Մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց հայկական և իրանական զարդանախշերով ձևավորված համատեղ գեղաթերթիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան-Իրան համատեղ թողարկում» թեմային նվիրված երկու նամականիշով գեղաթերթիկը մարվեց և դրվեց շրջանառության մեջ: Նամականիշներից մեկում պատկերված է Կապույտ մզկիթը, մյուսում՝ Սուր Ամենափրկիչ եկեղեցին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գեղաթերթիկը մարվեց հոկտեմբերի 25-ին «ՀայՓոստ»-ի կողմից ՝ Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխդեսպան Ալի Նասեր Սոբհանիփուրի, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Արման Խաչատրյանի մասնակցությամբ:
«Երկու ժողովուրդները բազմադարյա բարեկամության և եղբայրության հարուստ պատմություն ունեն: Եվ մեր նախարարության տեսանկյունից՝ մենք անում ենք շատ կարևոր քայլ՝ փոքր աղյուս դնելով մեր բարեկամության և եղբայրության կառուցվող շենքին: Համատեղ նամականիշ թողարկելով՝ ցանկացնում ենք խթանել մեր բարեկամությունը»,-ասաց Խաչատրյանը:
Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանի կարծիքով՝ համատեղ նամականիշերի թողարկումը փաստում է երկրների դիվանագիտական լավ հարաբերությունների և մշակութային առանձնահատկությունների մասին : Եվ Հայ-իրականական համատեղ նամականիշի թողարկումը դրա վառ ապացույցն է: «Կարծում եմ՝ այս նամականիշները, որոնք կհայտնվեն աշխարհի տարբեր երկրներում, տեղեկատվություն կփոխանցեն մեր երկու երկրների ջերմ հարաբերությունների մասին»,-ասաց նա ու հավելեց՝ նամականիշները պետության հետաքրքիր սիմվոլներն են, և հաճախ շատերը որևէ երկրի մասին տեղեկություններ են հավաքում հենց նամականիշերով:
300 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է Երևանում գտնվող Կապույտ մզկիթը, իսկ 350 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա՝ Սպահան քաղաքում գտնվող Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին: Գեղաթերթիկը տպագրված է Ֆրանսիայի տպագրատներից մեկում՝ 20 000 հատ տպաքանակով: Գեղաթերթիկի դիզայնի հեղինակն է ՀայՓոստի դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը: Փոխդեսպանի և փոխնախարարի հետ մարումն իրականացրեցին նաև «ՀայՓոստ»-ի տնօրենի պաշտոնակատար Հայկ Ավագյանը և Հայաստանի ֆիատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:

Souvenir sheet with two stamps dedicated to theme “Armenia-Iran joint issue” cancelled and put into circulation
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. A souvenir sheet with two stamps dedicated to the theme “Armenia-Iran joint issue” has been cancelled and put into circulation, reports Armenpress.
The postage stamp with nominal value of 300 AMD depicts the Persian Blue Mosque located in Yerevan and the postage stamp with nominal value of 350 AMD depicts the Armenian Holy Savior Cathedral located in Isfahan.
The souvenir sheet was cancelled by HayPost CJSC with the participation of Deputy Ambassador of the Islamic Republic of Iran in Armenia Ali Naser Sobhanipour, Armenian deputy minister of transport, communication and information technologies Arman Khachatryan, acting Chief Executive Officer of HayPost CJSC Haik Avagyan, President of the Union of Philatelists of Armenia Hovik Musayelyan.
“The two peoples have a rich history of centuries-old friendship and brotherhood. In terms of our ministry, we are doing a very important step putting a small brick on the building of our friendship and brotherhood. By issuing a joint stamp we want to promote our friendship”, the deputy minister said.
President of the Union of Philatelists of Armenia Hovik Musayelyan said the issue of joint stamps speaks about the good diplomatic relations and cultural features between the countries. The issue of Armenian-Iranian joint stamp is the vivid evidence of this. “I think these postage stamps, which will appear in different countries, will provide information on the warm relations of our two countries”, he said, adding that the postage stamps are interesting symbols of the state, and sometimes many people are being informed about a country through stamps.
The souvenir sheet with two stamps is printed in “Cartor” printing house in France with the print run of 20 000 pcs.