվել: Հուլիսի 9-ին Վարդանյանը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին էր ներկայացրել իր հրաժարականի դիմումը:

Объявлен конкурс на замещение вакантной должности директора исполнительного правления фонда «Армения»
Совет попечителей фонда «Армения» объявляет конкурс на замещение вакантной должности директора исполнительного правления фонда «Армения». Как передает «Арменпресс», условия конкурса и состав конкурсной комиссии утверждены председателем Совета попечителей фонда «Армения», президентом Армении.
Директор исполнительного правления фонда «Армения», будучи подотчетным Совету попечителей фонда «Армения», должен:
• Координировать деятельность исполнительного правления фонда «Армения», и связи с местными отделениями фонда «Армения»,
• Предоставлять информацию Совету попечителей фонда «Армения», местным отделениям фонда «Армения»,
• Координировать деятельность фонда «Армения», подготовку годовых отчетов, бюджета, прочей документации.
• Обеспечить прозрачность деятельности фонда «Армения», осведомленность общества о ней,
• Координировать мониторинг деятельности фонда «Армения», ее оценку.
• Обеспечить осуществление финасовой деятельности фонда «Армения»,
• Проводить и контролировать некотторые закупы,
• Обеспечить осуществление заседаний Совета попечителей фонда «Армения», его президиума, в том числе, обеспечить информационными материалами, проектами решений, вести протоколы заседаний,
• Обеспечить участие фонда «Армения», создавая и сохраняя связи между органами управления Армении и Арцаха, Совета попечителей фонда «Армения», и местными отделениями фонда «Армения»,
• Сотрудничать и координировать осуществление программ совместно с другими фондами, донорами, структурами диаспоры
• Осуществлять поручения Совета попечителей фонда «Армения», президиума, председателя.
Кандидат на должность директора исполнительного правления фонда «Армения» должен соответствовать следующим требованиям:
• Иметь степень магистра или равную ей в области экономики, обественных наук, бизнес-менеджмента, международных отношений и пр.
• Иметь опыт работы с международными организациями, миниму 7-летний, по программам развития, строительства, или другим соотносящимся областям.
• Способности к управлению, руководству командой, и пр.
Заявки представлять по адресу Ереван, третье правительственное здание, e-mail:[email protected]; тел. +37410 521505+106:
Президент Армении, председатель совета попечителей фонда «Армения» Армен Саркисян обратился с письмом и предложил совету попечителей фонда «Армения» принять отставку директора фонда Ара Варданяна. В заявлении сказано также, что президент предлагает временно возложить обязанности директора фонда на члена совета попечителей фонда «Армения», руководителя французского отделения фонда «Армения» Петроса Терзяна, объявив затем открытый конкурс на замещение этой вакансии.
С этой целью президент Армении, председатель совета попечителей фонда «Армения» Армен Саркисян предложил создать конкурсную комиссию.
Как сообщалось ранее, уже бывший директор Всеармянского фонда «Армения» Ара Варданян попросил в своем заявлении прощения у всех доноров фонда, выразив сожаление, что поневоле очернил имя фонда «Армения». Как передает«Арменпресс», в заявлении сказано:
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Армен Саркисян, как председатель Совета попечителей фонда, принял во внимание отставку Ара Варданяна.
Директор фонда «Армения» Ара Варданян освобожден под залог в 1 млн драмов, который был установлен судом. Об этом в беседе с«Арменпресс»сказала его адвокат Лусинэ Саакян.
«Мы представили ходатайство об изменении меры пресечения, освобождении под залог в 1 млн драмов, иследователь не возражал»,- сказалаадвокат Лусинэ Саакян.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе СНБ, под давлением фактов Варданян признался, что, владея предоставленной фонду кредитной картой на 25 млн драмов, он использовал эти средства в личных целях, в том числе делая ставки в разные онлайн-казино.