Սերժ Սարգսյանն ինտեգրացիոն գործընթացներին մասնակցությունը դրական է համարում Հայաստանի ակտիվ զարգացման տեսանկյունից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ձգտում է հետխորհրդային տարածաշրջանում ակտիվորեն մասնակցել ինտեգրացիոն գործընթացներին՝ այդպիսով բազմապատկելով աճի հնարավորությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «Известия»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության՝ ՀՀ վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ շահեց Հայաստանը 2015 թվականին Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելով՝ Սարգսյանն ընդգծել է երկու հանգամանք: «Հայաստանը մշտապես հետաքրքրված է եղել ինտեգրացիոն գործընթացներով, քանի որ դրանք օգնում են ավելի ակտիվ զարգանալ: Երկրորդը, մենք մշտապես հետաքրքրված ենք բոլոր երկրների հետ սերտ հարաբերություններով»,- ասել է նա:
ՀՀ երրորդ նախագահն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ին միանալով՝ Հայաստանը դարձել է մեծ՝ 170 միլիոնանոց շուկայի մաս: «Այստեղ լավ աշխատանքի պարագայում հնարավոր է լինել մրցունակ և շահել դրանից: Ամեն դեպքում, արդեն 2016 թվականին մենք տեսանք դրական փոփոխություններ. ապրանքաշրջանառության աճի ցուցանիշը երկնիշ էր: Իսկ 2017 թվականին ԵԱՏՄ անդամների հետ մեր ապրանքաշրջանառությունը աճեց գրեթե 26 տոկոսով: Մեր արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճեց թե՛ 2016 թվականին (53.7 տոկոս), թե՛ 2017 թվականին (41 տոկոս): Սրանք լավ ցուցանիշներ են: Չեմ ասում, որ իրադրությունն իդեալական է: Կազմակերպությունը դեռևս կայացման փուլում է: Եվ բոլոր խոչընդոտները չեն, որ հանվել են ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժման ճանապարհից: Սակայն 2-3 տարիների ընթացքում որևէ կազմակերպություն երբևէ չէր կարողանա հասնել կատարելության: Շարունակելու ենք աշխատել»,- նշել է Սարգսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանից որ ապրանքներն են ամենապահանջվածը ԵԱՏՄ շուկաներում և մասնավորապես Ռուսաստանում՝ նա ասել է, որ այդ ցուցակն իրականում բավականին մեծ է: «Բանջարեղենները, մրգերը՝ ինչպես թարմ, այնպես էլ մշակված, հանքային ջուրը, գինին, կոնյակը, մշակված ալմաստը, ոսկերչական իրերը, տրիկոտաժը, ծխախոտային ապրանքները, ինչպես նաև դեղագործական ապրանքները, լեռնահանքարդյունահանման ոլորտի արտադրանքները: Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ, որ ՀՆԱ 37 տոկոսը բաժին է ընկնում ապրանքների ու ծառայությունների արտահանմանը, դա լավ ցուցանիշ է»,- հայտարարել է ՀՀ երրորդ նախագահը: Նա հայտնել է, որ Հայաստանն իր առջև դրել է նպատակ՝ մինչև 2022 թվականը հասնելու ապրանքների 40-50 տոկոս, իսկ 2030-ին՝ մինչև 50 տոկոս արտահանման:
Սարգսյանի համոզմամբ՝ դա երկրին կտա մակրոտնտեսական կայունություն: «Բացի այդ, փոխվում է տնտեսության կառուցվածքը: Աճել է արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտի մասնաբաժինը: Նման միտումները շատ օգտակար են, և կարծում եմ, որ այստեղ ներուժն ամբողջությամբ չի ռեալիզացվել: Անգամ կարող եմ ասել, որ դեռևս մենք ռեալիզացրել են դրա միայն մի փոքր մասը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян считает участие в интеграционных процессах положительным для активного развития Армении
Армения стремится активно участвовать в интеграционных процессах на постсоветском пространстве. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами газеты «Известия» сказал кандидат в премьер-министры Армении, экс-президент Армении Серж Саргсян.
На вопрос: «Армения в 2015 году вступила в Евразийский экономический союз. Что дали стране эти три года?»,- он ответил:
— Здесь я бы выделил два момента. Армения всегда была за интеграционные процессы, потому что они позволяют быстрее развиваться. А во-вторых, мы всегда выступаем за тесные отношения со всеми странами, которые в этом заинтересованы. Поэтому стараемся активно участвовать в интеграционных процессах на постсоветском пространстве, тем самым приумножая свои возможности роста. Что же касается чисто экономических вопросов, то мы стали частью большого рынка —более 170 млнпотребителей. И здесь при хорошей работе можно быть конкурентоспособными и выиграть от этого. Во всяком случае, уже в 2016 году мы заметили позитивные изменения —показательроста товарооборота оказалсядвузначным. А в 2017 году наш товарооборот с членами ЕАЭС вырос почти на 26%. Наш экспорт в страны ЕАЭС вырос и в 2016(53,7%), и в 2017 году —на 41%. Это хорошие цифры. Я не говорю, что ситуация идеальная. Организация находится пока в стадии становления. И не все препятствия устранены на пути свободного передвижения товаров, услуг, капиталов и рабочей силы. Но за два-три года никакая организация никогда бы и не смогла достичь совершенства. Будем работать дальше.
На вопрос: «Какие товары из Армении наиболее востребованы на рынках ЕАЭС и в Россиив частности? Какие изменения вы прогнозируете в будущем?»,- он ответил:
Список на самом деле длинный. Овощи, фрукты —как свежие, так и переработанные, минеральная вода, вино, коньяк, обработанные алмазы, ювелирные изделия, трикотаж, табачные изделия, пошла уже фармацевтика, продукция горнодобывающей отрасли. Еще раз повторю, что 37% ВВП приходится на экспорт товаров и услуг —это хороший показатель. Мы для себя поставили цель до 2022 года дойти до 40–45%, а к 2030-му —до 50%. Это даст стране макроэкономическую стабильность. Кроме того, меняется структура экономики. Выросла доля промышленности и сферы услуг. Такие тенденции очень полезны, и, думаю, потенциал здесь не полностью реализован. Даже скажу, что пока мы реализовали лишь малую его часть.