Ծխելը եւ ալկոհոլն արագացնում են մարդու ծերացումը. գիտնականներ
«Մեզ առաջին անգամ հաջողվեց ցույց տալ, որ ոգելից խմիչքները եւ սիգարետները արագացնում են մարդու դեմքի եւ մարմնի նկարագրում այն առանձնահատկությունների հայտնվելը, որոնք սովորաբար կապվում են ծերության հետ: Դրա հետեւանքով ծխախոտի եւ ոգելից խմիչքների սիրահարներն իրենց տարիքից զգալիորեն ավելի մեծ են երեւում: Դա կարող Է լինել այն բանի հետեւանքը, որ ե՛ւ այս, ե՛ւ այն սովորույթը կարող Է արագացնել ամբողջ մարմնի ծերացումը»,-հայտարարել Է Կոպենհագենում Հարավային Դանիայի համալսարանի աշխատակցուհի Աննա Շոուն:
Վերջին տասնամյակում գիտական մամուլում հայտնվել են մի քանի տասնյակ ուսումնասիրություններ, որոնց հեղինակները հայտարարում Էին ալկոհոլային խմիչքների օգտագործման եւ մի շարք օրգաններում քաղցկեղի զարգացման միջեւ կապի առկայության մասին:
Օրինակ՝ 2010 թվականին գիտնականները ցույց են տվել, որ մեծ քանակությամբ գարեջրի օգտագործումը կարող Է արագացնել աղիների քաղցկեղի զարգացումը, 2011 եւ 2013 թվականներին բացահայտել են կապը ալկոհոլի եւ կրծքագեղձի քաղցկեղի միջեւ: Մյուս դիտարկումները ցույց են տվել, որ ծխախոտի եւ ալկոհոլի զուգորդումն ուժեղացնում Է վերջինիս քաղցկեղածին ազդեցությունը:
Շոուն եւ նրա գործընկերները մեծ քանակությամբ ոգելից խմիչքներ եւ սիգարետներ օգտագործելու եւս մեկ բացասական ազդեցություն են բացահայտել՝ վերլուծելով այն տվյալները, որոնք հավաքվել են սրտի եւ անոթների առողջության երկարատեւ դիտարկումների ընթացքում, որոնք Կոպենհագենի բնակիչների շրջանում կատարվել են 1976-ից մինչեւ 2003 թվականը:
Դանիայի սոցիալական ծառայությունները, որոնք անցկացրել են այս դիտարկումները, հետեւել են ոչ միայն 11 հազար դանիացիների արյունատար համակարգի առողջությանը, այլեւ ամենատարբեր տեղեկություններ են հավաքել նրանց նկարագրի, սննդակարգի եւ վնասակար սովորությունների մասին: Դա գիտնականներին թույլ Է տվել գնահատել այն, թե ինչպես Է մեծ քանակություններով ծխախոտի եւ ալկոհոլի օգտագործումն ազդում դանիացիների առողջության վրա:
Բացի լյարդի, թոքերի եւ մյուս օրգանների աշխատանքի տիպիկ փոփոխություններից, գիտնականները նկատել են մի քանի անսովոր բաներ, որոնք բնորոշ են մոլի ծխողներին եւ անզուսպ հարբեցողներին: Օրինակ, նրանցից շատերի մոտ հայտնվել են այսպես կոչված եղջերաթաղանթային աղեղներ՝ աչքերի եղջերաթաղանթի մեջ խոլեստերինի եւ այլ ճարպերի նստվածքներ, ինչպես նաեւ դեղնավուն թիթեղիկներ՝ կոպերի ու մաշկի մյուս հատվածների վրա, եւ կնճիռներ՝ ականջների բլթակներին: Շաբաթական միջին հաշվով 350 գրանից ավելի մաքուր սպիրտի օգտագործումն այս բոլոր շեղումների զարգացման հավանականությունը մոտավորապես 33-35 տոկոսով մեծացրել Է ինչպես տղամարդկանց, այնպես Էլ կանանց շրջանում: Նմանօրինակ փոփոխություններ դիտվել են այն ծխողների շրջանում, որոնք մի քանի տասնամյակի ընթացքում օրական 20-ից ավելի սիգարետ են օգտագործել:
Հետաքրքրականն այն Է, որ մարդու նկարագրի այս բոլոր փոփոխությունները, ինչպես նշում են գիտնականները, սովորաբար բնորոշ են բոլորովին այլ կատեգորիայի մարդկանց՝ տարեցներին եւ գենետիկական տարբեր արատներ ունեցողներին, որոնք մարդուն ստիպում են ժամանակից շուտ ծերանալ եւ մեռնել դեռ պատանեկան տարիքում: Հետեւաբար, կարելի Է խոսել այն մասին, որ ոգելից խմիչքների եւ ծխախոտի չարաշահումն իրոք ծերացնում Է մարդու մարմինը, ընդ որում, ինչպես նշում են հետազոտողները, դա կարող Է իր կնիքը թողնել մարդու թե՛ արտաքինի, թե՛ ներքինի վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Курение и алкоголь ускоряют старение человека, заявляют ученые
