Արդյոք Թրամփը կասի ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին. Մորգենթաուի թոռան հոդվածը WSJ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք է քաջություն ցուցաբերի՝ հռչակելու ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին: Դա հստակ ազդակ կլինի ողջ աշխարհում իշխանության ղեկին գտնվող մարդասպաններին՝ ասելու, որ նրանց հանցանքները չեն մնա աննկատ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին The Wall Street Journal-ում հրապարակված «Արդյոք Թրամփը կասի ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին» խորագրով հոդվածում գրել է Ռոբերտ Մորգենթաուն:
Նա հոդվածը սկսել է ֆաշիստների առաջնորդ Ադոլֆ Հիտլերի խոսքերով, ով 1939 թվականին Լեհաստան ներխուժելու ժամանակ, երբ հրամայում էր իր հրամանատարներին մահվան դատապարտել լեհական ծագում ունեցող տղամարդկանց, կանանց ու երեխաներին, նա ընդգծեց, որ աշխարհը դեմ չի լինի՝ ասելով. «Ով է այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին»:
«Այդ խոսքը վերաբերում էր օսմանյան թուրքերի կողմից 1915 թվականի սկզբներին հայ բնակչության համակարգված ոչնչացմանը: Համաշխարհային տերությունները փոքր դիմադրություն ցուցաբերեցին տեղի ունեցող կոտորածներին: Ավելի ուշ, Թուրքիայի վճռական հերքումը դա դարձրեց «մոռացված ցեղասպանություն»:
Թուրքիան՝ ԱՄՆ ենթադրյալ դաշնակիցը, դեռևս հրաժարվում է առերեսվել իր պատմությանը: ԱՄՆ կառավարությունը ևս ձախողել է հայերի ոչնչացմանը տալ արժանին: Ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչները ենթարկվեցին թուրքական ճնշմանը և ձախողեցին հաստատել պարզ մի փաստ՝ հայերի կոտորածը պատմության հասարակ դժբախտություն չէ, դա համակարգված ցեղասպանություն է»,- նշում է հեղինակը:
Ռոբերտ Մորգենթաուն ընդգծում է, որ Թրամփի կողմից Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին որոշումը կարծես ազդարարում է նոր ժամանակաշրջանի մեկնարկ: «Դա ինձ լավատեսորեն է տրամադրում, որ ԱՄՆ-ն կարող է նման կերպ ճանաչել նաև Հայոց ցեղասպանության մասին պատմական ճշմարտությունը: Փաստերը համոզիչ են: Հազարամյակներ շարունակ հայերը բնակվել են Արարատ սարի ստվերում, որը այսօր արևելյան Թուրքիայում է: Իր պատմության ընթացքում քրիստոնյա փոքրամասնությունը մեծամասամբ բնակվել է մուսուլման հարևանների հետ խաղաղության մեջ: Սակայն 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին, երբ Օսմանյան կայսրությունը սկսեց անկում ապրել, հայերը հայտնվեցին ճնշումների թիրախում: Երբ սկսվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմը, թուրքերը հնարավորություն տեսան լուծելու Հայկական հարցը»,- նշում է հեղինակը՝ ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության իրականացման մեխանիզմները՝ հայերի շրջանում առաջնորդների և մտավորականների ձերբակալությունները, այնուհետև մնացած քաղաքացիների «մահվան երթերը» դեպի սիրիական անապատ:
Հեղինակը նշում է, որ իր համար այդ ժամանակագրությունը չի սահմանափակվում միայն պատմության գրքերով, քանի որ իր հայրական պապը՝ Հենրի Մորգենթաուն ԱՄՆ դեսպանն էր Օսմանյան կայսրությունում, երբ այդ սարսափելի դեպքերը սկսեցին տեղի ունենալ: Թեպետ դեսպանը քայլեր ձեռնարկեց դա կանխելու համար, սակայն թուրքերը հայտարարեցին, որ հայերը ԱՄՆ քաղաքացիներ չեն և դա դեսպանի մտահոգության առարկան չպետք է լինի:
«Ամեն տարի ապրիլին նախագահը հայտարարություն է տարածում հայերի դեմ իրականացված կոտորածների վերաբերյալ: Սակայն ենթարկվելով թուրքական ճնշմանը՝ այդ հայտարարությունը երբեք չի պարունակել «ցեղասպանություն» եզրույթը: Դա պետք է փոխվի:
