Տուրիստական Ջերմուկի ղեկավարը համայնքի խոշորացումը հաջողված է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վայոց Ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքի ղեկավար Վարդան Հովհաննիսյանը համայնքների խոշորացումը նպաստավոր է համարում հարակից գյուղերի համար՝ հատկապես տուրիզմի տեսանկյունից։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հովհաննիսյանն ասաց, որ իրենց խոշորացված համայնքը հաջողվածներից է։
«Համայնքների խոշորացման արդյունքում մեզ են միացել Կեչուտ, Գնդեվազ, Կարմրաշեն, Հերհեր գյուղերը։ Կարող եմ ասել, որ մեր բյուջեն կրկնապատկվել է և այսօր հնարավորություն ունենք ընդհանուր համայնքի կարգավիճակը փոխելու և ավելի շենացնելու։ Համայնքի խոշորացումը մեր գյուղական համայնքների համար շատ նպաստավոր է, քանի որ նրանք էլ են այսօր արդեն տուրիզմի կենտրոն համարվող մեր Ջերմուկի մի մաս կազմում»,- ընդգծեց Վարդան Հովհաննիսյանը։
2016-2017 թվականներին իրականացված ծրագրերում ներառված 465 համայնքի միավորման արդյունքում ձևավորվել է 52 համայնք։ 2018-2019 թվականներին նախատեսվում է շարունակել վարչատարածքային բարեփոխումները և ավարտել համայնքների խոշորացման գործընթացը։

Руководитель туристического Джермука считает укрупнение общин удачным начинанием
Руководитель общины Джермука Вардан Ованнисян считает укрупнение общин удачным начинанием – особенно, для развития туризма в окрестных деревнях. В беседе с «Арменпресс» Вардан Ованнисян сказал, что их укрупненная община – среди удавшихся.
«В результате укрупнения общин к нам присоединились села Кечут, Гндеваз, Кармрашен, Гергер. Могу сказать, что наш бюджет удвоился, и мы имеем возможность решать проблемы в общине, а для сел это стало более благоприятным, поскольку они стали частью Джермука, который считается туристическим центром»,- сказал Вардан Ованнисян,
В результате проведенной в 2016-2017 годах программы укрупнения общин, из 465 общин образовались 52 общины. В 2018-2019 годах программу укрупнения общин предполагается продолжить и завершить.