Վահան Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն ընդունեց Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Գասսերին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահան Մարտիրոսյանն անդրադարձավ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում երկկողմ համագործակցությունը խորացնելու հնարավորություններին։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին տրանսպորտի և ճանապարհաշինության ոլորտներում գործակցելու վերաբերյալ։
Անդրադարձ եղավ Հայաստանում միասնական տրանսպորտային համակարգ ներդնելու ծրագրին և դրանում շվեյցարական ընկերությունների մասնակցության հնարավորությանը։
Դեսպանը, ներկայացնելով Շվեյցարիայի հասարակական տրանսպորտի կառավարման փորձը, պատրաստակամություն հայտնեց Հայաստանում միասնական տրանսպորտային համակարգ ներդնելու ծրագրի մանրամասները ներկայացնել շվեյցարական համապատասխան ընկերություններին։
Հանդիպման ավարտին Լուկաս Գասսերը Վահան Մարտիրոսյանին փոխանցեց Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահի պաշտոնական նամակը՝ մասնակցելու դեկտեմբերին կայանալիք ինտերնետ կառավարման համաժողովին։

Министр транспорта, связи и ИТ Армении принял чрезвычайного и полномочного посла Швейцарии
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян принял чрезвычайного и полномочного посла Швейцарии в Армении Лукаса Гассерина.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении, приветствуя посла, Ваан Мартиросян коснулся возможностей углубления двухстороннего сотрудничества в сфере транспорта, связи и информационных технологий.
В ходе встречи Стороны обменялись мнениями относительно взаимодействия в сферах транспорта и дорожного строительства.
Также коснулись программы внедрения единой транспортной системы в Армении и возможности участия в этом швейцарских компаний.
Представляя опыт правления общественным транспортом Швейцарии, посол выразил готовность в представлении швейцарским соответствующим компаниям детали программы внедрения единой транспортной системы в Армении.
В завершении встречи Лукас Гассер Вагану Мартиросяну передал официальное письмо президента Швейцарской Конфидерации на участие в конференции интернет-управления, которая состоится в декабре.