Facebook-ին մի քանի տարի կպահանջվի ծագած խնդիրների լուծման համար. Ցուկերբերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը կարծում Է, որ ընկերությանը մի քանի տարի կպահանջվի այն խնդիրների լուծման համար, որոնք ծառացել են սոցիալական ցանցի առջեւ: Այս մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, նա հայտարարել Է ապրիլի 2-ին Vox ինտերնետ-կայքում հրապարակված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես կցանկանայի այդ խնդիրները լուծել երեք կամ վեց ամսում, բայց կարծում եմ՝ իրականությունն այն Է, որ այդ մի քանի հարցերի լուծումը պարզապես շատ ավելի մեծ ժամանակ կպահանջի»,- ասել Է Ցուկերբերգը: Facebook-ի ղեկավարը նաեւ նշել Է, որ ընկերությունը ձգտում Է ավելացնել այն աշխատակիցների թիվը, որոնք զբաղվում են անվտանգության հարցերով: «Անցյալ տարվա սկզբին, կարծում եմ, մենք ունեինք անվտանգության համար աշխատող 10 հազար մարդ: Բայց այս տարվա վերջին մենք պլանավորում ենք, որ այս ոլորտում մենք կունենանք 20 հազար մարդ»,- նշել Է Ցուկերբերգը:
Ընկերությունը մարտին հայտնվել Է սկանդալի կենտրոնում: Դա տեղի Է ունեցել այն բանից հետո, երբ The New York Times թերթը հաղորդել Է, որ Մեծ Բրիտանիայի Cambridge Analytica ֆիրմային հաջողվել Է հավաքել Facebook սոցիալական ցանցի ավելի քան 50 միլիոն օգտատերերի անձնական տվյալները, որպեսզի ընտրողների քաղաքական գերադասությունների վերլուծության ալգորիթմ մշակի: Ինչպես հրատարակությանը պատմել են ընկերության նախկին աշխատակիցները, ստեղծված ալգորիթմը հեշտացրել Է քաղաքական գովազդի առաքումն օգտատերերին՝ նրանց ձայների վրա ազդելու համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Цукерберг: Facebook нужно несколько лет на решение возникших проблем
Глава Facebook Марк Цукерберг считает, что у компании уйдет несколько лет на решение проблем, с которыми столкнулась социальная сеть. Об этом он заявил в опубликованном в понедельник интервью интернет-сайтуVox,передает Арменпресс.
" Я бы хотел решить эти проблемы за три или шесть месяцев, но я считаю, что реальность заключается в том, что решение некоторых этих вопросов просто займет больший период времени", - сказал Цукерберг.
Глава Facebook также отметил, что компания работает над увеличением числа сотрудников, занимающихся вопросами безопасности. "В начале прошлого года, я думаю, у нас было 10 тыс. человек, работающих над безопасностью. Но к концу этого года мы планируем, что в этой сфере у нас будет 20 тыс. человек", - отметил Цукерберг.
В марте этого года Facebook оказался в центре скандала после того, как газетаThe New York Timesсообщила, что британской фирме Cambridge Analytica удалось собрать личные данные более чем 50 млн пользователей Facebook, чтобы разработать алгоритм анализа политических предпочтений избирателей. Как рассказали изданию бывшие сотрудники компании, созданный алгоритм облегчал рассылку пользователям политической рекламы для потенциального влияния на их голоса.