ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Կառավարության բարեփոխումների օրակարգին. Կատարինա Մատերնովա
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սույն թվականի հուլիսի 19-ից 21-ն ընթանում է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման շուրջ բանակցությունների գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովայի այցը Հայաստան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Եվրոպական միության հայաստանյան պատվիրակության մամուլի և տեղեկատվության բաժնից, այցի ընթացքում Մատերնովան ընդգծեց ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) հիման վրա հարաբերությունների խորացման կարևորությունն ի նպաստ ՀՀ քաղաքացիների:
Գլխավոր տնօրենի տեղակալի այցելությունը կարևոր է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների տեսանկյունից, քանի որ այն նոր կառավարության ձևավորումից հետո Եվրահանձնաժողովի բարձր մակարդակի առաջին այցելությունն է երկիր: Այցելությունը տեղի է ունենում նախորդ շաբաթ Բրյուսելում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև կայացած հանդիպմանը հաջորդիվ:
«ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի պայմանական կիրարկման մեկնարկից՝ հունիսից 1-ից ի վեր Եվրամիության և Հայաստանի միջև հարաբերություններն ավելի սերտ են դարձել, քան երբևէ: ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Կառավարության բարեփոխումների օրակարգին և կշարունակի ՀՀ կառավարության հետ միասին աշխատել՝ լավագույն կերպով համապատասխանելու ՀՀ քաղաքացիների հույսերին ու ակնկալիքներին: Մեր ունեցած վերջին հարցումների համաձայն երկրի քաղաքացիների 80 տոկոսը դրական է գնահատում Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունները: ԵՄ-ն Հայաստանի ամենախոշոր առևտրային գործընկերն ու հիմնական դոնորն է, որի աջակցության ծավալը տարիների ընթացքում ավելանում է. 2018 թվականի դրությամբ զուտ երկկողմ աջակցությունը կազմում է 46 միլիոն եվրո: Արևելյան գործընկերության շրջանակներում «2020 թվականի 20 արդյունքներ»-ի ձեռք բերմանն ուղղված համատեղ աշխատանքը հանդիսանում է մեր համագործակցության մեկ այլ առանցքային թիրախը, որը շոշափելի օգուտներ կբերի մեր քաղաքացիների համար»,-նշեց գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մատերնովան :
Այցի ընթացքում ՀՀ կառավարության, այդ թվում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ քննարկումների հիմնական թեման այն էր, թե ինչպես առավելապես արդյունավետ դարձնել ԵՄ-Հայաստան համագործակցության ազդեցությունը կոնկրետ գործողությունների միջոցով: Մասնավորապես. (1) խորացնել ներգրավվածությունը՝ բարձր մակարդակի խորհրդատուների միջոցով տրամադրելով ԵՄ փորձագիտական աջակցություն բարեփոխումների ձևակերպմանը և իրականացմանը; (2) ՀԸԳՀ մեխանիզմ, որը կարող է մոբիլիզացնել շուրջ 80 մլն. եվրո մասնավոր հատվածի ներդրումների համար; (3) սեպտեմբերին անցկացնել ԵՄ շաբաթ` կազմակերպելով մի շարք միջոցառումներ` Գործընկերության կոմիտեի առևտրի ձևավորման շուրջ: Գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կ. Մատերնովան նաև հանդիպումներ ունեցավ ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանի հետ, ինչպես նաև՝ Հայաստանի մասնավոր հատվածի և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ: Կողմերը քննարկեցին, թե ինչպես լավագույն կերպով զարգացնել Հայաստանի տնտեսական ներուժը, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի լիարժեք իրացման և փոքր և միջին ձեռնարկություններին աջակցելու միջոցով:
Այցի ընթացքում օրակարգի կարևոր հարցերից է եղել նաև հանրային ծառայությունների արդյունավետության բարձրացումը: Գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կ Մատերնովայի և ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի կողմից տրվեց ԵՄ-ն Հայաստանի համար. Էլեկտրոնային կառավարման գործողություններ» ծրագրի մեկնարկը: Այն մեկտեղում է Եվրամիության աջակցությամբ գործող բոլոր պետական ծրագրերը, ինչպիսիք են օրինակ e-register.am, e-request.am, մեկ միասնական հարթակում: Առցանց գործող այդ հարթակների միջոցով փոխակերպվել է քաղաքացիների և գործարարների հարաբերությունների եղանակը տեղական և ազգային կառավարման մարմինների հետ՝ նպաստելով ծառայությունների որակի, արդյունավետության և թափանցիկության բարձրացմանը:
Գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մատերնովան նաև հանդիպեց քաղհասարակության առաջատար ներկայացուցիչների հետ` քննարկելու կառավարման ոլորտի և մարդու իրավունքների հիմնահարցերը, ինչպես նաև ԵՄ աջակցությանն առնչվող հարցեր:
Գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մատերնովան և ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչները պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին շարունակել և խորացնել սերտ համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության ստանձնած բարեփոխումների հավակնոտ ծրագիրը, որ միտված է կոնկրետ արդյունքների ձեռքբերմանը՝ ի նպաստ ՀՀ քաղաքացիների:

YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. Katarína Mathernová, Deputy Director-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations at the European Commission is on a visit to Armenia on 19-21 July. She underlined the importance of deepening relations on the basis of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) for the benefit of the citizens of Armenia. The visit of Deputy Director-General Mathernová is an important milestone in EU-Armenia relations as it is the first senior-level visit by the European Commission to the country since the new government took office. It takes place after the last week's high-level meetings of Prime Minister Nikol Pashinyan in Brussels, the EU delegation to Armenia said.
During her visit, Deputy Director-General Mathernová said: “Since the provisional entry into force of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement on 1 June, the EU’s relations with Armenia are closer than ever. The EU stands ready to support the Government's reforms agenda and will continue to work together with the Government to best meet the hopes and expectations of Armenia's citizens. Our recent opinion polls show that 80% of citizens across the country describe relations between Armenia and the EU as positive. The EU is the biggest trade partner in Armenia and the main donor with increasing support over the years providing €46 million in 2018 in bilateral assistance only. Working jointly towards achieving the “20 Deliverables for 2020” within the framework of the Eastern Partnership is another major objective of our cooperation to bring tangible benefits to our citizens."
Discussions with the government during the visit, including with Deputy Prime Minister Mr. Mher Grigoryan, focused on how to maximise the impact of EU-Armenia cooperation by concrete actions: (1) deepening engagement by providing EU expertise through High Level Advisors to help formulate and implement reforms; (2) a CEPA facility which can mobilise around €80 million for private sector investment; (3) hold an EU week in Armenia in September with a series of events around the Partnership Committee in Trade configuration. Deputy Director-General Mathernová also met Minister of Economic Development and Investments Mr. Artsvik Minasyan, as well as with Armenian private sector representatives and International Financial Institutions. They discussed how to best develop together Armenia’s economic potential, including by unlocking the full capacity of the private sector and supporting small and medium size enterprises.
Reinforcing the effectiveness of public services was also high on the agenda during the visit. Together with Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, Deputy Director-General Mathernová launched the project "EU for Armenia – E-Gov Actions". This brings together all the government applications supported by the EU under one platform, such as e-register.am and e-request.am. These online portals have transformed the way in which citizens and businesses interact with their local and national administration by increasing quality of service, efficiency and transparency. Moreover, Deputy Director-General Mathernová met with leading civil society representatives to discuss key issues of governance and human rights as well as EU support.
Looking ahead, Deputy Director-General Mathernová and Armenian Government representatives agreed to continue and enhance close cooperation in view of the government's ambitious reform programme to achieve concrete results for the benefit of Armenian citizens.