Употребление больших количеств алкоголя итабака действительно приводит ктому, что люди начинают стареть "снаружи" ивыглядят гораздо старше своих лет.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявляют медики встатье, опубликованной вJournal ofEpidemiology & Community Health.
"Нам впервые удалось показать, что спиртное исигареты ускоряют появление тех особенностей воблике лица итела человека, которые обычно связываются состаростью. В результате этого любители табака испиртного выглядят заметно старше своего возраста. Это может быть следствием того, что ита, идругая привычка могут ускорять старение всего тела вцелом",— заявила Анна Шоу (Anne Schou) изуниверситета Южной Дании вКопенгагене.
В последнее десятилетие внаучной прессе появилось несколько десятков исследований, авторы которых заявляли оналичии связи между употреблением алкоголя влюбой форме иразвитием рака вряде органов.
К примеру, в2010 году ученые показали, что употребление большого количества пива может ускорять развитие рака кишечника, в2011 и2013 годах – раскрыли связь между алкоголем ираком груди. Другие наблюдения показали, что сочетание табака иалкоголя усугубляет канцерогенный эффект последнего.
Шоу иее коллеги раскрыли еще один негативный эффект отупотребления больших количеств спиртного исигарет, проанализировав данные, собранные входе длительных наблюдений заздоровьем сердца исосудов, которые велись среди жителей Копенгагена с1976 по2003 год.
Социальные службы Дании, проводившие эти наблюдения, следили нетолько заздоровьем кровеносной системы примерно 11 тысяч датчан, нои собирали самые различные сведения обих облике, диете ивредных привычках. Это позволило ученым оценить то, какупотребление больших количеств табака иалкоголя влияет наздоровье датчан.
Помимо типичных изменений вработе печени, легких идругих органов, ученые заметили несколько необычных вещей, характерных длязаядлых курильщиков ибеспробудных пьяниц. К примеру, умногих изних появились так называемые роговичные дуги – отложения холестерина идругих жиров вроговице глаз, атакже желтоватые бляшки навеках ина других участках кожи, иморщины намочках ушей.
В среднем, употребление более 350 грамм чистого спирта внеделю повышало вероятность развития всех этих аномалий примерно на33-35% каксреди мужчин, так исреди женщин. Аналогичные изменения наблюдались среди курильщиков, выкуривавших более 20 сигарет вдеьн напротяжении нескольких десятилетий.
Что интересно, все эти изменения воблике человека, какотмечают ученые, обычно бывают характерны длясовсем другой категории людей – пожилых людей иносителей различных генетических дефектов, заставляющих человека преждевременно стареть иумирать еще вюности. Соответственно, можно говорит отом, что злоупотребление спиртным итабаком действительно старит тело человека, причем это может проявляться, какопасаются исследователи, нетолько снаружи, нои внутри.