Սերժ Սարգսյանն ինտեգրացիոն գործընթացներին մասնակցությունը դրական է համարում Հայաստանի ակտիվ զարգացման տեսանկյունից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ձգտում է հետխորհրդային տարածաշրջանում ակտիվորեն մասնակցել ինտեգրացիոն գործընթացներին՝ այդպիսով բազմապատկելով աճի հնարավորությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «Известия»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության՝ ՀՀ վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ շահեց Հայաստանը 2015 թվականին Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելով՝ Սարգսյանն ընդգծել է երկու հանգամանք: «Հայաստանը մշտապես հետաքրքրված է եղել ինտեգրացիոն գործընթացներով, քանի որ դրանք օգնում են ավելի ակտիվ զարգանալ: Երկրորդը, մենք մշտապես հետաքրքրված ենք բոլոր երկրների հետ սերտ հարաբերություններով»,- ասել է նա:
ՀՀ երրորդ նախագահն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ին միանալով՝ Հայաստանը դարձել է մեծ՝ 170 միլիոնանոց շուկայի մաս: «Այստեղ լավ աշխատանքի պարագայում հնարավոր է լինել մրցունակ և շահել դրանից: Ամեն դեպքում, արդեն 2016 թվականին մենք տեսանք դրական փոփոխություններ. ապրանքաշրջանառության աճի ցուցանիշը երկնիշ էր: Իսկ 2017 թվականին ԵԱՏՄ անդամների հետ մեր ապրանքաշրջանառությունը աճեց գրեթե 26 տոկոսով: Մեր արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճեց թե՛ 2016 թվականին (53.7 տոկոս), թե՛ 2017 թվականին (41 տոկոս): Սրանք լավ ցուցանիշներ են: Չեմ ասում, որ իրադրությունն իդեալական է: Կազմակերպությունը դեռևս կայացման փուլում է: Եվ բոլոր խոչընդոտները չեն, որ հանվել են ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժման ճանապարհից: Սակայն 2-3 տարիների ընթացքում որևէ կազմակերպություն երբևէ չէր կարողանա հասնել կատարելության: Շարունակելու ենք աշխատել»,- նշել է Սարգսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանից որ ապրանքներն են ամենապահանջվածը ԵԱՏՄ շուկաներում և մասնավորապես Ռուսաստանում՝ նա ասել է, որ այդ ցուցակն իրականում բավականին մեծ է: «Բանջարեղենները, մրգերը՝ ինչպես թարմ, այնպես էլ մշակված, հանքային ջուրը, գինին, կոնյակը, մշակված ալմաստը, ոսկերչական իրերը, տրիկոտաժը, ծխախոտային ապրանքները, ինչպես նաև դեղագործական ապրանքները, լեռնահանքարդյունահանման ոլորտի արտադրանքները: Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ, որ ՀՆԱ 37 տոկոսը բաժին է ընկնում ապրանքների ու ծառայությունների արտահանմանը, դա լավ ցուցանիշ է»,- հայտարարել է ՀՀ երրորդ նախագահը: Նա հայտնել է, որ Հայաստանն իր առջև դրել է նպատակ՝ մինչև 2022 թվականը հասնելու ապրանքների 40-50 տոկոս, իսկ 2030-ին՝ մինչև 50 տոկոս արտահանման:
Սարգսյանի համոզմամբ՝ դա երկրին կտա մակրոտնտեսական կայունություն: «Բացի այդ, փոխվում է տնտեսության կառուցվածքը: Աճել է արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտի մասնաբաժինը: Նման միտումները շատ օգտակար են, և կարծում եմ, որ այստեղ ներուժն ամբողջությամբ չի ռեալիզացվել: Անգամ կարող եմ ասել, որ դեռևս մենք ռեալիզացրել են դրա միայն մի փոքր մասը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Serzh Sargsyan considers positive participation in integration processes from Armenia’s active development perspective
YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. Armenia strives to actively participate in integration processes in the post-Soviet region, thereby multiplying the growth opportunities, 3rd President of Armenia Serzh Sargsyan, the ruling Republican Party’s candidate for Prime Minister, said in an interview to the Russian Izvestiya news agency, Armenpress reports.
In response to the question what benefit Armenia received by joining the Eurasian Economic Union (EAEU) in 2015, Serzh Sargsyan mentioned two factors. “Armenia has always been interested in integration processes as they help to more actively develop. Secondly, we are always interested in close relations with all countries”, he said.
The 3rd President said by joining the EAEU Armenia became a part of a big market worth 170 million. “Here in case of good work it is possible to be competitive and benefit from that. In any case we saw positive changes already in 2016: the double-digit figure in trade turnover growth was recorded. And in 2017 our trade turnover with the EAEU member states increased by almost 26%. Our export to the EAEU countries increased both in 2016 (53.7%) and 2017 (41%). These are good figures. I don’t say that the situation is perfect. The organization is still at the development stage. And there are still obstacles in the free movement of goods, services, capital and labor force. But no organization could ever reach perfection in 2-3 years. We will continue working”, Sargsyan said.
Asked what Armenian goods are the most demanded in the EAEU markets and especially in Russia, Serzh Sargsyan said this list in reality is quite big. “Vegetables, fruits both fresh and processed, mineral water, wine, brandy, jewelry, textile, tobacco, as well as pharmaceutical products and the products of mining industry. I once again want to repeat that 37% share of GDP belongs to export of goods and services, this is a good figure”, he said, adding that Armenia has set a goal before it to reach the export of goods to 40-50% up to 2022 and 50% up to 2030.
Serzh Sargsyan said this will give the country a macro-economic stability. “In addition, the economy’s structure also changes. The share of industry and services also increased. Such trends are very useful, and I think the potential has not been completely utilized here. I even can state that we have utilized only a small part of it as of now”, Serzh Sargsyan noted.