Հարավային Կորեան Gangnam Style-ի կատարողին հյուրախաղերի կուղարկի ԿԺԴՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեուլը ձգտում Է Փենյանում կազմակերպել հարավկորեացի ռեփեր PSY-ի ելույթները, որն ամբողջ աշխարհում հայտնի Է դարձել Gangnam Style հիթի շնորհիվ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 26 հայտնել են Հարավային Կորեայի ԶԼՄ-ները:
Հարավկորեական կառավարությունում նրանց աղբյուրների տվյալներով, PSY-ը կարող Է ելույթ ունենալ Հարավային Կորեայի արտիստների մասնակցությամբ համերգներում, որոնք ԿԺԴՀ-ի մայրաքաղաքում անցկացվելու են մարտի 31-ից մինչեւ ապրիլի 3-ը: PSY-ն ամբողջ աշխարհում հայտնի Է դարձել 2012 թվականին: Այն ժամանակ նրա Gangnam Style երգի տեսահոլովակն ավելի քան 1,5 մլրդ դիտում հավաքեց YoyTube-ում` ամենաշատը դիտված հոլովակը դառնալով այդ հարթակի ողջ պատմության ընթացքում:
Ավելի վաղ նշվել Է, որ Հյուսիսային Կորեա կուեւորվի հարավկորեացի 160 արտիստներից բաղկացած խումբը, այդ թվում՝ ժողովրդականություն վայելող Red Velvet փոփ-խումբը, ինչպես նաեւ երգչուհի Սոխենը: ԿԺԴՀ հարավկորական խմբի ուղարկման որոշումն ընդունվեց այն բանից հետո, երբ փետրվարին Սեուլի եւ Փհենյանի միջեւ պայմանավորվածությունների շրջանակներում հյուսիսկորեացի արտիստները համերգներով հանդես եկան Հարավային Կորեայում: Հարավկորեացի արտիստների հյուրախաղերը ԿԺԴՀ-ի մայրաքաղաքում կանցկացվեն կորեական երկու պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ պլանավորված միջկորեական գագաթնաժողովի նախաշեմին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Южная Корея решила отправить исполнителя Gangnam Style на гастроли в КНДР
Сеул стремится организовать выступления в Пхеньяне южнокорейского рэпера PSY, ставшего известным во всем мире благодаря хиту Gangnam Style, как передает Арменпресс, об этом сообщают в понедельник СМИ Южной Кореи.
По данным их источников в южнокорейском правительстве, PSY может выступить на концертах с участием артистов из Южной Кореи, которые пройдут в столице КНДР с 31 марта по 3 апреля.
PSY стал всемирно известным в 2012 году. Тогда видеоклип его песни Gangnam Style набрало более 1,5 млрд просмотров на YouTube, став самым просматриваемым роликом за всю историю этой платформы.
Ранее сообщалось, что на гастроли в Северную Корею отправится группа из 160 южнокорейских артистов, в том числе популярная поп-группа Red Velvet, а также певица Сохен.
Решение об отправке южнокорейской труппы в КНДР последовало после того, как в феврале в рамках договоренностей между Сеулом и Пхеньяном северокорейские артистывыступилис концертами в Южной Корее.
Гастроли артистов из Южной Кореи пройдут в столице КНДР в преддверии запланированного межкорейского саммита с участием лидеров двух корейских государств.