Երևանի և Մոսկվայի մշակութային ու կրթական հաստատությունների միջև ստորագրվել են համագործակցության համաձայնագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում դեկտեմբերի 21-22-ը անցկացվող Երևանի օրերի շրջանակում Մոսկվայի առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ համատեղ կազմակերպվել է «Երևանի և Մոսկվայի առևտրատնտեսական և հումանիտար կապերի հեռանկարները» խորագրով կոնֆերանս: Մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում Երևանի ավագանու ֆինանսավարկային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Նահապետյանը, առանձնակի կարևորելով երկու մայրաքաղաքների միջև կապերի ամրապնդումն ու ընդլայնումը, նշել է, որ վերջին տարիներին նկատվում է երկուստեք կապերի ակտիվացում: Նաիրա Նահապետյանը նաև հույս է հայտնել, որ այս կոնֆերանսն իր հերթին կնպաստի երկու մայրաքաղաքների միջև քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության էլ ավելի ամրապնդմանն ու նպատակային քայլերի իրականացմանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կոնֆերանսի շրջանակում խոսելով Երևանի զարգացման ծրագրերի ու վերջին տարիներին իրականացվող մշակութային հստակ քաղաքականության մասին` Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանն էլ նշել է, որ հետևողական ծրագրեր են իրականացվում Երևանի մշակութային օջախների պայմանների բարելավման ու երաժշտական նոր գործիքներով համալրման ուղղությամբ: Հատկանշելով, որ հաջորդ տարի Երևանը տոնելու է հիմնադրման 2800-ամյակը՝ Ռուբեն Հովհաննիսյանը նշել է, որ 2018 թվականը Երևանի հոբելյանական տարին լինելուց բացի, համայն հայության մայրաքաղաքի պատմության մեջ կնշանավորվի նաև որպես մեծ նախաձեռնությունների և նշանակալի ձեռքբերումների տարի։ Առիթն օգտագործելով` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից Ռուբեն Հովհաննիսյանը բոլոր ներկաներին սիրով հրավիրել է հաջորդ տարի այցելել Երևան և մասնակցել Երևանի 2800-ամյա հոբելյանի տոնական միջոցառումներին:
Համաժողովի շրջանակում երկուստեք կապերի ամրապնդման, ոլորտային համագործակցության և մի շարք ուղղություններով փորձի փոխանակման համաձայնագրեր են ստորագրվել Երևանի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցի և Մոսկվայի Գնեսինների անվան երաժշտական միջնակարգ հատուկ դպրոցի միջև:
Համանման համաձայնագրեր են ստորագրվել նաև Երևանի կամերային և Մոսկվայի «Մոստ» թատրոնների, Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի և Մոսկվայի «Կենտրոնական վարչական շրջանի կենտրոնացված գրադարանային համակարգ»-ի, ինչպես նաև Երևանի և Մոսկվայի Մայակովսկու անվան դպրոցների միջև:
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանն ու Երևան քաղաքի պատմության թանագարանն էլ համագործակցության համաձայնագրեր են կնքել Մոսկվայի պատմության թանգարանի հետ:

Подписаны соглашения о сотрудничестве между культурными и обрaзовательными учреждениями Еревана и Москвы
В рамках проводимых с 21-го по 22-е декабря Дней Еревана в Москве, совместно с Московской торгово-промышленной палатой организована конференция «Перспективы торгово-экономических и гуманитарных связей Еревана и Москвы». Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью мэрии Еревана.
В своей приветственной речи председатель постоянной финансово-бюджетной комиссии Совета старейшин Еревана Наира Нагапетян, придав особую важность укреплению и расширению связей между двумя столицами, отметила, что эта конференция в свою очередь будет способствовать укреплению двустороннего взаимодействия в различных сферах городского хозяйства и осуществлению целенаправленных шагов.
В рамках конференции, коснувшись программ развития Еревана и реализуемой за последние годы культурной политики, начальник управления культуры аппарата мэрии Еревана Рубен Оганесян отметил, что реализовываются программы по улучшению условий и оснащению новыми музыкальными инструментами культурные учреждения Еревана. Особо подчеркнув, что в следующем году Ереван будет отмечать 2800-летие, Рубен Оганесян также отметил, что 2018 год будет не только юбилейным для Еревана, но и войдет в историю столицы как год важных инициатив и значительных достижений. Пользуясь случаем, от имени мэра Тарона Маргаряна Рубен Оганесян пригласил всех присутствующих в следующем году посетить Ереван и принять участие в праздничных мероприятиях, посвященных 2800-летнему юбилею.
В рамках конференции, между ереванской музыкальной школой имени Саят-Новы и московской средней специальной музыкальной школой имени Гнесиных были подписаны соглашения о сотрудничестве. Аналогичные соглашения были также подписаны между Ереванским Камерным театром и Московским театром «Мост», центральной библиотекой имени Ав. Исаакян и «Централизованной библиотечной системой Центрального административного округа» г. Москвы, а также между школами имени Маяковского Еревана и Москвы.
Историко-археологический музей-заповедник «Эребуни» и музей истории города Ереван подписали соглашения о сотрудничестве с музеем истории г. Москвы.