ԱԺ-ն քննարկում է Սահմանադրական դատարանի անդամի ընտրության հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում մեկնարկել է Սահմանադրական դատարանի անդամի ընտրության հարցի քննարկումը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Սահմանադրական դատարանի անդամի թեկնածու Էմիլ Բաբայանին ներկայացրեց ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանը:
Կոստանյանն ընդգծեց, որ ՍԴ անդամի պաշտոնում առաջադրվել է մի անձի թեկնածություն, ով շատ օգուտներ է տվել երկրին և դեռ տալու է հատկապես ՍԴ անդամի պաշտոնում: «Մենք եկել ենք եզրահանգման, որ Սահմանադրական դատարանը մեզ համար շատ կարևոր ինստիտուտ է հատկապես իրավական զարգացման հարցերի, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի հետ կապված: Ես ձեզ կոչ եմ անում՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից, քաղաքական դիրքորոշումներից, հարգեք Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունը: Դա բոլորիս է պետք»,- ասաց նա:
Գևորգ Կոստանյանը վստահություն հայտնեց, որ ՍԴ անդամի պաշտոնում Էմիլ Բաբայանին ընտրելով խթանելու են իրավունքի զարգացումը մեր երկրում:
ՍԴ անդամի թեկնածու Էմիլ Բաբայանը շնորհակալություն հայտնեց ՍԴ անդամի թափուր պաշտոնի համար իր թեկնածությունն առաջադրելու համար՝ շեշտելով, որ դա մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է իր համար: «Հայաստանում ծավալվող վերջին իրադարձություններով պայմանավորված՝ վստահ եմ, որ ձեզանից յուրաքանչյուրի միտքը զբաղված է մեր երկրի համար շատ կարևոր քաղաքական խնդիրների լուծման վրա: Սակայն վստահ եմ, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը, անկախ իր քաղաքական դիրքորոշումից, ունի մեկ նպատակ՝ ունենալ և մեր ժողովրդին փոխանցել ժողովրդավարական, իրավական և սոցիալական Հայաստան: Այստեղ շատ կարևոր նշանակություն ունի Սահմանադրական դատարանը»,- ընդգծեց Բաբայանը:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Armenian lawmakers are debating the election of a Constitutional Court member.
Gevorg Kostanyan, chairman of the state-legal and human rights protection committee of the parliament, introduced candidate for the position Emil Babayan to lawmakers.
“We came to a conclusion that the Constitutional Court is a very important institution for us especially regarding legal development issues and human rights protection matters. I am calling on you, regardless of your party affiliation and political stances to respect Emil Babayan’s candidacy. We all need this,” Kostanyan said.
Kostanyan said he is sure that the election of Babayan as member of the Constitutional Court will contribute to the development of rights in the country.
Babayan thanked for being nominated, stressing that it is a great honor and responsibility.
“I am sure that because of the latest developments in Armenia your thoughts are occupied with the solution of very important political issues for our country. However I am sure that each of you, regardless of political stances, has one goal – to have and to convey to our people a democratic, legal and social Armenia. The Constitutional Court has very important significance here,” Babayan said.