Շարմազանովը վստահեցնում է՝ ՀՀԿ-ն կսատարի վարչապետի ընտրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտնել է, որ խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող ՀՀԿ խմբակցությունն աջակցելու է մայիսի 8-ին կայանալիք վարչապետի ընտրությանը: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Շարմազանովը դժվարացավ պատասխանել հարցին, թե ինչպես են քվեարկելու ՀՀԿ խմբակցության բոլոր պատգամավորները, սակայն հավաստիացրեց, որ անհրաժեշտ 53 ձայնը կապահովվի, որպեսզի պատգամավորների 1/3-ի առաջադրած թեկնածուն ընտրվի վարչապետի պաշտոնում: «Չգիտեմ, թե ինչպես ենք քվեարկելու, սակայն վարչապետի ընտրությանը Հանրապետականն աջակցելու է: Ինչ քանակով կաջակցի, ոնց կաջակցի, չեմ կարծում, որ դա էական է: Էականն այն է, որ անհրաժեշտ 53 ձայնն ապահովվի և 1/3-ի ստորագրությունն ունեցող անձնավորությունը դառնա վարչապետ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Անդրադառնալով հարցին, ինչո՞ւ ՀՀԿ-ն մայիսի 1-ին տապալեց վարչապետի ընտրությունը, իսկ հաջորդ օրը որոշում կայացրեց մայիսի 8-ին թեկնածու չառաջադրել և սատարել պատգամավորների 1/3-ի առաջադրած թեկնածուին՝ Շարմազանովը պատասխանեց, որ ՀՀԿ խմբակցությունն այդ պահին այդպես է հարմար գտել: «Իսկ ինչ վերաբերվում է իմ դիրքորոշմանը, այն չի փոխվել: Ես իմ դիրքորոշումն արտահայտել եմ մայիսի մեկին վարչապետի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ, և շարունակում եմ մնալ նույն կարծիքին, սակայն դա չի նշանակում, որ այլ կարծիք չպետք է լինի: Ես իմ գործունեության ընթացքում միշտ բազմակարծության և այլակարծության կողմնակից եմ եղել: Մայիսի 1-ին մեր քվեարկությունը եղել է բացարձակապես քաղաքական, և մենք արտահայտել ենք մեր քաղաքական դիրքորոշումը»,- ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Շարմազանովն անդրադարձավ նաև արտահերթ ընտրությունների անցկացման հավանականությանը: Նա նշեց, որ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը պատվերով համերգ չէ, որ ով երբ ցանկանա, արտահերթ ընտրություն անի: «Կա Սահմանադրություն, որտեղ հստակ ամրագրված է, թե ինչպես կարող ենք գնալ արտահերթ ընտրությունների: Եթե մայիսի 8-ին մենք ընտրում ենք վարչապետ, իսկ ես գրեթե 100 տոկոսով համոզված եմ, որ մենք ունենալու ենք վարչապետ, արդեն արտահերթ ընտրությունների գնալ չենք կարող: Եթե վարչապետը բերում է կառավարության ծրագիր, և այդ ծրագիրը ստանում է օժանդակություն, այդ դեպքում էլ արտահերթ ընտրությունների չենք կարող գնալ: Իրենք էլ օրակարգ են բերում Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների հարց, իսկ դա ոտքի վրա քննարկելու հարց չի: Պետք է նստենք, քննարկենք: Ընտրական օրենսգիրքը սահմանադրական օրենք է, որտեղ փոփոխությունների համար պահանջվում է պատգամավորների 3/5-ի ձայների առկայություն: Լինելու են դեբատներ: Ամեն ինչը պետք է իրականացնենք ըստ ժամանակացույցի»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Հարցին՝ չի բացառո՞ւմ, որ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուց հետո մեծամասնությունը կընդունի նրա ներկայացրած ծրագիրը, Շարմազանովը պատասխանեց. «Նայած ինչ ծրագիր կլինի»:
Էդուարդ Շարմազանովը բացառեց, որ ՀՀԿ-ական պատգամավորները իրենք կարող են ստորագրահավաք սկսել վարչապետի թեկնածու առաջադրելու համար:
Հայաստանի Ազգային ժողովը մայիսի 1-ին 56 դեմ և 45 կողմ ձայներով ՀՀ վարչապետի պաշտոնում չընտրեց «Ելք» խմբակցության առաջադրած թեկնածուին՝ Նիկոլ Փաշինյանին: Այլ թեկնածություններ չէին առաջադրվել: Համաձայն ՀՀ Մայր օրենքի՝ «վարչապետչընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով»: Ընտրության հաջորդ փուլը նախատեսված է մայիսի 8-ին: «Ծառուկյան», ՀՅԴ, «Ելք» խմբակցությունները հայտարարել են ձայները Փաշինյանին տալու մասին: Իսկ ՀՀԿ-ն հայտարարել է թեկնածու չառաջադրելու և պատգամավորների 1/3-ի ձայներով առաջադրված թեկնածուին սատարելու մասին:

Armenia ruling party to support election of PM, assures spokesperson
