Լոնդոնի Tate պատկերասրահում Մոդիլյանիի վրձնի անհայտ դիմանկար են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի Tate պատկերասրահում հայտնաբերել են իտալացի նկարիչ Ամեդեո Մոդիլյանիի (1884 – 1920) վրձնի կնոջ դիմանկար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ինչպես հաղորդել Է The Guardian թերթը, գործը վերջին դարի ընթացքում «թաքցված» Է եղել նույն վարպետի՝ «Աղջկա դիմանար» կոչվող մի այլ կտավի տակ:
Թանգարանի աշխատակիցներին հայտնագործություն կատարելուն օգնել Է 1917 թվականին նկարված նկարի ռենտգենյան հետազոտությունը, որը Լոնդոնի պատկերասրահի գլխավոր գլուխգործոցներից մեկն Է: Ենթադրաբար, սկզբնապես Մոդիլյանին պատկերել Է բրիտանացի գրող, բանաստեղծուի եւ լրագրողուհի Բեատրիս Հասթինգսին, որի հետ նրան կապել են ռոմանտիկ հարաբերություններ: Հնարավոր Է, երբ երկու տարի տեւած սիրավեպը 1916 թվականին ավարտվել Է, նկարիչը որոշել Է ոչնչացնել նախկին սիրուհու մասին հիշողությունները՝ նրա դիմանկարի վրա նկարելով այլ կնոջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В лондонской галерее Tate обнаружен неизвестный портрет кисти Модильяни
Женский портрет кисти итальянского художника Амедео Модильяни (1884-1920) обнаружен в лондонской галерее Tate.
Как сообщает газетаThe Guardian, работа была "спрятана" на протяжении последнего века под другим холстом того же мастера под названием "Портрет девушки", передаетАрменпресс.
Сделать открытие сотрудникам музея помогло рентгеновское исследование написанной в 1917 году картины, являющейся одним из главных шедевров лондонской галереи. Предположительно, первоначально Модильяни изобразил британскую писательницу, поэтессу и журналистку Беатрис Гастингс, с которой его связывали романтические отношения. Возможно, когда длившийся два года роман закончился в 1916 году, художник решил уничтожить воспоминания о бывшей любовнице, нарисовав на ее портрете другую женщину.