Ճիշտ արձագանք, ճիշտ տեղում. Դավիթ Բաբայանը՝ Մյունխենում ՀՀ Նախագահի ելույթի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճիշտ արձագանք, ճիշտ տեղում. այսպես բնորոշեց Մյունխենում ընթացող անվտանգության համաժողովում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Արցախի Հանրապետության Նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով վերջին շրջանում Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններին, այդ երկրի վարած քաղաքականությանը վերաբերող Սերժ Սարգսյանի ելույթի շեշտադրումներին:
«Այն քաղաքականությունը, որը վարում է Ադրբեջանը, ահաբեկչություն է, նացիզմ: Այդպիսի քաղաքականությունը վտանգ է ամբողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը: Ադրբեջանը հայ ժողովրդին համարում է թշնամի, նպատակ ունի ոչնչացնել հայ ժողովրդին և հայոց պետականությունը: Հաշվի առնելով, որ տարածաշրջանն ունի կարևոր աշխարհաքաղաքական և զգայուն նշանակություն, այստեղ ցանկացած պատերազմ ուզած թե չուզած ներգրավելու է նաև գերտերություններին, տարածաշրջանային պետություններին: Այդ ամենը համաշխարհային անվտանգության համար լուրջ մարտահրավեր է: Հետևաբար, պետք է անընդհատ Ադրբեջանի այս քաղաքականության մասին մատնանշել»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, այս պահին խոսվում է այն մասին, թե ինչու չի ստացվում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Փաստերը վկայում են, որ այստեղ կա միայն մեկ խոչընդոտ՝ Ադրբեջանի ֆաշիստական քաղաքականությունը:
«Եթե երկիրն այսպիսի քաղաքականությամբ է առաջնորդվում, ապա պարզապես անհնարին է ակնկալել որևէ նորմալ կամ կառուցողական քայլ: Որպեսզի տարածաշրջանում կայունությունը, խաղաղությունը պահպանվի, որպեսզի բոլոր հարցերը կարգավորվեն, պետք է Ադրբեջանը դառնա ժողովրդվարական, Ադրբեջանը հրաժարվի այդ նացիզմից: Քանի դա չկա, որևէ բան ակնկալել ճիշտ չէ: Պետք է ամեն տեղ դրա մասին ասել, բարձրաձայնել»,-ասաց նա:
Դավիթ Բաբայանը կարևորեց ՀՀ Նախագահի այն շեշտադրումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը կարող են օրինակ ծառայել, թե ինչպես Ռուսաստանը, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն կարող են դրականորեն համադրել իրենց դիրքորոշումները՝ հանուն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության:
«Մենք ներկա փուլում տեսնում ենք ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների բարդությունը: Նման բարդ հարաբերություն երևի չի եղել սառը պատերազմից հետո: Կարելի է ասել միակ հարթակը, որտեղ նրանք համագործակցում են, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն է: Նրանք այստեղ ունեն միասնական մոտեցում, տեսլական, աշխատում են մեկը մյուսի հետ՝ որպես գործընկերներ: Այս հարթակը միգուցե ինչ-որ մի հիմք հանդիսանա հետագայում ևս այլ ուղղություններով այդ երկու գերտերությունների հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ: Երկուսն էլ մեզ համար կարևոր գործընկերն են: Երկու երկրներում էլ կենտրոնացած է Սփյուռքի գերակշիռ մեծամասնությունը: Հետևաբար, մեզ համար շատ լավ կլիներ, եթե երկու երկրներն ունենային նորմալ, կայուն հարաբերություններ»,- հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Մյունխենի անվտանգության համաժողովին «Ներս, թե՞ դուրս. Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև ընկած երկրները» խորագրով քննարկման ժամանակ: Նա իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանային մի շարք հարցերի:

Точный ответ, в точном месте – Давид Бабаян о выступлении президента  РА  в  Мюнхене
Точный ответ, в точном месте. Так охарактеризовал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян выступление Серж Саргсян в ходе Мюнхенской конференции по безопасности, комментируя акценты в речи президента, касающиеся последних заявлений, прозвучавших из Азербайджана, и политики этой страны.
«Проводимая Азербайджаном политика – это терроризм, нацизм. Она таит в себе угрозу всему цивилизованному человечеству. Азербайджан считает армянство своим врагом и стремится уничтожить и армянский народ, и армянскую государственность. Учитывая важное геополитическое положение чувствительную ситуацию в регионе, любой военный конфликт волей-неволей вовлечет сверхдержавы и региональные государства. Это серьезный вызов международной безопасности. Так что необходимо неизменно подчеркивать подобную политику Азербайджана», - в беседе с Арменпресс сказал Давид Бабаян.
По его словам, сейчас говорят о том, почему не удается разрешить. Факты говорят об одном препятствии: фашистская политика Азербайджана.
«Если эта страна руководствуется такой политикой, то невозможно ожидать от нее какого-либо нормального или конструктивного шага. Для сохранения стабильности и мира в регионе и урегулирования всех проблем нужно, чтобы Азербайджан стал демократическим, чтобы он отказался от нацизма. Но поскольку этого нет, ожидать чего-то позитивного не приходится. И об этом нужно говорить, говорить всюду», - сказал он.
Бабаян отметил тот акцент в реи президента Армении, что усилия по карабахскому урегулированию могут стать примером, как Россия, ЕС и США могут успешно сопоставить свои подходы ради мира и безопасности на земле.
«В настоящее время мы наблюдаем некоторые сложности в отношениях РФ-США. Такого, пожалуй, не было и во времена холодной войны. Можно сказать, единственная площадка, где они сотрудничают – это урегулирование азербайджано-карабахского конфликта. Здесь у них единое видение проблемы, здесь они сотрудничают как партнеры. Возможно, эта площадка станет отправной точкой для урегулирования отношений мировых держав. Обе эти державы – важные для нас партнеры. В этих странах сконцентрирована преобладающая часть армянской диаспоры. Так что для нас выгоднее было бы, если б у них наладились нормальные, стабильные взаимоотношения».
Президент Армении Серж Саргсян 17 февраля выступил с речью на Мюнхенской конференции по безопасности.
В своей речи в Мюнхене президент Саргсян акцентировал важнейшие вопросы внешней политики и безопасности Армении.