«Ռաուլ Վալենբերգ» հիմնադրամը խորը հիասթափություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության հարցում Կնեսետի դիրքորոշման կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռաուլ Վալենբերգ» միջազգային հիմնադրամը խորը հիասթափություն է հայտնել Կնեսետի կողմից այս ամսվա սկզբին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրինագիծը մերժելու կապակցությամբ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով The Jerusalem Post-ը, հիմնադրամը նամակ է հղել Կնեսետի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնին:
Հայտնի է, որ Էդելշտեյնը դեռևս 2015 թվականին կոչ է արել երկրի կառավարությանը փոխել դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում:
«Ցավոք, վերջին տարիների ընթացքում այս քվեարկությունը շարունակվում է նորից ու նորից, ինչպես մշտական ծիսակարգ: Ամենայն հարգանքով, սակայն մենք չենք կարողանում դա հասկանալ, չխոսելով անգամ այդ դիրքորոշումն արդարացնելու մասին: Իսրայելը հանդիսանում է հրեական ժողովրդի ազգային տունը, որը տուժել է աննկարագրելի Հոլոքոստի ժամանակ: Հայ ժողովուրդը հավատում է, որ աշխարհի բոլոր ազգերը, հրեական պետությունը կունենան մտավորական ազնվություն և հոգևոր առատաձեռնություն` հայ ժողովրդի սարսափելի ողբերգությունը ճանաչելու համար: Անշուշտ, իսրայելական կառավարությունը և Կնեսետն այս հնարավորությունը կորցրել են կրկին անգամ: Գոյություն չունի քաղաքական իրականություն, որը կարող է ողջամիտ արդարացում լինել դրա համար: Պարոն Էդելշտեյն, մենք գիտենք Ձեր անձնական աջակցությունը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում: Մենք գտնում ենք, որ ամբողջ աշխարհը կողջունի Կնեսետին՝ համարձակ էթնիկ դիրքորոշման համար՝ անկախ կարճաժամկետ քաղաքական նկատառումներից: Ցավում ենք, որ դա դեռ տեղի չի ունեցել»,- ասված է նամակում, որը ստորագրել են հիմնադրամի նախագահ Էդուարդո Էռնեկյանը և հիմնադիր Բարուխ Տոնեմբաումը:
Հայոց ցեղասպանության օրը նշելու մասին օրինագծի Կնեսետում քննարկման էր դրվել փետրվարի 14-ին: Այն ներկայացրել էր «Եշ Աթիդ» իսրայելական ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Յայիր Լապիդը: Օրինագծին դեմ էր քվեարկել 41, կողմ՝ 28 պատգամավոր:
Կնեսետում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ Լապիդը նշել էր. «Չկա պատճառ, որի համար Կնեսետը, որը ներկայացնում է Հոլոքոստի միջով անցած մի երկիր, չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունն ու դրան նվիրված հիշատակության օր չունենա»:
Երկրի փոխարտգործնախարար Ցիպի Հոտովելին էլ ավելացրել էր, որ խորհրդարանական պատվիրակություն է ուղարկել Երևան՝ մասնակցելու 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին, սակայն պաշտոնական դիրքորոշում չի ներկայացնի՝ պայմանավորված «դրա բարդությամբ և քաղաքական հետևանքներով, և քանի որ դա հստակ քաղաքական ասոցացում ունի»:
Հայոց ցեղասպանության օրը նշելու մասին օրինագիծըառաջին անգամ էր դրվել Իսրայելի խորհրդարանի՝ Կնեսետի լիագումար նիստի քննարկմանը։ 2016թ.Կնեսետի կրթության հարցերի հանձնաժողովը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։

YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. The International Raoul Wallenberg Foundation expressed “deep disappointment” in the Knesset’s rejection of a bill to recognize the Armenian Genocide earlier this month, ARMENPRESS reports, citing The Jerusalem Post.
Deputy Foreign Minister Tzipi Hotovely said that while Israel had sent a parliamentary delegation to the 100th anniversary event in Yerevan, it will not take an official stance on the matter, “in light of its complexity and diplomatic repercussions, and because it has a clear political connection.”
The Raoul Wallenberg Foundation sent a letter on Thursday to Knesset Speaker Yuli Edelstein, with a copy to Hotovely and Yesh Atid leader MK Yair Lapid, who sponsored the bill.
Edelstein called on the government in 2015 to change its stance, and in 2016 the Knesset Education Committee recognized the genocide.
However, any motion for official state recognition of the genocide has failed to go through.
“Regrettably, this voting down has been repeating itself, time and again, for the last few years, as a constant ritual,” read the letter, signed by foundation chairman Eduardo Eurnekian and founder Baruch Tenembaum.
“With all due respect, we are not able to understand, let alone justify this stance,” they said. “Israel is the national home of the Jewish people, who suffered an indescribable plight during the Shoah [Holocaust].
Twenty-five-years earlier, the Armenian people endured another unspeakable tragedy, which, in light of the world’s silence, many believe has encouraged the Nazis to perpetrate their atrocities against the Jews during World War II.”
The foundation believes that of all the nations in the world, the Jewish state should have “the intellectual honesty and the spiritual generosity to recognizing the horrific tragedy of the Armenian people. Alas, the Israeli government and its Knesset have lost this opportunity time and again. There is no political reality that could provide a reasonable excuse for that.”
Eurnekian and Tenembaum observed a “deep connection” between Jews and Armenians. The NGO, which works to recognize Righteous among the Nations, notes that 24 Armenians have officially received that title so far, which is a large number in relation to the size of the population.
“Mr. Edelstein, we know your personal support for the recognition of the Armenian Genocide, as is the case of your predecessor, President Reuven Rivlin,” the letter concluded. “We feel that the Knesset would be praised around the world for taking a bold ethical stance, regardless of any short-term political considerations. We regret that this has not happened yet.”