Քաղաքագետն առանձնացրել է Մյունխենում ՀՀ Նախագահի ելույթի կարևոր շեշտադրումները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի կարևոր շեշտադրում էր այն, որ Հայաստանը կարող է հաջողությամբ համագործակցել Եվրոպական Միության հետ՝ հանդիսանալով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը նկատում է, որ Հայաստանը հաջողությամբ կարողանում է իրականացնել համագործակցությունը երկու տարբեր բևեռների, դաշտերի միջև այն պարագայում, երբ այդ բևեռների միջև առկա են որոշակի հակասություններ: «Այս առումով կարևոր էր շեշտադրումը, որ Հայաստանը հաջող օրինակ է, թե ինչպես կարելի է համադրել երկու ուղղությունները և օգտագործել այն ոչ միայն սեփական անվտանգային, տնտեսական, քաղաքական շահերի համար, այլ նաև չհակադրել մեկը մյուսին»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Նա նշեց, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովը վերջին տարիներին հանդես է գալիս որպես մի հարթակ, որտեղ տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ շեշտադրում են ոչ միայն իրենց անվտանգային առաջնահերթությունները, այլ նաև մատնանշում են այն ուղղությունները, որոնց շրջանակներում կարող է իրականացվել իրենց երկրների անվտանգային քաղաքականությունը: Եվ տվյալ պարագայում, ուշադրություն դարձնելով Նախագահ Սարգսյանի ելույթին և հնչեցված հարցերին տրված պատասխաններին, կարող ենք անդրադառնալ այն հարցերին, որոնք առաջնահերթ են Հայաստանի անվտանգային բաղադրիչի համար: «Պարզ է, որ տարածաշրջանի տեսանկյունից շեշտադրվում էին ոչ միայն անվտանգային, այլ նաև արտաքին քաղաքականության գերակայությունները, մասնավորապես այն, ինչ վերաբերվում է Հայաստանի հնարավոր մասնակցությանը եվրոպական ինտեգրացիոն գործընթացներին եվրասիական ինտեգրացիոն ուղղվածության շրջանակներում»,- ասաց Մարկարովը:
Քաղաքագետը կարևորում է այն հանգամանքը, որ ՀՀ Նախագահը ևս մեկ անգամ հստակ շեշտել է, որ առանց Ադրբեջանի իրատեսական մոտեցման անհնար է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: «Նշվեց, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցությունների սեղանի շուրջ անդրադառնալ առկա հարցերին, սակայն միայն բանականության շրջանակներում, առանց Ադրբեջանի անիրատեսական մոտեցումների, որը իրականության ընկալման հետ խնդիրներ ունի»,- մանրամասնեց Մարկարովը:
Նա Նախագահի ելույթի կարևոր շեշտադրում է համարում այն, որ Թուրքիայի ղեկավարության պահվածքը հասցրել է նրան, որ այդ երկիրը շարունակում է բացասական հարաբերություններ ունենալ գրեթե բոլոր հարևանների հետ, որտեղ Հայաստանը բացառություն չէ: «Հստակ նշվեց, որ այն հանգամանքը, որ Թուրքիան վերջին 10 տարիների ընթացքում չի կարողացել քաղաքական կամք դրսևորել և կյանքի կոչել նախաստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությոնւները, ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ քաղաքականությունը չի կարող իրականացվել նախապայմաններ առաջ քաշելու սկզբունքով»,- ասաց Ալեքսանդր Մարկարովը:
Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանը, ցուցաբերելով բարի կամք և անցնելով բավականին լուրջ ճանապարհ, կարողացել է Թուրքիային առաջարկել այն, ինչին այդ երկիրը չի կարողացել ճիշտ արձագանքել:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում ունեցած ելույթում անդրադարձել է աշխարհաքաղաքական ներկայիս պայմաններում Հայաստանի կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությանը, ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում Հայաստանի արդյունավետ փոխգործակցությանը ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի հետ, անվտանգության տեսանկյունից տարածաշրջանի խնդիրներին և մարտահրավերներին, այդ համատեքստում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին ու դրա առաջմղմանն իր ապակառուցողական քաղաքականությամբ խոչընդոտող Ադրբեջանի իշխանությունների քայլերին: Նախագահը խոսել է նաև Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության շրջանակում ստանձնված ու բանակցված հանձնառությունների մասին, ընդգծելով, որ դեռևս նախորդ դարի 70-ական թվականներին սկիզբ առած Հելսինկյան գործընթացի նպատակը Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության ամրապնդումն էր` ապահովելով ժողովուրդների համերաշխությունը, արժանապատիվ և իրավահավասար համակեցությունը, որը, Նախագահ Սարգսյանի գնահատմամբ, այսօր էլ շարունակում է արդիական մնալ։

Политолог выделил основные  акценты  в  мюнхенской  речи Президента  Армении
Важным акцентом в мюнхенской речи Президента Армении было то, что Армения смогла успешно сотрудничать с ЕС, будучи членом ЕАЭС.
В беседе с Арменпресс политолог Александр Маркаров отметил, что Армении удалось успешно сотрудничать с двумя мировыми полюсами – при том, что между ними есть определенные противоречия.
«В этом смысле важно утверждение, что Армения подала пример того, как можно сопоставить два направления и не только использовать это в своих политических и экономических интересах, но и нисколько не противопоставлять их», - сказал Маркаров.
Он отметил, что Мюнхенская конференция по безопасности в последнее время стала той площадкой, где представители разных стран не только выдвигают собственные приоритеты по безопасности, но и определяют те направления, в рамках которых могут проводить свою политику. В данном случае, обратив внимание на озвученные президентом РА вопросы и данные на них ответы, мы можем отметить те вопросы, которые являются приоритетными для безопасности Армении.
«Понятно, что кроме безопасности, акцентировались и приоритеты внешней политики, в частности те, которые касаются возможного участия Армении в европейских интеграционных процессах», - сказал политолог.
А.Маркаров считает важным и то обстоятельство, что без реалистичного подхода Азербайджана невозможно достичь урегулирования карабахской проблемы.
«Было отмечено, что Армения готова сесть за стол переговоров – только в рамках разумных подходов, без нереалистичных подходов Азербайджана, у которого проблемы с восприятием действительности», - сказал он.
Важным моментом Маркаров считает и обращение к проблеме Турции, позиция руководства которой довела до того, что у этой страны проблемы почти со всеми соседями, и Армения – отнюдь не исключение.
«Было четко сказано: за последние 10 лет Турция не смогла проявить политическую волю и ратифицировать Цюрихские протоколы. Это лишнее подтверждение тому, что невозможно проводить политику по принципу предусловий», - сказал Александр Маркаров.
По словам политолога, проявив добрую волю и преодолев нелегкий путь, Армения предложила Турции то, на что та не смогла дать правильный ответ.
В своей речи Серж Саргсян обратился к внешней политике Армении в нынешних геополитических условиях, к эффективному сотрудничеству Армении с ЕС и ЕАЭС в рамках интеграционных процессов, к региональным проблемам и вызовам в свете безопасности, и в этом контексте – к переговорному процессу относительно карабахского урегулирования при посредничестве Минской группы ОБСЕ и деструктивной политике руководства Азербайджана, препятствующей этому процессу.
Президент говорил также о взятых обязательствах в рамках ОБСЕ, подчеркнув, что целью Хельсинкского процесса, начавшегося еще в 70-х годах прошлого века, было укрепление безопасности и сотрудничества в Европе – ради обеспечения мира, достойной жизни и равноправия народов, что и сегодня не потеряло своей актуальности.