Հայ ժողովուրդը հույսը դնում է իր և ոչ թե ուրիշների վրա. Փաշինյանը բացահայտում է Սարդարապատի և մերօրյա հաղթանակների բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժողովրդի հաղթանակի բանաձևը սեփական ուժերի վրա հույսը դնելու և հաղթանակին հավատալու մեջ է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սարդարապատի հուշահամալիրում Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված տոնակատարությանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա խոսքով՝ ամեն անգամ հայ ժողովուրդը հաղթել է, երբ որոշել է, որ պետք է հաղթի, երբ հավատացել է ինքն իրեն: «Մենք հաղթել ենք և հաղթելու ենք բոլոր այն դեպքերում, երբ որոշենք հաղթել, երբ հույսը դնենք մեր և ոչ թե ուրիշների վրա, երբ չընկրկենք որևէ դժվարության առաջ, սիրենք, անսահման սիրենք մեր հայրենիքն ու միմյանց, չփորձենք մեր ներանձնական շահերը կապել սեփական ժողովրդի ու պետության վզին, երբ յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտակցի, որ տեր է սեփական երկրում, ոչ թե հպատակ»,-ասաց վարչապետը:
Նա նկատեց, որ տիրոջ այդ զգացումը ոչ միայն իրավունք է, այլև պարտականություն, որպեսզի հայրենիքի յուրաքանչյուր անկյունին և հայրենակիցներին վերաբերվենք հարգանքով ու արժանապատվորեն։
«Հենց այսպես Սարդարապատի հաղթանակից ուղիղ 100 տարի անց 2018-ի ապրիլ-մայիսին հայ ժողովուրդը տարավ իր հերթական փառահեղ հաղթանակը՝ սեփական իշխանությունը հաստատելով սեփական հայրենիքում: Այդ հաղթանակը նույնքան անհնար էր թվում: Շատերը մինչ օրս հարցեր են տալիս՝ ինչպես դա պատահեց ու ինչու: Պատասխանը հետևյալն է՝ հայ ժողովուրդը հույսը դրեց իր և ոչ թե ուրիշների վրա, հայ ժողովուրդը հավատաց ինքն իրեն, վստահեց իր ուժերին ու ապագային: Հայ ժողովուրդը պետք է հաղթեր, քանի որ իր երակներում հոսում է Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի հերոսների արյունը՝ Արամ Մանուկյանի արյունը, Թովմաս Նազարբեկյանի արյունը, Մովսես Սիլիկյանի արյունը, Դանիել Բեկ-Փիրումյանի արյունը»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ ընդամենը երկու տարվա կյանք ունեցած Առաջին Հանրապետությունը հիմք դրեց երրորդ հանրապետության կայացմանը, քանի որ Առաջին Հանրապետության գոյության շնորհիվ էր, որ Հայաստանը Խորհրդային միության կազմում ընդգրկվեց որպես լիարժեք միութենական հանրապետություն: «Այս կարգավիճակի շնորհիվ էր նաև, որ Հայաստանը կարողացավ անցնցում դուրս գալ ԽՍՀՄ կազմից ու ստանալ միջազգայնորեն ճանաչված անկախ երկրի կարգավիճակ: Առաջին Հանրապետության հիմնադրումը պսակվեց երրորդ հանրապետության հռչակմամբ, փառավորվեց Արցախյան պատերազմում մեր ժողովրդի տարած հաղթանակով, աշխարհահռչակվեց ոչ բռնի թավշյա ժողովրդական հեղափոխությամբ»,-ավելացրեց ՀՀ վարչապետը:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը հռչակվել է 1918 թվականի մայիսի 28-ին մայիսյան հերոսամարտերից՝ Սարդարապատից, Բաշ-Ապարանից և Ղարաքիլիսայից հետո:

Наш народ надеется на себя, а не на других – Пашинян называет формулу Сардарапатской и сегодняшних побед
Наш народ надеется на себя, а не  на других – Пашинян называет формулу Сардарапатской и сегодняшних побед
Формула побед армянского народа – полагаться на собственные силы и веритьв победу.
Как передает Арменпресс, во время праздничных мероприятий в Мемориале Сардарапата по случаю 100-летия Первой республики Армения так заявил премьер-министр Никол Пашинян. По его словам, народ побеждал каждый раз, когда верил в победу и переполнялся решимостью победить.
«Мы побеждали и будем побеждать каждый раз, когда решим победить и будем полагаться на себя, а не на других – когда не будем сникать перед трудностями, а будем любить, бесконечно любить родину и друг друга, не будем навязывать собственные интересы собственному народу и государству, когда каждый из нас будет осознавать, что в своей собственной стране он хозяин, а не подчиненный», - сказал премьер.
Он подчеркнул, что чувство хозяинаесть не только право, но и обязанность – относиться к каждому уголку родины и каждому гражданину с уважением и достоинством.
«Именно так спустя 100 лет после Сардарапата армянский народ победил в апреле-мае 2018г, установив свою власть в своей собственной стране. Эта победа также казалась невозможной. Многие и сегодня задаются вопросом – как это получилось и почему. Ответ прост: армянский народ надеялся не на других, а на себя, он поверил в себя, поверил в свою силу и свое будущее. Народ должен был победить, ибо в его жилах течет кровь героев Сардарапата и Баш-Апарана – кровь АрамаМанукяна, кровь ТовмасаНазарбекяна, кровь МовсесаСиликяна, кровь Даниела Бек-Пирумова», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, просуществовавшая чуть более 2 лет Первая республика заложила основу для создания Третьей республики, поскольку именно благодаря ей Армения вошла в состав СССР как полноправнаясоюзная республика.
«Благодаря этому Армения смогла без потрясений выйти из состава СССР и получить статус международно признанного государства. Создание Первой республики увенчалось провозглашением Третьей республики, ознаменовалось победой нашего народа в Арцахской войне, прославилось ненасильственной бархатной революцией», - сказал премьер.
Первая Республика Армения была провозглашена 28 мая 1918г. в результате исторической победы в сражениях в Сардарапате, Баш-Апаране, Каракилисе.