Փաշինյանը պատրաստ է ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացման ժամկետները քննարկել այլ քաղաքական ուժերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ մայիսի 1-ին խորհրդարանում վարչապետի ընտրությունից հետո արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է իրականացվեն երկու ամսվա ընթացքում, սակայն պատրաստակամություն է հայտնում քաղաքական այլ ուժերի հետ հարցը քննարկել և ընտրություններն ավելի ուշ կազմակերպել: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ արտահերթ ընտրությունների կազմակերպման ժամկետի հետ կապված ունեն իրենց պատկերացումները, սակայն պատրաստ են քննարկել այլ քաղաքական ուժերի առաջարկները: «Մենք ունենք մեր պատկերացումները, սակայն քաղաքական դաշտի տարբեր ուժերի կողմից անհանգստություններ են հնչում, որ եթե մենք ցանկանում ենք բոլորի համար հավասար պայմաններ ապահովել, պետք է այնպես անենք, որ քաղաքական դաշտը պատրաստվի այդ իրադարձությանը: Մենք մտածում ենք, որ կարելի է երկու ամսվա ընթացքում անել ընտրությունները, սակայն այս թեման քննարկելի ենք համարում, որ կարելի է մի փոքր ավելի ուշ անել, սակայն տրամաբանության սահմաններում, որպեսզի քաղաքական դաշտն ավելի պատրաստ լինի այդ իրադարձությանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Փաշինյանը:
Հարցին` հնարավո՞ր է արտահերթ ընտրություններն անցկացվեն մեկ տարվա ընթացքում, Փաշինյանը պատասխանեց. «Կարծում ենք, որ մեկ տարին շատ երկար ժամկետ է, սակայն հարցը քննարկելի է: Պետք է բոլոր փաստարկները կշռել»:

Nikol Pashinyan willing to discuss timing of snap elections with other political forces
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Opposition leader Nikol Pashinyan, head of the parliamentary Yelk faction, says he believes that snap elections should take place within two months after the May 1 election of a Prime Minister. However, Pashinyan expressed readiness to discuss the issue with other political forces and organize the elections later.
Speaking to reporters in the parliament, Pashinyan emphasized that they have their ideas over the timing of the snap parliamentary elections, however they are willing to discuss the proposals of other political forces.
“We have our ideas, however different forces of the political arena are voicing concerns that if we want to ensure equal conditions for all, then we must do it the way for the political arena to get prepared for that event. We believe that the elections can be done within two months, however we find this topic to be discussable, that it can be done a bit later, however within the limits of logic, in order for the political arena to be more ready for it,” Pashinyan said.
Asked whether or not the snap elections are possible to be held within a year, Pashinyan said: “We believe that one year is a very long time, however the issue is discussable. All arguments must be weighed.”