Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում գտնվող արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մայիսի 30-ին հանդիպել է Վրաստանի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Միխեիլ Ջանելիձեին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Ողջունելով հյուրին և շնորհավորելով արտգործնախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ Վրաստանի արտգործնախարարը նշեց, որ ուրախ է Թբիլիսիում հանդիպել բարեկամ Հայաստանի իր գործընկերոջը: Խորհրդանշական համարելով, որ ՀՀ վարչապետի առաջին պաշտոնական այցելությունը տեղի է ունենում հենց Վրաստան՝ Միխեիլ Ջանելիձեն համոզմունք հայտնեց, որ այն նոր լիցք կհաղորդի հարևան երկրների միջև բարիդրացիական հարաբերություների զարգացմանը:
Իր հերթին ՀՀ ԱԳ նախարարը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ պաշտոնավարման ընթացքում ձեռնարկելու է բոլոր հնարավոր քայլերը հայ-վրացական հարաբերությունների առավել զարգացման ուղղությամբ: Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ առկա է համագործակցության խորացման և ընդլայնման համար երկկողմ պատրաստակամություն` հիմնված փոխադարձ ըմբռնման և հարգանքի վրա:
Նախարարները երկուստեք հաստատեցին համատեղ ջանքերով երկու երկրների միջև կապերի առավել խորացման և ամրապնդման պատրաստակամությունը՝ կարևորելով արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների արդյունավետ համագործակցության, ԱԳՆ-ների միջև ոլորտային ուղղություններով պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման և նախարարների պարբերական հանդիպումների դերն այս ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկում տեղի ունեցավ հայ-վրացական օրակարգային հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ: Արտգործնախարարների ուշադրության կենտրոնում էին քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանը, առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը, միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանն առնչվող հարցերը:
Հայաստանի և Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին վիրահայությանը հուզող հարցերի շուրջ, անդրադարձան տարածաշրջանային ու միջազգային հրատապ մի շարք խնդիրների:
ԱԳ նախարարը վրացի իր գործընկերջը ներկայացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափում ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:

YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, who is in Georgia as part of the Armenian delegation led by PM Pashinyan, met with Georgia’s Deputy Prime Minister, Foreign minister Mikheil Janelidze on May 30, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
Greeting the guest and congratulating on the occasion of assuming the post of the Foreign minister, the Georgian FM noted that he is glad to meet in Tbilisi his counterpart from friendly Armenia.
Assessing the fact that the first official visit of the Armenian FM is to Georgia as symbolic, Mikheil Janelidze expressed confidence that it will give new impetus to the development of the friendly relations between the neighboring countries.
Thanking for the warm reception, the Armenian FM noted that during his tenure he will take all the possible measures for further developing the Armenian-Georgian relations. Minister Mnatsakanyan noted that there is bilateral readiness for deepening and expanding the existing cooperation, based on mutual understanding and respect.
During the meeting the ministers discussed in detail a broad scope of issues referring to the Armenian-Georgian agenda. The expansion of political dialogue, deepening of trade and economic relations, partnership in international platforms and other issues were in the focus of the ministers.
The Armenian and Georgian FMs exchanged views on issues of concern for Georgian-Armenians, as well as referred to regional and international pressing issues.
Zohrab Mnatsakanyan presented the efforts aimed at a peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict in the framework of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format, reaffirming Armenia’s commitments to an exclusively peaceful settlement of the conflict.