20-ամյա զինծառայողը զոհվել է դիպուկահարի կրակոցից, ևս երկու զինծառայող վիրավորվել է. Մովսես Հակոբյանը մանրամասներ ներկայացրեց
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը մանրամասներ ներկայացրեց Արցախի ՊԲ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հակառակորդի արձակած կրակոցից զինծառայողի զոհվելու դեպքի վերաբերյալ: Կենտրոնական հավաքակայանում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետն ընդգծեց, որ զոհված զինծառայողը խոցվել է հակառակորդի դիպուկահարի կողմից, սակայն շեշտեց, որ զինծառայողը որևէ խախտում չի իրականացրել: «Միանշանակ փաստ է, որ զինծառայողը խոցվել է հակառակորդի կողմից: Հրամանատարը, ով նետվել է զինծառայողին օգնություն ցուցաբերելու, ևս վիրավորվել է: Դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ խմբի մեքենան ևս ընկել է հակառակորդի կրակի տակ: Մեքենայում եղած զինվորներից ևս մեկը թեթև վիրավորվել է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` պատմեց Հակոբյանը:
Մովսես Հակոբյանը նաև հայտնեց, որ երկու զինծառայողները թեթև վիրավորում են ստացել: «Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել սպայի սխրագործությունը, ով առանց մի վայրկյան մտածելու նետվել է իր զինվորի կյանքը փրկելու, սակայն վիրավորվել է: Իսկ մեր զինվորը որևէ խախտում չի արել, պարզապես հակառակորդն անընդհատ միջոցներ է փնտրում մեր զինծառայողներին խոցելու համար»,- ընդգծեց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը:
Նա նաև նշեց, որ ամանորյա տոների ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրադրությունը հանգիստ է եղել, կրակոցների քանակը նվազ է եղել, որևէ միջադեպ առաջնագծում չի արձանագրվել:
Արցախի ՊԲ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հունվարի 7-ին՝ ժամը 13:20-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1998թ. ծնված Վաչե Նվերի Չիլինգարյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:

20-летний военнослужащийпогиб от пули азербайджанского снайпера: Мовсес Акопян представил детали
Начальник Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенант Мовсес Акопян представил детали гибели военнослужащего АО Арцаха. Как передает «Арменпресс», об этом он рассказал в беседе с журналистами в штаб-квартире ВС Армении. По его словам, 20-летний военнослужащийпогиб от пули азербайджанского снайпера, при этом он каких-либо нарушений не допустил. «Однозначный факт, что20-летний военнослужащийпогиб от пули азербайджанского снайпера. Его командир бросился к нему на помощь, он был ранен. Ранение получил еще один из сидящих в машине военнослужащих. Под огонь противника попала и выехавшая на место оперативная группа»,- рассказал начальник Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенант Мовсес Акопян.
«Хочу особо подчеркнуть героизм офицера, который кинулся спасать солдата и получил ранение. Наш солдат каких-либо нарушений не допустил. Попросту противник все время ищет способы поразить наших военнослужащих»,- сказал он.
По его словам, обстановка в праздничные дни на линии соприкосновеноя пставалась спокойной, выстрелов было мало, особых инцидентов не наблюдалось.
Как сообщалось ранее, в одной из воинских частей, дислоцированных в северо-восточном направлении позиций АО Арцаха в районе 13:20 7-го января от выстрела противника погиб военнослужащий АО Арцаха сержант Ваче Нверович Чилингарян, 1998 г.р.
Кроме того, ранения получили поспешившие на помощь смертельно раненному бойцу старший лейтенант Е.Мусинян и военнослужащий-контрактник, водитель Д. Ванян. Раненые были доставлены в госпиталь, их жизни опасность не угрожает.
В третьем гарнизонном следственном отделе СК Армении возбуждено уголовное дело по ст. 104, 34-104, 185. Ведется расследование для выяснения деталей инцидента.