Ազգային ժողովը հավանություն տվեց Փաշինյանի կառավարության ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում հունիսի 7-ին հրավիրված արտահերթ նիստում պատգամավորները հավանության արժանացրին կառավարության ծրագիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության ծրագրին կողմ քվեարկեց 62, դեմ՝ 39 պատգամավոր:
Նախքան արտահերթ նիստը՝ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո Ազգային ժողովում մեծամասնություն (58 պատգամավորական մանդատ) ունեցող Հայաստանի հանրապետական կուսակցության վեց պատգամավոր (Ֆելիքս Ցոլակյանը, Արթուր Գևորգյանը, Արտակ Սարգսյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Արման Սահակյանը, Սամվել Ալեքսանյանը) հայտարարել էին ՀՀԿ ԱԺ խմբակցությունից դուրս գալու մասին: Այդպիսով, 105 պատգամավորական տեղ ունեցող Ազգային ժողովում ՀՀԿ-ն կորցրել է մեծամասնությունը: Այդուհանդերձ, ՀՀԿ-ն հայտարարել է, որ չի խոչընդոտելու կառավարության ծրագրի քվեարկությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետ է ընտրվել մայիսի 8-ին: Մայիսի 12-ին ամբողջովին ձևավորվել էր նոր կառավարությունը, որը հունիսի 1-ին հաստատել էր իր ծրագիրն ու ներկայացրել ԱԺ: Այս ծրագիրը փորձագիտական շրջանակների կողմից անվանվում է անցումային և որպես առաջնահերթություն սահմանում է մեկ տարվա ընթացքում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը:

Parliament approves government’s program
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. During the extraordinary session in theNational Assembly of Armenia on June 7 the lawmakers approved the government’s program, reports Armenpress. 62 MPs voted in favor, and 39 MPs voted against.
Before the extraordinary session, six lawmakers of the Republican Party of Armenia (majority, 58 seats) – Felix Tsolakyan, Artur Gevorgyan, Artak Sargsyan, Shirak Torosyan, Arman Sahakyan and Samvel Alexanyan, had announced leaving the RPA faction. Thus, the RPA has lost the majority in the Parliament. Nevertheless, the RPA announced that it will not undermine the voting of the government’s program.
Nikol Pashinyan was elected Prime Minister of Armenia on May 8 following a month of street protests. The new Cabinet was completely formed on May 12: it approved the program on June 1 and submitted to the Parliament. This program is called by expert circles as transitional and defines holding snap parliamentary elections within a year as a priority.