Տիգրան Բալայանը մեկնաբանել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը մեկնաբանել է Ռուսաստանի Դաշնության մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությունն այն մասին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում Մոսկվայում չի կայանա, քանի որ Ռուսաստան է ժամանել Հայաստանի վարչապետը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակն ընդգծեց, որ Դմիտրի Պեսկովը շատ կոռեկտ պատասխան է տվել ռուս լրագրողի ոչ կոռեկտ հարցին:
«Ռուս լրագրողը հարցրել է Մոսկվա կատարած այցի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման մասին, ինչին պարոն Պեսկովը շատ կոռեկտ պատասխան է տվել, որ Հայաստանի նախագահը Մոսկվա չի ժամանել»,- ասաց Բալայանը:
Նա ընդգծեց, որ խնդիրն ավելի շատ այդ լրագրողի անտեղյակության մեջ է: «Հավանաբար, այդ լրագրողը տեղյակ չի եղել, որ Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններ են եղել և արդեն երկրի փաստացի ղեկավարը վարչապետն է: Ընդ որում՝ հետաքրքիր է, որ այդ լրագրողն անհայտ լրատվամիջոցից է եղել»,- ասաց Տիգրան Բալայանը:
Նա նաև հավելեց, որ ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակն արդեն հայտարարել էր, որ Մոսկվայում Փաշինյան-Ալիև հանդիպում նախատեսված չէ:

Тигран Балаян прокомментировал заявление пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова
Пресс-секретарь министра иностранных дел Армении Тигран Балаян прокомментировал заявление пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова о том, что встреча президентов Армении и Азербайджана не состоится в Москве, поскольку в Москву прибыл премьер-министр Армении. В беседе с Арменпресс Балаян отметил, что Дмитрий Песков дал очень корректный ответ на некорректный вопрос российского журналиста.
Российский журналист спросил о возможной встрече президентов Армении и Азербайджана в рамках визита в Москву, на что г-ин Песков дал очень корректный ответ, что в Москву прибыл премьер-министр Армении”, - сказал Балаян.
Он подчеркнул, что проблема в неосведомленности российского журналиста. “Возможно, этот журналист не знал, что в Армении произошли конституционные изменения и фактическим руководителем страны стал премьер-министр. Более того, примечательно, что журналист был из какого-то неизвестного СМИ”, - сказал Тигран Балаян.
Он также добавил, что пресс-секретарь премьер-министра уже заявил, что встреча между Пашиняном и Алиевым в Москве не предусмотрена.