ՀՀԿ-ն երկրի Նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները կսկսի հունվարին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ՀՀ Նախագահի թեկնածու առաջադրելու վերաբերյալ պաշտոնական քննարկում դեռ չի սկսել. իշխող կուսակցությունն այս հարցում նախաքննարկումների փուլում է։ ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀԿ խոսնակ, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։ «Մինչև հանրապետության Նախագահի թեկնածուների առաջադրումը խորհրդարանը պետք է առաջադրի և ընտրի Բարձրագույն դատական խորհրդի 5 ներկայացուցչի։ Դա մենք կանենք փետրվարի ընթացքում, իսկ քննարկումները կսկսենք հաջորդ շաբաթվա ընթացքում: Նախագահի թեկնածուի հարցով մենք պաշտոնական քննարկում դեռ չենք սկսել: Մյուս շաբաթվանից, միգուցե, այդ քննարկումն էլ սկսենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նա վստահեցրեց, որ հունվարի ընթացքում Նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները կսկսեն: «Երբ կլինեն քննարկումները, մենք այդ մասին կհայտնենք: Ամեն ինչ ժամանակին կլինի»,- նշեց Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը շեշտեց, որ Նախագահի պաշտոնում առաջադրելու են թեկնածուի, ով կունենա լուրջ կենսագրություն և բարձր հեղինակություն:
Հարցին, ՀՀ Նախագահի պաշտոնում ՀՀԿ-ն դիտարկո՞ւմ է ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի թեկնածությունը, Շարմազանովը պատասխանեց. «Գագիկ Հարությունյանը հերքել է, որ նման ցանկություն ունի, իսկ մենք հարգում ենք նրա որոշումը»։

Armenia’s ruling party to start discussions on president’s candidate in January
YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. The Republican Party of Armenia has not still launched an official discussion on the candidate of the president. The ruling party is still in the stage of preliminary discussions, RPA spokesperson, Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov told the reporters after the Executive Body meeting of the party. “Before the nomination of candidates of the president of Armenia the parliament has to nominate and elect 5 members of the Supreme Court Council. We will do that during February and the discussions will start during the next week. We have not yet started any official discussion on the president’s candidate. Maybe we will start it next week”, ARMENPRESS reports Sharmazanov saying.
He assured that discussions on the candidate of the president will kick off in January. “When the discussions start, we will announce about that”, Eduard Sharmazanov said.
He added that they will nominate a candidate for the president’s post someone with serious biography and high reputation.
To the question if the RPA observes the candidacy of the President of the Constitutional Court of Armenia Gagik Harutyunyan, Sharmazanov answered, “Gagik Harutyunyan has refused that he has sich a desire and we respect his decision”.