Հայ ժողովուրդը հույսը դնում է իր և ոչ թե ուրիշների վրա. Փաշինյանը բացահայտում է Սարդարապատի և մերօրյա հաղթանակների բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժողովրդի հաղթանակի բանաձևը սեփական ուժերի վրա հույսը դնելու և հաղթանակին հավատալու մեջ է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սարդարապատի հուշահամալիրում Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված տոնակատարությանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա խոսքով՝ ամեն անգամ հայ ժողովուրդը հաղթել է, երբ որոշել է, որ պետք է հաղթի, երբ հավատացել է ինքն իրեն: «Մենք հաղթել ենք և հաղթելու ենք բոլոր այն դեպքերում, երբ որոշենք հաղթել, երբ հույսը դնենք մեր և ոչ թե ուրիշների վրա, երբ չընկրկենք որևէ դժվարության առաջ, սիրենք, անսահման սիրենք մեր հայրենիքն ու միմյանց, չփորձենք մեր ներանձնական շահերը կապել սեփական ժողովրդի ու պետության վզին, երբ յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտակցի, որ տեր է սեփական երկրում, ոչ թե հպատակ»,-ասաց վարչապետը:
Նա նկատեց, որ տիրոջ այդ զգացումը ոչ միայն իրավունք է, այլև պարտականություն, որպեսզի հայրենիքի յուրաքանչյուր անկյունին և հայրենակիցներին վերաբերվենք հարգանքով ու արժանապատվորեն։
«Հենց այսպես Սարդարապատի հաղթանակից ուղիղ 100 տարի անց 2018-ի ապրիլ-մայիսին հայ ժողովուրդը տարավ իր հերթական փառահեղ հաղթանակը՝ սեփական իշխանությունը հաստատելով սեփական հայրենիքում: Այդ հաղթանակը նույնքան անհնար էր թվում: Շատերը մինչ օրս հարցեր են տալիս՝ ինչպես դա պատահեց ու ինչու: Պատասխանը հետևյալն է՝ հայ ժողովուրդը հույսը դրեց իր և ոչ թե ուրիշների վրա, հայ ժողովուրդը հավատաց ինքն իրեն, վստահեց իր ուժերին ու ապագային: Հայ ժողովուրդը պետք է հաղթեր, քանի որ իր երակներում հոսում է Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի հերոսների արյունը՝ Արամ Մանուկյանի արյունը, Թովմաս Նազարբեկյանի արյունը, Մովսես Սիլիկյանի արյունը, Դանիել Բեկ-Փիրումյանի արյունը»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ ընդամենը երկու տարվա կյանք ունեցած Առաջին Հանրապետությունը հիմք դրեց երրորդ հանրապետության կայացմանը, քանի որ Առաջին Հանրապետության գոյության շնորհիվ էր, որ Հայաստանը Խորհրդային միության կազմում ընդգրկվեց որպես լիարժեք միութենական հանրապետություն: «Այս կարգավիճակի շնորհիվ էր նաև, որ Հայաստանը կարողացավ անցնցում դուրս գալ ԽՍՀՄ կազմից ու ստանալ միջազգայնորեն ճանաչված անկախ երկրի կարգավիճակ: Առաջին Հանրապետության հիմնադրումը պսակվեց երրորդ հանրապետության հռչակմամբ, փառավորվեց Արցախյան պատերազմում մեր ժողովրդի տարած հաղթանակով, աշխարհահռչակվեց ոչ բռնի թավշյա ժողովրդական հեղափոխությամբ»,-ավելացրեց ՀՀ վարչապետը:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը հռչակվել է 1918 թվականի մայիսի 28-ին մայիսյան հերոսամարտերից՝ Սարդարապատից, Բաշ-Ապարանից և Ղարաքիլիսայից հետո:

PM commends people’s self-reliance in both historic battles and “Velvet Revolution”
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. The formula of victory of the Armenian people is relying on its own strengths and believing in victory, Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks at the Sardarapat Memorial on Republic Day.
According to the PM, each time the Armenian people won they’d decided they had to win and they believed in themselves.
“We have won and we will win in all the events when we will decide to win, when we will rely on ourselves rather than others, when we will not give in before any difficulty, when we will love, love unlimitedly our fatherland and each other, when we will not attempt to tie our personal interests to our own people and the state, when each and every citizen will realize that he is an owner in his country, not a vassal,” the PM said.
He said that this sense of an owner isn’t simply a right, but also a duty, in order each corner of the country and every countrymen to be treated with respect and dignity.
“100 years after this very victory of Sardarapat the Armenian people had their another glorious victory in April-May of 2018 – by establishing their own power in their own country. This victory seemed equally impossible. Many are still asking today, how it happened and why. The answer is the following – the Armenian people relied on themselves and not others, the Armenian people believed in itself, believed in its strength and future. The Armenian people had to win, because the blood of the heroes of Sardarapat, Bash Aparan is flowing in its veins, the blood of Aram Manukyan, the blood of Tovmas Nazarbekyan, the blood of Movses Silikyan, the blood of Daniel Bek-Pirumyan,” he said.
The establishment of the First Republic was crowned with the proclamation of the Third Republic, was glorified with the victory of our people in the Artsakh War and gained worldwide fame with the non-violent people’s velvet revolution,” the PM said.