Ես չեմ թերագնահատում նրանց մտահոգությունները, ովքեր ասում են, թե Թուրքիայի զայրույթը կարող է աշխատել ԱՄՆ շահերի դեմ՝ ճիշտ այնպես, ինչպես չեմ հերքում նրանց, ովքեր ասում են, թե դեսպանությունը Երուսաղեմ տեղափոխելով կբարդանան խաղաղության շուրջ բանակցությունները: Սակայն արդար աշխարհի կարգը չի կարող կառուցված լինել կեղծիքի և երկիմաստության վրա: Թող նախագահ Թրամփը ևս մեկ անգամ ի ցույց դնի իր հանձնառությունը՝ հռչակելով ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին: Սա հստակ ուղերձ կլինի ողջ աշխարհի գերտերությունների մարդասպաններին՝ ասելու՝ ձեր հանցանքները չեն կարող աննկատ մնալ»,- եզրափակել է հոդվածը Մորգենթաուն:

Скажет ли Трамп правду о Геноциде армян: статья внука Моргентау в WSJ
Президент США Дональд Трамп должен проявить мужество и сказать правду о Геноциде армян. Это будет четким сигналом для всех убийц, находящихся у руля власти в этом мире, чтобы сказать им, что их преступления не останутся безнаказанными. Как передает «Арменпресс», об этом сообщается в статье, опубликованной в издании The Wall Street Journal под названием «Скажет ли Трамп правду о Геноциде армян» за авторством Роберта Моргентау.
Он начал статью с высказывания Адольфа Гитлера во время вторжения в Польшу в 1939 году, когда он давал приказ об уничтожении поляков, сказав: «Кто сейчас говорит об уничтожении армян?».
«Речь шла о систематизированном уничтожении армян в 1915 году в Османской империи. Тогда мировые державы оказали очень слабое сопротивление, а позже решительное отрицание Турции сделало произошедшее «забытым геноцидом».
Предполагаемый союзник США – Турция, отказывается взглянуть в лицо собственной истории. Власти США также не дали достойной оценки уничтожению армян. Представители администрации США поддались давлению Турции и не установили простой факт – резня армян не была случайным несчастьем, это был скоординированный геноцид»,- пишет автор.
Роберт Моргентау подчеркивает, что признание Трампом Иерусалима столицей Израиля оповещает, кажется, о начале новой эры. «Это меня настраивает оптимистически и в отношении признания Геноцида армян. Факты убедительны. Армяне тысячелетиями обитали в тени Арарата, который сегодня находится на территории восточной Турции. В течение всей истории христианские меньшинства мирно сосуществовали с мусульманскими соседями. Однако в конце 19-го и в начале 20-го века, когда Османская империя пришла в упадок, армяне оказались в качестве мишени репрессий. Когда же началась Первая мировая война, турки получили возможность решить Армянский вопрос»,- пишет Роберт Моргентау, представляя затем механизмы осуществления геноцида, начиная с уничтожения интеллигенции и лидеров нации, кончая «шествиями смерти» вглубь сирийских пустынь.
Роберт Моргентау пишет также, что кроме исторических источников и книг, он знает об этом от своего деда – Генри Моргентау, который был послом США в Османской империи. Генри Моргентау пытался повлиять на ситуацию, однако турки заявили, что армяне не являются гражданами США, и их судьба не может быть предметом забот посла США.
«Ежегодно в апреле президент делает заявление о резне армян, однако, подчиняясь турецкому давлению, ни разу не было произнесено слово «геноцид». Это нужно изменить.
Я не недооцениваю беспокойство тех, кто говорит, что гнев Турции может сработать против интересов США, так же, как не отрицаю то, что перенос посольства в Иерусалим затруднит мирные переговоры. Однако справедливый миропорядок не может строиться на лжи и двусмысленности. Пусть президент Трамп еще раз продемонстрирует свои обязательства – провозгласив правду о Геноциде армян. Это будет четким сигналом для всех убийц, находящихся у руля власти в этом мире, чтобы сказать им, что их преступления не останутся безнаказанными»,- пишет Роберт Моргентау.