Փաշինյանը և նրա կողմնակիցները հանրահավաք անցկացրին Ֆրանսիայի հրապարակում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության «Իմ քայլը» նախաձեռնության անդամները և նրանց համակիրները Երևանի փողոցներում կազմակերպված երթից հետո հերթական հանրահավաքն անցկացրին, որն այս անգամ կայացավ Ֆրանսիայի հրապարակում:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, հանրահավաքի մեկնարկին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակում հավաքվածներին հայտնեց, որ իրենց հավաքին է միացել Հայաստանի միավորված կոմունիստական կուսակցությունը:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ արդեն երկու հաշվետվություն հրապարակել են հավաքի ընթացքում կատարված ծախսերի վերաբերյալ, առաջիկայում կհրապարակեն նաև երրորդ հաշվետվությունը: «Այս շարժման բոլոր ծախսերը առանց բացառության հոգացել են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն իրենց նվիրաբերություններով՝ Հայաստանում կամ դրա սահմաններից դուրս: Այդ նվիրատվությունները եղել են սկսած 100 դրամից և ավարտած 300 հազար դրամով: Ես ցանկանում եմ, որ բոլորս ծափահարենք մեր հայրենակիցներին»,- հարթակից հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հավաքի մասնակիցներին ներկայացրեց ապրիլի 14-ին Երևանի կենտրոնում իրենց երթի արդյունքները, որի ժամանակ նաև ներխուժել էին Հանրային ռադիոյի շենք: «Ահա սա է խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդությունը, մենք չենք հայհոյում ոչ մեկին, մենք ոչ մեկի վրա չենք բռնանում, մենք ոչ մեկին ֆիզիկական վնասվածք չենք պատճառում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ Հանրային ռադիոյի շենքից դուրս գալուց հետո երթով շարժվել և արգելափակել են Կրկեսի խաչմերուկը՝ դրա արդյունքում առաջացած խցանման մեջ մնացած քաղաքացիներից ներողություն խնդրելով պատճառած անհարմարությունների համար:
Փաշինյանը հավաքի մասնակիցներին հայտնեց, որ ապրիլի 15-ին գլխավոր հանդիպման երկու ժամ են ունենալու՝ 14:00-ին և 18:30-ին:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից հանձնարարվել է ՀՀ ոստիկանությանը նյութեր նախապատրաստել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած հավաքի մի խումբ մասնակիցների կողմից Երևանի պետական համալսարանի և Հանրային ռադիոյի շենքերում իրականացված գործողությունների փաստերի առթիվ:

MP Pashinyan, crowd of supporters hold opposition protest in downtown Yerevan
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. After marching in the streets of Yerevan, opposition MP Nikol Pashinyan and his followers held another rally in the Place de France of the Armenian capital.
The rally is part of the lawmaker’s My Walk initiative, a walking tour which Pashinyan began earlier from Gyumri city. When the MP arrived to Yerevan, he organized a rally in the Freedom Square, followed by a sit-in at the Square of France in downtown.
In the beginning of the rally, Member of Parliament Nikol Pashinyan told his supporters that the Unified Communist Party has joined their movement.
Pashinyan also mentioned that they have already released two reports on the expenditures of the rally, and a third report will be released soon.
“All expenses of this rally without exception have been donated by citizens of Armenia – both inside Armenia and beyond its borders. The donations ranged from 100 drams up to 300,000 drams. I would like for all of us to applaud our countrymen,” Pashinyan announced.
He also talked about the results of their rally throughout the day, when the crowd breached into the Public Radio headquarters.
“This is peaceful civil disobedience, we do not offend anyone, we do not use violence upon anyone, we do not harm anyone,” he said, adding that after vacating the Public Radio building they blocked the Circus intersection in Yerevan, and apologized to drivers for causing inconvenience.
Pashinyan told his followers that they will hold two more rallies on April 15, at 14:00 and 18:30.
The Prosecutor General’s Office of Armenia tasked the Police Department to launch a motion on the incident involving opposition MP Nikol Pashinyan, when a crowd of protesters breached into the headquarters of the Public Radio of Armenia, demanding airtime.