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Eduard Sharmazanov, Vice Speaker of Parliament and spokesperson of the ruling Republican Party (HHK), says that the HHK will support the election of a Prime Minister.
The HHK spokesperson assured that the necessary 53 votes for electing a Prime Minister will be ensured for electing the candidate nominated by 1/3rd of the parliament.
“The HHK will support the election of Prime Minister. How, with what quantity, I don’t think it is important. What’s important is that the necessary 53 votes will be ensured and the person having the signatures of 1/3 will become Prime Minister,” he said.
Asked why the ruling party blocked the election on May 1 and a day later it decided not to nominate a candidate for the second round, Sharmazanov said the HHK faction found it appropriate at that moment.
“Regarding my stance, it hasn’t changed. I have expressed my stance during the May 1 debates, and I maintain the same opinion, but this doesn’t mean that there can’t be other opinions. During my entire career I have been in favor of pluralism and dissent. Our vote on May 1 has been absolutely political, and we expressed our political stance,” he said.
Sharmazanov also commented on the probability of snap elections.
He said that there are certain procedures in place for early elections. “The Constitution clearly stipulates when early elections can be held. If we elect a Prime Minister on May 8, and I am nearly 100% sure that we will have a Prime Minister, then we can’t go for early elections. If the Prime Minister brings the government program and this program gets approved, in this case again early elections can’t be held. They are bringing an issue of amending the Electoral Code to the agenda, while this isn’t an issue of discussing in a hurry. We must sit down and discuss. The electoral code is a constitutional law, which requires 3/5 of lawmakers’ votes for amendments. Debates will take place. Everything must be done according to the schedule,” he said.
Two other factions – Tsarukyan and the ARF – have endorsed the opposition MP’s candidacy.
After the May 1 vote, Pashinyan called on his supporters to go on strikes, shut down streets and highways and continue civil disobedience.
According to the Constitution, in case of failure to elect a Prime Minister in the parliament, a second round of election is held seven days later. If a Prime Minister isn’t elected in the second round also, the parliament is dissolved by virtue of law.
The second round of the election for Prime Minister will take place May 8, at 12:00.
In the early morning of May 2, protesters shut down the road leading to Armenia’s Zvartnots airport. Traffic was virtually paralyzed in Yerevan. Speaker of Parliament Ara Babloyan released a statement calling on demonstrators to stop threatening and insulting lawmakers. The Speaker urged protesters to stop illegally blocking the homes of Members of Parliament.
In the second round, candidates nominated by at least one third of the total number of MPs are entitled to participate in the election, according to the Constitution.
On May 2, the Tsarukyan faction announced it is endorsing Nikol Pashinyan for the second round voting also.
On the same day, the ruling party said it will not nominate a candidate. HHK said it will endorse the candidate who will be nominated by 1/3 of the parliament.
Later in the day, Nikol Pashinyan told his supporters to cease civil disobedience campaigns and un-block streets and highways.